این نشانه ها یعنی بیماری ایدز!

مسافری که تنها بازمانده هواپیمای مرگ است!

کنسرت اروپایی خواننده زن ایرانی پس از کشف حجاب ! + عکس

عدم رعایت موازین فنی در بسیاری از ساختمان های دولتی گیلان

موافقت هیات وزیران با اختصاص اعتبار و تسهیلات بانکی برای جبران خسارات ناشی از سیل در استان گیلان

«کوچکی نژاد» رئیس مجمع نمایندگان گیلان شد

تیم‌های کوهستان از راه زمینی به ارتفاعات اعزام شدند/ پرواز بالگردها بر فراز دنا

صدور مجوز برای ۱۵ نشریه و پایگاه خبری در گیلان + اسامی

بخشدار بندر کیاشهر سرپرست هیأت تیراندازی شهرستان آستانه‌اشرفیه شد + تصاویر

گیلان در روزی که گذشت (۲۹ بهمن ۱۳۹۶) + صوت

تا پایان سال افزایش نرخ در هیچ زمینه ای نباید مطرح شود | عکس خبر

تیراندازی در لاهیجان بخاطر تعقیب و گریز نیسان حاوی ‌ الکلی بود

کد خبر: 107248 | تاریخ انتشار: ۱:۳۸:۱۳ - پنج شنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ | بدون نظر | پرینت خبر |

خیز مجلس برای لغو تعطیلی هفته بعد؛

لغو تعطیلی ۸ ربیع‌الاول به امسال می‎رسد؟ | تعطیلات بیشتر، به ضرر دولت است

پیگیری‌های علی مطهری برای حذف تعطیلی ۸ ربیع‌الاول، به جلسه علنی امروز کشیده شد و سرانجام نائب رئیس مجلس توانست، نظر مساعد نمایندگان برای تصویب یک فوریت اصلاح تعطیلی این روز را که مقارن با روز دوشنبه هفته بعد است، کسب کند.

به گزارش خبرآنلاین، نائب رئیس مجلس كه این تعطیلی را مترادف با وهن مجلس می‌داند، در توضیح «فوریت اصلاح تعطیلات رسمی کشور»، گفت: اولا بنا بود این طرح به صورت دو فوریتی مطرح شود كه به هر حال فرصت نشد. ما می‎خواستیم به این تعطیلی امسال در هشتم ربیع الاول برسد. این طرح را با یك فوریت مطرح می‌كنیم. موضوع تعطیلی هشتم ربیع الاول- سالروز شهادت حضرت اماما حسن عسگری و آغاز امامت حضرت ولیعصر- ابتدا در مجلس نهم مطرح شد و سپس در لایحه احكام دائمی توسعه كشور گنجانده شد.

مطهری در ادامه توضیح داد: بدون هیچ تناسبی میان این موضوع با برنامه های توسعه،‌ این تعطیلی در احكام بودجه گنجانده شد. شورای نگهبان هم ابتدا مخالفت كرد و این مصوبه را حائز بار مالی دانست. سرانجام این لایحه به مجلس دهم رسید،‌ در این مجلس هم دوستان می‎خواستند موافق و مخالف صحبت كنند، اما گفتند چون موضوع برای گذشته است، نیاز به صحبت نیست و این لایحه تصویب شد.

نائب رئیس مجلس معتقد است: «طرح لغو این تعطیلی به هیچ وجه جنبه سیاسی و فراكسیونی ندارد و از همه فراكسیون ها فوریت آن را امضا كرده اند. ما به مصلحت كشور و جایگاه مجلس اندیشیده‌ایم. این موضوع موجب وهن مجلس شده است. اولا روشن نیست در این روز مردم باید شادی كنند یا عزاداری؟ علاوه بر این فلسفه تعطیلی یك روز، این است كه این مناسبت بزرگ داشته شود. آیا با تعطیلی می‎توانیم این مناسبت را بزرگ كنیم یا اگر ادارات و رسانه ها فعال باشند، این مناسبت بزرگ می‌شود؟ هدف ما از این تعطیلی چیست؟

او به تأثیر منفی چنین تعطیلاتی بر اقتصاد كشور اشاره‌ داشت و اظهار كرد: اثر منفی اقتصادی یك روز تعطیلی را همه می دانند. با یك روز تعطیلی، درآمد دولت كاهش پیدا می كند. به هیچ وجه كار درستی نیست كه یك روز به تعطیلات كشور اضافه كنیم. مطلب دیگر این است كه این روز مجاور با نهم ربیع الاول است.‌ به صورت سربسته می گویم كه برخی در این روز مراسم هایی ایجاد می كنند كه مخل وحدت اسلامی است، تعطیلی این زمینه را فراهم می كند كه به سمت این داستان ها بروند.

مطهری در نهایت با تأكید بر مصلحت كشور و آبروی مجلس،‌ خطاب به همکارانش گفت: تلاش كنید این تعطیلی لغو شود،‌ شاید این مصوبه به تعطیلی پیش رو در هفته آینده نرسد، اما انشاءالله برای سالهای بعد لغو شود.

پس از صحبت‌های مطهری نوبت به یك نماینده موافق و مخالف رسید تا نظر خود را در این رابطه بیان كنند. علی اصغر یوسف نژاد در مخالفت با فوریت لغو این تعطیلی گفت: اگر این طرح فوریتش تصویب شود، یكشنبه آینده باید در كمیسیون مطرح شود، بعد به مجلس بیاید و به شورای نگهبان برود. از آنجا که روز دوشنبه تعطیل است،‌ پس این طرح به امسال نمی رسد. اما لازم است که تعطیلات را ساماندهی كنیم.

یوسف‌نژاد، با اشاره به این موضوع، تأثیر منفی اقتصادی نبود ساماندهی تعطیلات آخرهفته در میان استان های كشور و همچنین متوالی شدن تعطیلات وسط هفته در ایران با تعطیلات روزهای شنبه و یکشنبه خارج از كشور را برشمرد و گفت: بیایید برای كلیه تعطیلات بررسی لازم را انجام دهیم. بر فرض می‎خواهیم در مورد تعطیلی هشتم ربیع الاول حرف بزنیم،‌ تبعا قانونی داریم اما اینكه بخواهیم برای هر مسئله ای قانون تصویب كنیم با تورم قانون مواجه می شویم. چون این طرح به امسال نمی‌رسد پس ضرورت بررسی فوری ندارد.

نصرالله پژمانفر هم در قامت موافق این طرح به بیان تاریخچه تصویب تعطیلی هشتم ربیع الاول در مجلس نهم پرداخت با بیان این نكته كه «در نهایت در دولت آقای روحانی، به دلیل مكاتباتی كه انجام شد،‌ ایشان گفتند كه بارمالی این تعطیل را می پذیرند»، افزود: شرایط كشور را باید در نظر گرفت كه تعطیل شدن كشور چقدر بارمالی تحمیل می كند.

سرانجام با نظر مثبت نمایندگان یك فوریت این طرح تصویب شد تا تعطیلی روز ۸ ربیع‌الاول بار دیگر در مجلس مورد بازبینی قرار بگیرد.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶
کانال تلگرام بامردم
telegrambamardom
کمک به محک
آخرین اخبار