شعور اجتماعی، ضرورتی فراموش شده
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۴ فروردین - ۱۳۹۸  
false
false

ماجرا به حدی زننده شده که دیگر سکوت جایز نیست و گروه‌هایی خودجوش در فضای مجازی با انتشار پوسترهایی با مضمون «به بدن من دست نزن»، «جای من مساوی جای تو»، «متلک انداختن تفریح نیست جرم است»، «تو سرگرم می‌شوی من آزار می‌بینیم» و… تحرکات خوبی را در راستای آگاه‌سازی اعضای جامعه نسبت به پایمال شدن کمترین حقوق دختران و بانوان آغاز کرده‌اند.

یادداشت | ایمان رنجکش:

در تاکسی کنار دست راننده نشسته‌ای و قصد داری مقصد کوتاهی را در داخل شهر به نقطه‌ای دیگر بروی که ناگهان صدای زنانه‌ای از صندلی عقب ماشین به شکل هراسان و معترضانه‌ای تقاضای توقف تاکسی را می‌کند و پیاده می‌شود. دو مرد عقب ماشین به یکدیگر و راننده نگاه می‌کنند و می‌زنند زیر خنده و می‌گویند این دیوانه دیگر که بود!

روایت فوق، گوشه‌ای تلخ از وقایع ناهنجاری است که از تاکسی و مترو گرفته تا کوچه و خیابان، هرکدام از ما چندین بار با آن مواجه شده‌ایم. متلک‌ها و الفاظ سکسیستی، آزار و تماس فیزیکی و حرکات ناملایم دیگر که امکان ندارد یک فرد با جنسیت مؤنث حداقل یک‌بار در طول روز با آن مواجه نشود و این مسئله زنگ خطری از عدم رعایت حقوق شهروندی و به دست فراموشی سپرده شدن شعور اجتماعی در جامعه ما را به صدا درمی‌آورد.

ماجرا به حدی زننده شده که دیگر سکوت جایز نیست و گروه‌هایی خودجوش در فضای مجازی با انتشار پوسترهایی با مضمون «به بدن من دست نزن»، «جای من مساوی جای تو»، «متلک انداختن تفریح نیست جرم است»، «تو سرگرم می‌شوی من آزار می‌بینیم» و… تحرکات خوبی را در راستای آگاه‌سازی اعضای جامعه نسبت به پایمال شدن کمترین حقوق دختران و بانوان آغاز کرده‌اند. متأسفانه به دلیل عدم رویکردهای مثبت اجتماعی، افراد به هر کاری دست می‌زنند تا موردتوجه قرار بگیرند و حال این مسئله به‌قصد تفریح جلوه می‌کند که دیگر هم ربطی به بدحجاب یا باحجاب ندارد بلکه مهم از دست رفتن ارزش‌های اخلاقی در جامعه است که به‌نوعی عادت تبدیل‌شده و افراد در مواجه با آزار دیدن شخصی نه‌تنها اعتراض نمی‌کنند بلکه به‌سادگی از کنار آن می‌گذرند.

اما نکته‌ای دیگر اینکه در میان افراد خاطی؛ هم فرد مسن دیده می‌شود و هم‌طیف جوان و متأسفانه تعدادشان کم هم نیست. آن‌ها باید این مهم را هم در نظر بگیرند که واکنششان در برابر چنین رفتاری در قبال خواهر، مادر و عزیزان خودشان چه خواهد بود؟ آیا غیرازآن است که بلافاصله رگ غیرتشان باد می‌کند و زمین و زمان را برای محکومیت این اتفاق به هم می‌بافند و اعمال بیمارگونه خود در برابر عزیزان سایرین را فراموش می‌کنند!

امیدواریم از طریق بستر قدرتمند رسانه‌ها و خصوصاً همراهی سازمان‌های مردم‌نهاد، این زاییده زشت جامعه ما کمرنگ‌تر شود تا افراد خاطی به اقدامات هرچند به‌زعم خود تفریحی اما دارای بار حقوقی پی ببرند و امنیت اجتماعی بدین طریق پایمال نگردد.

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.


true