خواننده زیر زمینی به روی زمین آمد + عکس
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۹ شهریور - ۱۳۹۷  
false
false

این روزها کسانی که در مجامع هنری رفت وآمدی دارند، با دیدن آرمین زارعی یا همان آرمین ۲afm خودمان در کنار محسن رجب پور یاد یک داستان تکراری می افتند که همواره به یک شکل اجرا شده و آن چیزی نیست مگر آمدن آن خواننده از زیرزمین به روی زمین. روندی که در آغازش چند وقتی خواننده گم وگور می شود و از حجم فعالیت هایش می کاهد. بعد کم کم او را در مجامع رسمی می بینیم و یا در خیریه ها تا حضورش در مجامع رسمی عادی شود. در آخر هم به یک باره می بینیم اثر جدید او به شکل رسمی منتشر شده. به نظر می رسد آرمین ۲afm در حال طی کردن این روند است.

از زیرزمین تا روی زمین

شاید مشهورترین خواننده ای که این روند را طی کرده، محسن چاوشی باشد. خواننده ای که بعد از این که با چند آلبوم هیت چون نفرین، خودکشی ممنوع، لنگه کفش و متاسفم دیده شد و سپس با خواندن در فیلم سنتوری فعالیتش جنبه رسمی تری به خود گرفت، اما در اصل سال ها بعد برای آلبوم یه شاخه نیلوفر بود که مجوزدار شد و رفیق همراهش محسن یگانه را پشت سر گذاشت. رضا مهدوی مدیرکل پیشین مرکز موسیقی حوزه هنری درباره آن روزها به«شهروند» می گوید: آن روزها همزمان داشتیم پروژه ای به نام سه محسن را پیش می بردیم؛ محسن نامجو، محسن چاوشی و محسن یگانه. دو نفر اولی مجوز گرفتند، اما فرصت به محسن نرسید.

علاوه بر این سه خواننده؛ دیگرانی چون مهدی مقدم، سیروان و زانیار خسروی، مهدی یراحی، مسعود سعیدی و آرش و مسیح هم در سال های اخیر این روند را طی کرده اند.

درآمدزایی در موسیقی ایران فقط با کنسرت رخ می دهد. طبق شنیده ها درآمد یک خواننده زیرزمینی غیرعروسی خوان از اجراهای نیمه خصوصی حدود یک ونیم میلیون تومان است. حالا این خواننده برای اینکه درآمدش را بیست برابر کند، باید به تهیه کننده اش امتیاز دهدکه اغلب در قالب قراردادهای بلندمدت است. براساس این قراردادها، بخش اعظمی از درآمدهای آثار و کنسرت های خواننده برای یک دوره ۵ تا ۷ساله به دفتر پخش اختصاص می یابد.

روند تبدیل خواننده زیرزمینی به خواننده مجاز روندی مبهم است و فقط از تهیه کنندگان معدودی برمی آید. محسن رجب پور درباره این روند می گوید: روند پیچیده و دشواری نیست و با توجه به چهره ای که می خواهد مجوز بگیرد می تواند آسان هم باشد. رجب پور درباره استعلام های ارگان های گوناگون فرهنگی و امنیتی نیز می گوید: ما تنها طرف حسابمان وزارت ارشاد است. یعنی از الف تا ی ماجرا را با ارشاد طرفیم و حالا اگر در این میان استعلام هم نیاز باشد، این را خود ارشاد می گیرد. رجب پور درباره زمان روند مجوز گرفتن نیز می گوید: این روند مشخصی که باید طی شود، در موارد گوناگون با توجه به فعالیت هایی که آن شخص در گذشته انجام داده، ممکن است با دشواری هایی مواجه شود و همین است که کار یکی را زودتر و دیگری را دیرتر به نتیجه می رساند.

مورد آرمین ۲afm

طبق روندی که رجب پور ترسیم می کند؛ به نظر می رسد آرمین ۲afm از آنهایی باشد که کارش ممکن است با گرفت وگیرهایی همراه باشد. به هر حال او یکی از شناخته شده ترین های موسیقی زیرزمینی بوده و برای رسمی شدن قطعا موانعی پیش رو دارد. محسن رجب پور اما در این مورد به هیچ پرسشی پاسخ نمی دهد: «درباره آرمین ۲afm یا هیچ شخص دیگری تا نهادهای رسمی خبری در این زمینه نداده اند چیزی نمی گویم.»

-آیا پیگیر کارهای مجوز گرفتن ایشان هستید یا نه؟

-حتی به این نیز پاسخی ندارم که بدهم.

زمان، پاسخ همه سوالات را خواهد داد. منتظر می مانیم

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.


true