برداشت چای از باغ های شمال پایان یافت
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۱ فروردین - ۱۳۹۸  
false
false

حبیب جهانساز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:از آغاز فصل برداشت چای تاکنون ۱۱۲هزار و ۷۳۶تن برگ سبز از باغ های گیلان و مازندران برداشت شده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل شش درصد افزایش نشان می دهد.

وی ارزش ریالی برگ سبز چای برداشت شده در سال جاری را ۲۲۰میلیارد تومان عنوان و تصریح کرد:از این میزان ۹۳میلیارد و ۶۰۰میلیون تومان سهم کارخانه های چایسازی و ۱۲۶میلیارد و ۷۰۰میلیون تومان هم سهم دولت می باشد.

وی با بیان این که از این میزان برگ سبز ۲۵هزار و ۳۶۶تن چای خشک با کیفیت تولید شده است یاداور شد: میزان تولید چای خشک در سال قبل نیز حدود ۲۴هزار تن بوده است.

وی تصریح کرد:برداشت برگ سبز چای از سی ام مهر ماه در استان های گیلان و مازندران پایان یافته است و اگر کشاورزانی از این پس مبادرت به برداشت برگ سبز نمایند این کار توجیه فنی ندارد و مورد تایید این سازمان نمی باشد زیرا بوته های چای باید بتوانند اندوخته غذایی را از این پس برای فصل آینده در ساقه های خود ذخیره کنند.

رییس سازمان چای با بیان این که ۱۸۰ میلیارد و ۷۰۰میلیون تومان به چایکاران بابت بهای برگ سبز چای پرداخت شده است که این مبلغ ۸۲درصد مطالبات چایکاران را شامل می شود افزود: بقیه مطالبات آنان نیز تا چند هفته آینده پرداخت و تسویه حساب خواهد شد.

وی تاکیدکرد: از کل مطالبات پرداخت شده به چایکاران بیش از ۱۳میلیارد تومان آن طی دو روز اخیر انجام شده است.

جهانساز با توصیه به اینکه کشاورزان چایکار از هم اکنون با انجام عملیات بهزراعی ، باغ های خود را برای فصل برداشت سال آینده آماده کنند، اظهارداشت: با برنامه های پیش بینی شده برای بهزراعی باغها تا ۳۰میلیارد تومان از محل صندوق حمایت از توسعه صنعت چای کشور برای خرید تجهیزات، هزینه های سرمایه ای ، ماشین آلات کشاورزی و بهزراعی باغ های چای به منظور حمایت بیشتر از چایکاران در نظرگرفته شده است که چایکاران می توانند به ادارات چای شهرستان ها مراجعه کنند .

وی به کشاورزان توصیه کرد :با ورود به باغ ،عملیات بهباغی را زیر نظر کارشناسان فنی ادارات سازمان چای به موقع انجام دهند تا سال آینده بتوانند محصول بهتری برداشت کنند.

استان های گیلان و مازندران بین ۲۵ تا ۲۸ هزار هکتار باغ چای دارند که ۹۰ درصد این باغ ها در استان گیلان واقع است.

برداشت برگ سبز چای از باغ های شمال کشور در سه چین بهاره ، تابستانه و پاییزه صورت می گیرد که چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه ، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه انجام می شود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.


true