میزان تورم نقطه به نقطه کشور به ۳۲.۸ درصد رسید/ میزان رشد اقتصادی کشور در حوزه تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی با افزایش مطلوبی مواجه بود
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۴ اردیبهشت - ۱۳۹۸  
false
false

امیدعلی پارسا صبح امروز در دانشگاه گیلان جمع خبرنگاران اظهار داشت: طبق اطلاعات برآورد شده میزان تورم نقطه به نقطه کشور در ماه گذشته به عدد ۳۲٫۸ درصد رسید که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با افزایش زیادی مواجه بوده است.

رئیس مرکز آمار ایران‌ عنوان کرد‌ افزود: نرخ تورم نقطه به نقطه کش  در مهر ماه امسال به عدد ۳۲٫۸ درصد رسید که این نرخ بر همین اساس برای کالاهای خوراکی‌ ۴۷ درصد،‌ خشکبار ۷۵ درصد،‌ کالاهای بادوام ۷۵ درصد و در برخی از اقلام دیگر نیز این شاخص حتی به صددرصد رسید.

پارسا تصریح کرد: در کشورهای پیشرفته مسئولان و تصمیم‌گیران برای برنامه‌ریزی و اخذ تصمیمات از آمارهای نقطه به نقطه استفاد چندانی نمی‌کنند یعنی برای پیشبرد اهداف استراتژیک به آمارهای باکیفیت با شاخص‌های سالانه تکیه بیشتری دارند.

وی خاطرنشان کرد: برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی به عنوان یگانه راه حل توسعه پایدار کشور به آمارها و شاخص‌های آماری دقیقی نیاز است و محورهای آن نیز در مواردی نظیر مردمی بودن، عدالت محور بودن،‌ درون‌گرا بودن،‌ برون گرا بودن و اقتصاد دانش محور خلاصه می‌شود.

رئیس مرکز آمار ایران‌ بیان داشت: برای سنجش دقیق میزان رشد اقتصادی به ۱۴۲ شاخص مختلف نیازمندیم به طوری‌که بر اساس ارزیابی همین مؤلفه‌ها شاخص پویایی کشورمان تا سال ۹۴ با نوسانات بسیار شدید و از سال ۸۷ تا سال ۹۴ با روند رو به کاهشی مواجه بوده است.

پارسا ابراز داشت: میزان رشد اقتصادی کشور در حوزه تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در سال‌های ۹۴ و ۹۵ با افزایش مطلوبی مواجه بود به طوری‌که براساس ارزیابی‌های کارشناسان مرکز آمار کشور عدد آن از ۴ دهم درصد به عدد ۱٫۲۸ درصد افزایش پیدا کرد.

وی تصریح کرد: شاخص‌های لازم برای تعیین میزان کارکردهای علوم دانش بنیان در اقتصاد ملی ۹ مؤلفه هستند که براساس سنجش همین مؤلفه‌ها میزان تأثیرگذای علوم دانش بنیان در اقتصاد کشورمان از سال ۸۴ روند افزایشی و در سال ۹۱ به عدد ۲٫۲ درصد رسید.

رئیس مرکز آمار ایران گفت: میزان حرکت اقتصاد کشورمان در مسیر علوم دانش بنیان در سال‌های ۹۴ و ۹۵ با کاهشی نسبی به حدود ۱٫۹ درصد رسید اما به توجه به اطلاعات جمع‌آوری شده به طور میانگین این شاخص روندی رو به افزایش را در سال‌های اخیر طی کرده است.

تسنیم

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true