رقم‌های بادام زمینی بهتر در راه مزارع گیلان است
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۴ فروردین - ۱۳۹۸  
false
false

لیلا بذرکار روز شنبه در گفت وگو با ایرنا بیان داشت: امسال در مزارع بادام زمینی گیلان بالغ بر ۱۱هزار تن بادام زمینی تولید شد که نسبت به سال گذشته افزایش پنج درصدی داشته است.

وی افزود: تغذیه مزارع و افزایش عملکرد مزارع با استفاده از رقم‌های مرغوب تر از دلایل افزایش تولید این محصول در استان بوده است.

بذرکار با بیان اینکه بیشترین سطح زیرکشت مزارع بادام زمینی در گیلان و حتی در کشور در آستانه اشرفیه است، خاطرنشان کرد: بعد از آستانه اشرفیه، شهرستان های رشت و صومعه‌سرا بیشترین مزارع بادام زمینی استان را به خود اختصاص داده‌اند.

وی تصریح کرد: سازمان جهاد کشاورزی گیلان برنامه دارد افزایش تولید بادام زمینی را با بالابردن سطح عملکرد در هر هکتار میسر سازد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: نوسازی مزارع قدیمی و کاشت ارقام جدید از عواملی هستند که منجر به افزایش تولید محصولات مزارع بادام زمینی در گیلان می‌شوند.

به گفته بذرکار؛ در حال حاضر در هر هکتار از مزارع بادام پنج هزار و ۵۰۰ کیلوگرم پیله‌تر بادام زمینی بدست می‌آید این در حالیست که ارقام جدید و مقاوم به بیماری‌ها قارچی قادر خواهند بود در هر هکتار، هشت هزار کیلو پیله‌تر بدست آید.

بذرکار گفت: دو نفر از بادامکاران موفق آستانه‌ای به ترکیه اعزام شده اند تا از مزارع این کشور بازدید و بهترین ارقام را برای معرفی به بادام‌کاران آستانه شناسایی کنند.

آستانه اشرفیه با دو بخش مرکزی و بندرکیاشهر، در ۳۵ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است. کورکاء ، نقره ده ، تمچال ، پرکاپشت مهدیخانی ، خوشکاروندان و استخر بیجار از مهمترین مراکز کشت و تولید بادام زمینی این شهرستان هستند.

هم اکنون هر کیلوگرم بادام زمینی برشته شده آستانه اشرفیه، ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار ریال به فروش می رسد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.


true