يك سكانس دو روايت

چه اشکالی دارد سپیدرود «سیاسی» شود؟

سردرگمی هنجاری در جامعه ایران

ماهِ خيل خيلي تلخ!

آیت الله هاشمی؛ از تخت تا تخته !

پيشنهادات فيلتري! قسمت اول

هاشمی دیگر تکرارنخواهدشد

بروکراسی پیچیده اداری بزرگترین مانع ایجاد اشتغال در گیلان

فیلتر یا فیلتر شکن؟ مساله این است!

اعتراف کنیم!

دو روی سکه تلگرام

ضرورت هوشیاری برای حفظ امنیت ملی!

کد خبر: 82804 | تاریخ انتشار: ۱۳:۴۴:۴۰ - جمعه ۱۰ شهریور ۱۳۹۶ | بدون نظر | پرینت خبر پرینت خبر |

دکتر ایمان محمد پور نیک بین:

آنچه که باید شهرداران شهرهای شمالی مد نظر قرار دهند

مطلوبيت فضاي شهري باعث ريشه دار شدن حركت و سازندگي شهر و تكاپوي افراد بومي است چرا كه در صورت عدم وجود كيفيت، هر تغيير يا توسعه اي منتهي به ركود يا حداقل ،رونق موقتي خواهد شد.

بامردم | دکتر ایمان محمد پور نیک بین*: درس گرفتن از تجربه و به روز بودن در تمام زمينه ها امريست كه براي تمام مديران ضروري و لازم است و بايد سرلوحه هر اقدامي باشد. معماري و شهرسازي شمال ايران داراي نواقص و معايب بسياري چه در حيطه كالبدي چه در حيطه عملكردي است كه در خصوص رفع اين معضل و عدم سرايت آن به نواحي بكرتر ، موارد ویژه ای توسط شهرداران جديد بايد به شيوه اي پي گيرانه مد نظر قرار گيرد. ابتدا به ساکن رجوع به طرحهاي جامع و تفصيلي و احيانا” طرحهاي هادي بخش هاي وابسته به شهرداري جهت دقيق شدن روي موارد شكافته نشده اي كه احتياج به توضيح و جزئيات بيشتري دارد از اولویت خاصی برخوردار است. در این راستا امور فوق توسط برنامه ريزي و نظارت راهبردي دفتر فني جوان و كارآمد مستقر در شهرداري ذيربط صورت مي گيردكه شهردار خود راسا” به آنها رسيدگي مورد به مورد باید داشته باشد. از سویی در خصوص محيط زيست و ارتقاء روشهاي حفظ محيط زيست در جهت توسعه معماري و شهرسازي پايدار كه از جديدترين و به حق از مهمترين مباحث سالهاي اخير است ، در كارگروهي جداگانه و همگام با دفترفني شهرداري بايد تصميمات پيشرو ارائه گردد و به سرعت به اجرا در آورده شود كه الگوي ساير مناطق نيز باشد. از جمله مصداق ساده آن ، مسئله مديريت زباله هاي شهري و آگاهي و تشويق مردم و ارائه جايزه به آنها در جهت تصميمات شهرداري است. از آنجا كه بحث محيط زيست و مسائل دفتر فني مهندسي شهرداري در جاهايي هم پوشاني و تداخل دارند اين دو گروه بايد جلسات مشترك براي ارائه نظرها و هماهنگي لازم را داشته باشند و براي ارائه راهكارهاي پيشنهادي و اصلاحي از هم كسب نظر نمايند.در نهايت ، نهادينه شدن تعامل سازنده اعضاي داخلي گروه هاي مذكور و مستمر بودن آن ، هدف شهرداري است.با موفقيت در تحقق موارد فوق الذكر است كه زيرساخت هاي لازم جهت توسعه همه جانبه و پايدار و اقتصاد پوياي منطقه ازجمله جذب توريست و اشتغال زايي بومي و … فراهم مي شود.در تمام موارد فوق الذكر ، راهكارها بايد با توجه مستمر به بستر اجراي طرح ها و با بيشترين بهره گيري از عوامل بومي متخصص و غير متخصص باشد.

خلاصه آنچه كه به آن اشاره شد تكيه بر اين اصل دارد كه كيفيت و مطلوبيت فضاي شهري باعث ريشه دار شدن حركت و سازندگي شهر و تكاپوي افراد بومي است چرا كه در صورت عدم وجود كيفيت، هر تغيير يا توسعه اي منتهي به ركود يا حداقل ،رونق موقتي خواهد شد. به عنوان يك مثال ساده ، هتلي كه در ابتدا به شكلي لوكس طراحي شده ولي در عمل، رسيدگي و نگهداري و تعمير و مديريت مستمر و پاسخگو نداشته باشد ، بعد از مدتي با عدم اقبال در خصوص جلب مسافر مواجه خواهد شد. شهر نيز همين گونه است.بايد همه اجزاي آن زنده و پويا باشد تا حركتي چشمگير و رو به جلو داشته باشد.شايد بعضي ها گمان كنند موارد برنامه ريزي شده دقيقتر براي شهر ، در حيطه عملكردي و كالبدي ، سرمايه گذار خصوصي را براي اجراي طرح هايش دلسرد كند و او را به عقب بكشاند. در صورتي كه اين طور نيست و اين از مديريت و ابتكار عمل شهردار است كه با وجود برنامه ريزي دقيق و به روز ، امتيازاتي براي سرمايه گذار جهت ايجاد انگیزه در نظر بگيرد كه در عين حال ، همسويي با تحقق اهداف شهرداي هم در آن كاملا” مد نظر باشدكه آن چيزي نيست جز بهره مندي همه آحاد شهراز تحول و توسعه از سرمايه گذار گرفته تا شهروندان./گیل و دیلم

*قائم مقام مرکز متخصصین راه و شهرسازی استان گیلان

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶
تقویم شمسی
کانال تلگرام بامردم
telegrambamardom
کمک به محک
آخرین اخبار