شنبه, 23 تیر 1403 Friday, 12 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 42610 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 2409×
نقش تفکر شورایی – شهروندی بر سیستم مدیریت جامع شهری
10 اردیبهشت 1397 ساعت: 15:15
شناسه : 126365
4

مدیریت در شهر زیبا، کوچک و توریستی لاهیجان چون سایر شهرهای کشور نیازمند سیستم مدیریت جامع شهری است که بتواند در ازای ارائه خدمات حداکثری به شهروندان، اعتماد به مدیران شهری و افزایش رضایتمندی اجتماعی را به همراه آورد.

پ
پ

نقش تفکر شورایی شهروندی بر سیستم مدیریت جامع شهری - نقش تفکر شورایی - شهروندی بر سیستم مدیریت جامع شهری - با مردم

شهروند نمود انسانی شهر است و حقوق شهروندی، کاتالیزوری جهت تسهیل روابط و تعاملات اجتماعی در راستای بهره‌گیری هرچه مطلوب‌تر از خدمات ارائه‌شده می‌باشد. دنیای امروز شهر را به‌مثابه سیستم یکپارچه‌ای قلمداد می‌کند که ممکن است در صورت عدم مدیریت هوشمند و هدفمند، به دلیل اعمال موازی کاری‌ها به مردابی از صرف بودجه‌های دولتی بدون حصول حداقل پیشرفت و توسعه مدنظر تبدیل شود. شاید یکی از راهکارهای مسلم مواجهه با این پدیده، مدیریت جامع و یکپارچه شهری است که ضمن کاستن از دوباره‌کاری‌ها، افزایش خدمات‌رسانی، افزایش رضایت عمومی و افزایش مشارکت مردمی(شورای شهر – گروه‌های مردم‌نهاد) را به همراه خواهد آورد. امروزه سیستم مدیریت موفق شهری به‌گونه‌ای کارآمدتر است که یک نهاد خاص متولی امر بوده و سایر سازمانهای خدمات رسان از قبیل ناوگان حمل و نقل عمومی، امداد رسانها، سازمانهای فرهنگی و هنری و گروه های مردمی و … در عمود آن نهاد خاص (شهرداری) فعالیت نمایند. از جمله مزایای سیستم مدیریت جامع شهری اقدامات به موقع و هماهنگ در مواقع بحران است که میتوان با بسیج ضربتی تمامی تجهیزات و امکانات به رویارویی با بحران پرداخت.
مدیریت در شهر زیبا، کوچک و توریستی لاهیجان چون سایر شهرهای کشور نیازمند سیستم مدیریت جامع شهری است که بتواند در ازای ارائه خدمات حداکثری به شهروندان، اعتماد به مدیران شهری و افزایش رضایتمندی اجتماعی را به همراه آورد. لاهیجان برای کسب و بهبود جایگاه فرهنگی و اجتماعی خود نیازمند حضور و مشارکت آگاهانه شهروندان است که با درک صحیح از حقوق شهروندی خویش بتوانند به نحو احسن بر تصمیمات اخذ شده اثر گذار باشند. از این حیث با کاستن از هزینه های شهری، بر توانایی مدیریت شهری نیز افزوده خواهد شد. انتخاب آگاهانه اعضای شورای شهر به عنوان اهرم نظارتی که رسالت مهم آن مانیتورینگ و اقدام بر مبنای شورا و خرد جمعی باشد از مصادیق بارز این حضور فعالانه است. شورای شهری که متشکل از کارشناسان و متخصصین دلسوز، متعهد و خلاق در عرصه های مختلف علمی باشد که پس از انجام مطالعات میدانی به برنامه¬ریزی و نظارت بر چگونگی و الویت اجرای پروژها بپردازند. نکته حائز اهمیت دیگر آنست که تلاش شود معماری المان های شهری به عنوان شناسنامه تاریخی – فرهنگی شهر حفظ و به نسل آینده منتقل شود. همچنین ایجاد انگیزه و مشوق برای جذب منابع مالی و اسپانسر برای توسعه شهری از دیگر الزامات است، که این مهم محقق نمی شود مگر از طریق بکارگیری سرمایه های عظیم شهروندی و ایده های ناب آنها. انشاالله … .

* نائب رئیس شورای اسلامی شهر لاهیجان

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.