×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

نشست خبری فرماندار لاهیجان 16 600x400 - تمام‌قد پای سیاست‌های دولت ایستاده‌ام / در گذاشتن مدیران از این‌و‌آن اجازه نمی‌گیرم / انتقاد منصفانه از مسئولان حق رسانه‌هاست

امیر جانبازی در نشست در نشست خبری و آیین تجلیل از خبرنگاران (+گزارش تصویری) با گرامیداشت روز خبرنگار اظهار داشت: خبرنگار باید علاوه بر ذوق و استعداد، دوره‌های آموزشی و تخصصی را گذرانده باشد و دارای تعهد لازم نسبت به مسائل اجتماعی و حرفه خبرنگاری و رسالت‌هایی که برگرفته از رسالت خبری شهید محمود صارمی باشد را داشته باشند.

سرپرست فرمانداری لاهیجان با اشاره به دو سخنرانی ابتدای مراسم، اظهار داشت: اینکه ما در ابتدای جلسه امروز در خدمت دو عزیز بودیم و سخنان آن‌ها را شنیدیم به دلیل فرصتی بود که درجایی به این عزیزان داده‌شده و سپس این فرصت از آن‌ها گرفته شد و ما نمی‌خواستیم این محدودیت‌ها وجود داشته باشد، البته این فرصت را به سایر عزیزان نیز دادیم که از فرمایشات آن‌ها استفاده کنیم.

*لازمه خبرنگار بودن داشتن علم، دانش و تجربه کافی است

وی با اشاره به اینکه خبرنگاران قبل از اینکه وارد این عرصه شوند باید از تعهداتی برخوردار باشند خاطرنشان کرد: لازمه خبرنگار بودن داشتن علم، دانش و تجربه کافی است و در خبر سه ویژگی و سه اصل سرعت، صحت و دقت وجود دارد که نباید هیچ‌کدام از آن‌ها جایگزین دیگری شود.

وی اظهار داشت: اگر سرعت در اولویت قرار بگیرد خیلی خوب است به شرطی که صحت و دقت خبر نیز حفظ شود که اگر رعایت نشود رسانه اعتماد گیرنده خبر و مخاطبان خود را از دست می‌دهد و گیرنده خبر دنبال منبع خبری دیگری خواهد رفت.

به گفته وی این اولین جلسه رسمی تجلیل از خبرنگاران امسال در لاهیجان به شمار می‌رود که توسط فرمانداری در این شهرستان برگزار می‌شود.

*در شهرستان لاهیجان تنوع رسانه‌ها زیاد است

سرپرست فرمانداری لاهیجان با تأکید بر اینکه خبرنگاران باید با آگاهی قلم بزنند تصریح کرد: در شهرستان لاهیجان تنوع رسانه‌ها زیاد است و سلیقه‌های متفاوتی وجود دارد و گاهی سلیقه‌های متفاوت به تنش گفتاری هم منتهی می‌شوند که همه این‌ها به فال نیک گرفته می‌شوند و باید برای رشد جامعه وجود داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه حقیقت خبری نباید تحریف و مخدوش شود گفت: باید واقعیت‌ها منعکس شوند و خبرنگاران باید حقایق را منعکس کنند، واقعیت‌ها نیاز به بررسی دارد و نباید طوری شود که به خاطر سرعت و رقابت بدون اعتبار سنجی خبر منتشر شود و اگر واقعیت‌ها مخدوش شوند رسانه‌ها اعتبار خود را از دست می‌دهند و مخاطبان به‌سوی منابع خبری دیگری جلب خواهند شد.

وی متذکر شد: خبرنگاران باید حسن نیت خود نسبت به مردم و جامعه را در دستور کار قرار دهند و باخبرهای خود باعث ملتهب شدن فضا و به هم زدن آرامش جامعه نشوند زیرا همه در این جامعه زندگی می‌کنند که برای همه هزینه‌بردار خواهد شد.

وی اظهار داشت: اگر بافکر، با آگاهی و تعمق اخبار بررسی و منتشر شوند، اعتماد مردم جلب و آن رسانه به منبع همیشگی تبدیل خواهد شد.

جانبازی به ویژگی‌هایی که باید هم یک خبر و هم یک خبرنگار داشته باشند اشاره کرد و ادامه داد: خبر خوب باید صحیح و واضح باشد و در خواننده شک و تردید ایجاد نکند و از ابهام و کنایه به دور باشد و شفاف و روشن بیان شود اگر خبر کامل بیان نشود مخاطبان پرسش‌هایی خواهند داشت که باید به این پرسش‌ها پاسخ داده شود.

سرپرست فرمانداری لاهیجان حق محوری و حق‌گویی را از ویژگی‌های یک خبرنگار دانست و گفت: خبرنگاران رسانه‌ها چشم و گوش رسانه و مردم هستند و این رسالت خبرنگاری مسئولیت بزرگی است که باید بر اساس روایت اسلامی بر محور حق‌طلبی و حق‌گویی قرار بگیرد و بر مبانی حق حرکت بکنند و از دخالت احساسات در کار جلوگیری کنند و از هیچ ملامت و ملامتگری ترس نداشته باشند.

*انتقاد منصفانه از مسئولان حق رسانه‌هاست

وی تصریح کرد: انتقاد منصفانه از مسئولان حق رسانه‌هاست و این فضا باید در جامعه وجود داشته باشد و مسئولان نیز باید برای این انتقادها پاسخ داشته باشند.

وی در بخشی دیگر از سخنانش گفت دوستان خبرنگار هر وقت تقاضای دیدار با من را کردند به آن‌ها این فرصت را دادیم و در آینده نیز خواهیم داد. من چه در حوزهٔ مسئولیت قبلی و چه در مسئولیت فعلی بارها اعلام کرده‌ام که خبرنگاران می‌توانند در همهٔ جلسات به‌جز شورای تأمین حضورداشته باشند. من حتی در اتاقم جایگاهی برای خبرنگاران درست کرده‌ام. در جلسهٔ امروز هم با دید باز از خبرنگاران دعوت‌شده است.

جانبازی ادامه داد: حدود ۸۰ خبرنگار برای جلسه امروز دعوت شدند و این‌طور نبود که یکی برخلاف ما قلم بزند و نیاید و یا یکی دیگر که تعریف می‌کند بیاید نه این‌طور نبوده است و از همه عزیزان دعوت شد.

سرپرست فرمانداری لاهیجان افزود: درخواست و خواهش می‌کنم از همهٔ عزیزان که با احترام و عزت نسبت به همدیگر انتقاد و یا مسائلی را مطرح کنند. ما معتقدیم جانشین خداوند روی زمین هستیم، بنابراین باید عزت و حرمت همدیگر را حفظ کنیم و مباحثی را که مطرح می‌کنیم باید منصفانه باشد. این‌جانب با توجه به گسترهٔ کاری که دارم و به‌عنوان نمایندهٔ عالی دولت در شهرستان مسائل و مواردی را مطرح می‌کنم تاکنون دیده‌اید که مواردی بی‌احترامی جلوه داده شود؟ در شان نمایندهٔ عالی دولت نیست که بخواهد این‌گونه برخورد بکند.

نشست خبری فرماندار لاهیجان 1 600x400 - تمام‌قد پای سیاست‌های دولت ایستاده‌ام / در گذاشتن مدیران از این‌و‌آن اجازه نمی‌گیرم / انتقاد منصفانه از مسئولان حق رسانه‌هاست

*برخی دستگاه‌ها در اطلاع‌رسانی خوب عمل نمی‌کنند

جانبازی عنوان کرد: هم ما و هم مدیران محترم شهرستانی باید در حوزه اطلاع‌رسانی بهتر عمل کنیم، برخی دستگاه‌ها در اطلاع‌رسانی خوب عمل نمی‌کنند، به‌زودی نشست خبری برای ارائه گزارش کاری از عملکردها را برگزار خواهیم کرد البته امروز نیز آمادگی انعکاس این گزارش‌ها وجود داشت اما چون نمی‌خواستیم جلسه تجلیل امروز گزارش دهی و کلیشه‌ای باشد آن را به روز دیگری موکول کردیم.

وی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در رابطه با حوزه کشاورزی اظهار داشت: یعنی این‌همه کارهای کلان در حوزه کشاورزی شهرستان در طول همین چند ماه انجام‌شده است دیده نشد؟ نمی‌خواستم گزارشی از عملکرد داده شود اما برخی موارد را به‌صورت کوتاه برای تنویر افکار تشریح می‌کنم.

سرپرست فرمانداری لاهیجان به برخی از طرح‌های در حال اجرای شهرستان اشاره کرد و گفت: طرح تجهیز اراضی کشاورزی یکی از مهم‌ترین طرح‌هایی است که در شهرستان لاهیجان در حال اجراست که این طرح با ۱۷ میلیارد تومان اعتبار در دو هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی شالیزاری لاهیجان در حال اجراست.

*طرح ملی کاداستر در کشور تنها در لاهیجان به‌عنوان طرح الگویی در حال اجراست

وی افزود: طرح ملی کاداستر به‌منظور ساماندهی اراضی کشاورزی در ۴۳ هزار هکتار از اراضی شهرستان لاهیجان یکی دیگر از طرح‌هایی است که بااعتبار اولیهٔ یک میلیارد تومانی در کشور تنها در این شهرستان به‌عنوان طرح الگویی در حال اجراست که با اجرای این طرح اراضی کشاورزی لاهیجان شناسنامه‌دار شده و مشکل مالکیت و وراثت آن‌ها تا حدودی حل خواهد شد.

وی اجرای طرح رینگ آب‌رسانی دور شهر لاهیجان را یک طرح بزرگ دیگر دانست و یادآور شد: این طرح بااعتبار ۵/۵ میلیارد تومان از بازکیاگوراب تا بام سبز لاهیجان توسط آب منطقه‌ای گیلان در حال اجراست که با اجرای کامل آن مشکل آب شرب مردم شهر لاهیجان حل خواهد شد.

مهندس جانبازی در ادامه گفت: در حوزهٔ برق اگر توسط برق منطقه‌ای تلاشی صورت نمی‌گرفت ما شاهد وضعیت بدتری در خاموشی‌های برق بودیم. در این راستا دو ترانسفرموتور ۳۰ مگاولت آمپر تبدیل شد به ۴۰ مگاولت آمپر در پست ۶۳.۲۰ که همین نزدیک به ۵.۵ میلیارد تومان هزینه دربر داشته است. البته باید مدیران شهرستانی این گزارش‌ها را به مردم بدهند و عملکرد دولت را منعکس نمایند و فقط نگذارند فرماندار گزارش دهد. مگر فعالیت دولت از این واضح‌تر می‌شود؟ در حوزهٔ گاز نیز از میدان گیل تا میدان ابریشم و از میدان ابریشم تا جایگاه نخجیری در حال کار کردن هستند تا از افت فشار گاز کاسته شود و نزدیک به دو میلیارد تومان در این زمینه هزینه خواهد شد.

سرپرست فرمانداری لاهیجان افزود: در بخش تصادفات ۳۳% کاهش داشتیم و این کاهش اعم از جرحی و فوتی بوده است. اگر یک نفر را از فوت نجات دهیم هم کار مادی انجام داده‌ایم و هم معنوی و این بدون تلاش و برنامه‌ریزی میسر نیست.

*تمام‌قد پای سیاست‌های دولت ایستاده‌ام

مهندس جانبازی خاطرنشان کرد: بنده به‌عنوان نماینده عالی دولت مجری سیاست‌های دولت در سطح شهرستان هستم و تمام‌قد پای سیاست‌های دولت ایستاده‌ام، به‌هیچ‌عنوان اجازه نمی‌دهم کسی به‌ناحق کارهایی را انجام دهد که دولت تحت شعاع قرار بگیرد، مگر ما ادعا نمی‌کنیم همه برای پیشرفت شهرستان تلاش می‌کنیم؟ بیایید تلاش کنیم.

*در گذاشتن مدیران از هیچ‌کس اجازه نمی‌گیرم / مقتدرانه پای اجرای سیاست‌های دولت خواهم ماند

سرپرست فرمانداری عنوان کرد: من به‌عنوان نماینده قوه مجریه در راستای سیاست‌های دولت در گذاشتن مدیران از هیچ‌کس اجازه نمی‌گیرم بنده که نباید برای معاون گذاشتن، بخشدار گذاشتن و مدیر گذاشتن از این‌وآن اجازه بگیرم و این حق هم به‌عنوان قوهٔ مجریه به من داده‌شده است گرچه تاکنون اعلام و ثابت کرده‌ام که اهل تعامل می‌باشم و همچنین مقتدرانه پای اجرای سیاست‌های دولت خواهم ماند.

گفتنی است به مناسبت روز خبرنگار و تجلیل از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ها نشستی روز پنجشنبه با حضور امیر جانبازی سرپرست فرمانداری لاهیجان، معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری، بخشدار مرکزی لاهیجان و مشاوران فرماندار در سالن شهید کریمی فرمانداری لاهیجان برگزار شد و در این مراسم از خبرنگاران، مدیران و سردبیران و فعالان عرصه‌های رسانه‌های این شهرستان تجلیل به عمل آمد.

در این نشست برخی از خبرنگاران نکته نظرات خود را مطرح کردند.

پذیرایی ناهار دریکی از رستوران‌های معروف و تور گردشگری و استفاده از تله‌کابین از دیگر برنامه‌های روز خبرنگار در لاهیجان بود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.