×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

 .::.  اخبار منتشر شده : 3 خبر

مثلث-انتخاباتی-747x498

بامردم: اردیبهشت ماه و هوای بهاری بی‌تردید بار دیگر لبخند بر لبان ملت خواهد آورد، همانند ۲۴ خرداد ۹۲ كه فضای سیاسی كشور متاثر از پیروزی كاندیدای ائتلافی اصلاح‌طلبان و میانه‌روها رضایت را بر چهره اقشاری آورد كه در انتظار تحول بودند. اردیبهشت ۹۶ باز هم همان سه ضلع مثلث تدبیر و امید آن تصمیم سرنوشت‌ساز زیر چتر آیت‌ا… هاشمی زمینه رضایت را فراهم خواهند كرد. مثلث ناطق نوری، حسن روحانی و علی اكبر محتشمی پور! ویژگی مشترك این سه ضلع سكوتشان است؛ بدین معنا كه آنان از هیاهو و غوغاسالاری پرهیز كرده و تكالیف تعیین‌شده برای خود را انجام می‌دهند.

كلید در دست جامعه روحانیت

برای درك بهتر موضوع باید عملكرد جامعه روحانیت را مدنظر قرار داد كه دو ضلع مثلث طلایی عضو این تشكل هستند كه شامل ناطق نوری و حسن روحانی می‌شود و آیت‌ا… هاشمی هم از موسسان آن است. در هفته گذشته بارها موضوع دعوت از این اضلاع كه مدت‌هاست در جلسات جامعه روحانیت شركت نمی‌كنند، مطرح شد و اخبار این دعوت‌ها هم از سوی مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت اعلام شده بود. این در حالی است كه مصباحی مقدم چندی قبل حمایت جامعه روحانیت مبارز از روحانی را رد نكرده بود و افرادی مانند سید رضا اكرمی و سید مهدی طباطبایی هم در این تشكل بارها از روحانی حمایت كرده بودند. بنابراین به نظر می‌رسد این دعوت‌ها از هاشمی، روحانی و ناطق نوری زمینه‌سازی برای اعلام تصمیم نهایی این تشكل برای حمایت از روحانی در انتخابات سال ۹۶ است. موضوع زمانی جدی‌تر می‌شود كه مصباحی مقدم در آخرین اظهارنظر به عنوان سخنگوی جامعه روحانیت اعلام كرده بود كه«جلسات مشترك آیت‌ا… موحدی كرمانی با آیت‌ا… محمد یزدی فعلا درحد پیشنهاد و طرح است كه از سوی آیت‌ا… موحدی ارائه شده است.» این سخن مصباحی مقدم را می‌توان در راستای اقناع جامعه مدرسین برای همسویی باجامعه روحانیت در جهت حمایت محكم از روحانی ارزیابی كرد. اگر این ادعا در كنار اظهارات دیگر مصباحی مقدم مبنی براینكه «احزاب اصولگرا از جامعه روحانیت انتظار داشتند كه فعالیت‌های خود را برای انتخابات ۹۶ آغاز كند و برای همكاری با جامعه روحانیت نیز اعلام آمادگی كردند.» قرار داده شود این نتیجه حاصل خواهد شد كه با توجه به اعلام آمادگی احزاب اصولگرا برای تبعیت از جامعه روحانیت مسیر زیادی در راستای یكپارچه‌سازی این طیف برای حمایت از روحانی طی شده است. اكنون هم تلاش‌های موحدی كرمانی دبیركل جامعه روحانیت در راستای راضی كردن جامعه مدرسین در حمایت از روحانی است، البته دبیركل جامعه روحانیت چندی پیش حمایت تشكل متبوعش از روحانی را بعید عنوان كرده بود و تاكید داشت كه حمایتی از او صورت نخواهد گرفت. بنابراین به نظر می‌رسد اظهارات موحدی كرمانی درباره بعید بودن حمایت از روحانی برای بر هم نخوردن آرامش سیاسی كشور از سوی دلواپسان بوده است، چرا كه مسیر طی شده از سوی جامعه روحانیت با بعید بودن حمایت از روحانی همخوانی ندارد.

یاران مصباح تنها ماندند

در این میان تنها جبهه پایداری به رهبری معنوی آیت‌ا… مصباح‌یزدی باقی می‌ماند كه ظاهرا جامعه روحانیت مبارز از اقناع آنها برای حمایت از روحانی چندان امیدوار نیست؛ چرا كه اگر چنین بود مصباحی مقدم نمی‌گفت: «در دوره جدید كه خود را برای انتخابات ۹۶ آماده می‌كنیم هیچ‌گونه نشانه‌ای از طرف آیت‌ا… مصباح‌یزدی یا جامعه روحانیت برای انتخابات آتی و همكاری مشترك یا كمك گرفتن نداشته‌ایم و ایشان نیز برای همكاری در انتخابات مجلس دهم نیز به میدان نیامدند.» بنابراین واضح است كه جامعه روحانیت و احزابی كه درصدد حمایت از روحانی در سال ۹۶ هستند، یاران مصباح را در دایره تصمیم‌گیری خود لحاظ نكرده‌اند.

پیام حضور ضلع سوم در یك مراسم

اما ضلع سوم مثلث طلایی چه تكلیفی برای خود مشخص كرده است؟ حضور محتشمی‌پور و غیبت ناطق نوری در مراسم «دولتمردان دفاع مقدس» را می‌توان در راستای برنامه‌های مثلث طلایی ارزیابی كرد؛ چرا كه این امكان وجود داشت كه حضور هر سه ضلع تصمیم‌گیر انتخابات‌۹۶ مورد هجمه دلواپسان قرار گیرد. پس ناطق نوری نیامد تا نگاه‌ها متوجه كرسی خالی او شوند و آنچنان به حضور محتشمی پور توجه نشود. از سوی دیگر محتشمی پور با حضور خود نشان داد كه خود را از عرصه كنار نكشیده است و در جمع بزرگان كشور جایگاه لازم را دارد. همچنین حضور محتشمی پور درآن مراسم بر اعتبار تصمیمات مثلث طلایی افزود و نشان داد وحدت مورد انتظار میان تصمیم‌گیران انتخابات‌۹۶ وجود دارد. ضلع سوم وظیفه دیگری هم دارد كه آن هم اقناع حامیان جریان اصلاحات برای رای دادن بدون تردید به روحانی است؛ چرا كه همگان واقف هستند محتشمی پور درطی سال‌های گذشته مورد هجمه دلواپسان بوده است، اما در آن نشست حضور پیدا می‌كند تا نشان دهد سال ۹۶ سالی است كه آن ته مانده گلایه‌ها از دلواپسان را هم باید پایان داد و مسیر جدیدی را پیمود.

در نهایت

در نهایت نباید فراموش كرد چتری بالای سر این مثلث طلایی است كه به آنها مسیر را نشان می‌دهد و آن هم چتر آیت‌ا… هاشمی است. او با سال‌ها تجربه می‌داند. برای تكرار پیروزی در سال ۹۶ باید یكی از بزرگان مورد وثوق جامعه در صحنه حضور داشته باشد كه پر بیراه نیست اگر اذعان شود دلواپسان تحمل این حضور را ندارند و آرامش پدید آمده را به نحوی به هم خواهند زد تا به زعم خود با یك تیر دو نشان بزنند. یكی اینكه آرای كمتری به سبد روحانی ریخته شود و دیگر اینكه با هجمه به هاشمی تصور كنند دارای اعتبار هستند.لازم است برای درك بهتر موضوع به اظهارات آیت‌ا… هاشمی درباره عدم حضورش در پشت تریبون نمازجمعه اشاره داشت كه گفته بود:«هر جا كه بدانم تندروها به بهانه حضور من مردم را به زحمت می‌اندازند و اختلافات بیشتر می‌شود، نمی‌روم.» بنابراین بر همین اساس است كه به صورت علنی وارد عرصه حمایت از روحانی نمی‌شود و به هدایت ۳ ضلع مثلث طلایی می‌پردازد. البته هاشمی بارها به دور دوم دولت روحانی اشاره داشته است كه اثبات‌كننده نقش پشتیبانی او از سه ضلع دیگر است.


نویسنده: مطهره شفیعی

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.