رسوایی اخلاقی در سینما / 11 زن سلبریتی چه گفتند؟!+عکس
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۸ تیر - ۱۳۹۸  
false
false

و هنر 600x308 - رسوایی اخلاقی در سینما / 11 زن سلبریتی چه گفتند؟!+عکس

به گزارش رکنا، یکسال پس از جنبش «Metoo» که سینمای آمریکا را با شوک بزرگی روبه رو کرد، این جنبش به سینمای هند رسید. سال گذشته رسانه‌های هند تنها به پوشش خبری این رویداد در آمریکا می‌پرداختند و به جز چند مواردی معدود آن‌هم به صورت کوتاه و لابه لای اخبار سینمایی به بازیگران زن چهره‌های قدیمی هندی اشاره کردند که از گذشته‌های دور و آزارهایی که در سینما دیده بودند،پرده برداشته بودند مانند دیزی ایرانی.

666 - رسوایی اخلاقی در سینما / 11 زن سلبریتی چه گفتند؟!+عکس

پرده یک

دو ماه پیش تانوشری داتا ادعای هتک حرمت نانا پاته‌کار (بازیگر نقش منفی ) در دوران فیلمبرداری فیلمی را در دو سال پیش دوباره مطرح کرد. او همان زمان نیز این موارد را با رسانه‌ها در میان گذاشته بود اما هیچ کسی توجه‌ای به این موضوع نداشت. اما امسال با طرح موضوع او توانست یکسری حمایت از درون صنعت سینمابرای خود جذب کند و زنان بازیگری مانند توینکل خانا، سونام کاپور و… از او حمایت کردند و خیلی‌ها نیز ترجیح داند سکوت کنند.

در واقع تانوشری داتا و موضوعی که بعد از دوسال دوباره مطرح کرد آغازگر جنبش «Metoo» در هند شد.او حالا نه تنها شکایت خود را رسمی کرده بلکه با رویدادهای هفته گذشته هند نانا پاته‌کار مجبور شد بازی در فیلم جدیدش خانه شلوغ ۳ را کنار بگذارد.

پرده دو

کانگنا رانوت که شخصیت مصلحت اندیشی ندارد، در سلسله جلسات هندوستانی تیمز از آزارهای که در دوران کار در سینما دیده صحبت کرد و ویکاس بهل کارگردان مطرح ترین فیلم خودش را(ملکه که بخاطرش جایزه ملی بهترین بازیگر Actor را برد) به رفتارهای دون از شان متهم کرد.

حرف‌های کانگنا رانوت به انضمام دو زن دیگری که بهل را متهم کرده اند باعث شد تا اولا شریک او آنوراگ کاشیاب مجبور به توضیح یکسری مسائل درباره همکاری با او شود،و در گام بعدی فیلم بعدی او در مقام کارگردان Super30 که آماده نمایش است کاملا از مدیریت او خارج شود و ستاره فیلم هریتیک روشان اعلام کرد که حاضر به همکاری با هیچ فردی که رفتارهایی آزاردهنده دارد نیست.تهیه کننده مجبور شد تا کاملا همه موارد مربوط به این فیلم را در دست بگیرد

پرده سوم

امیر خان و همسرش کایران رائو که می‌خواستند فیلم «غول» را تهیه کنند و امیرخان نقش گلشن کمار را در این فیلم زندگی نامه بازی کند، پس از مطرح شدن آزارهای جنسی سوبهاش کاپور کارگردان فیلم از پروژه خودشان را کنار کشیدند.

و برای کم شدن بحران در سینمای هند با رئیس انجمن تهیه کنندگان سینمای هند سیدهارث روی کاپور جلسه ای تشکیل دادند و خواستار تدوین اساسنامه‌ایی شدند تا کم‌تر چنین مشکلاتی برای خانم‌ها در دوران فیلمبرداری پیش بیاید و حداقل آنها از حقوقی برخوردار باشند. پیش نویس این اساسنامه آماده شده است.

پرده چهارم

در این میان چهره های قدیمی مانند سوباش گایی توسط زنی که حاضر به اعلام نامش به طور رسمی نشد متهم به آزار جنسی شد که او این اتهام را رد کرد. ماندانا کریمی بازیگر ایرانی سینمای هند نیز به رفتارهای زننده در دوران همکاری با امش گاج؛ کارگردان فیلم Kya Kool Hain Hum پرده برداشت.

او گفت به دلیل اینکه یک فرد خارجی در این صنعت سینما بوده ترجیح داد تا حالا سکوت کند. آنو مالک یکی از اهنگسازان مطرح سینمای هند نیز به رفتار خارج از عرف متهم شده است.

پرده پنجم

ساجد خان کارگردان مشهور فیلم‌های خانه شلوغ توسط سه زن به رفتاری دون شان متهم شد، پس از این اتهام‌ها تولید قسمت چهارم این فیلم‌های پرفروش تعطیل شد. آکشی کمار ستاره این فیلم خواستار تعطیل شدن پروژه شد و ساجد خان نیز با توجه به اتهام‌ها از کارگردانی فیلم انصراف داد. خواهر ساجد خان، فرح خان(کارگردان) در توئیتی از زنانی که مورد بی حرمتی برادرش واقع شدند حمایت کرد.

فرهان اختر نیز که از اقوام ساجد خان است اعلام کرد که رفتار ساجد خان توجیه پذیر نیست. پس از این مسائل دو ستاره زن سینمای هند مانند بیپاشا باسو و ایشا گوپتا از رفتارهای زننده ساجد خان در دوران همکاری با خودشان پرده برداشتند.

پرده ششم

یازده فیلمساز زن سینمای هند با انتشار بیانیه خواستار حمایت صنعت سینما از قربانیان آزارهای رفتاری و جنسی شدند. این یازده فیلمساز از مطرح‌ترین چهره‌های سینمای هند هستند:گوری شینده،زویا اختر، مگان گلزار، کنکنا سن شرما، کایران رائو و…آنها در این بیانیه اعلام کردند که دیگر با تمامی افرادی که رفتارهای دون از شان داشته و شاکی دارند همکاری نخواهند کرد.

در این چند روز ستارگان سینمای هند مانند آجی دوگان ،کاجول، آیشواریا رای، سیف علی خان، توینکل خانا، دیا میرزا، حمایت خود را از این جنبش اعلام کردند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true