×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

 .::.  اخبار منتشر شده : 6 خبر

هیجان خرید برای مدرسه و کارهایی مثل جلدکردن کتاب‌ها اگرچه بچه‌مدرسه‌ای‌ها را تا چندروز سرخوش می‌کند اما خیلی از پدر و مادرهایی که به هیجان بچه‌شان نگاه می‌کنند و شاید توی دلشان برای بزرگ‌شدن او ذوق کنند، گوشه‌ای از خاطرشان درگیر هزینه‌هایی است که باید برای شروع سال تحصیلی کنار بگذارند.

به گزارش «بامردم»، این درگیری، وقتی به‌پای خرید می‌رسد، ممکن است به بچه‌ها هم سرایت کند؛ آنجا که بچه‌ها در مقابل وسایل‌گرا‌نقیمت، پا سست می‌کنند و والدین می‌خواهند بدون اینکه به قیمت‌ها اشاره کنند، گزینه دیگری پیش بکشند. البته این تنها درگیری یک روز است و از قضا یکی از کوچک‌ترین دغدغه‌هاست.

دغدغه اصلی آنجاست که تمام تابستان، انتخاب مدرسه با توجه به شهریه مدارس غیر‌انتفاعی، پدر و مادرها را مجبور به حساب‌وکتاب می‌کند و در بسیاری از موارد، به نگرانی درباره نحوه جورکردن پول ختم می‌شود؛ پولی که چندان هم کم نیست. با یک حساب سرانگشتی، می‌توان فهمید که فرستادن یک بچه به مدرسه، یک تا ۱۰ میلیون تومان هزینه روی دوش خانواده‌ها می‌گذارد. با نگاه به اطراف، می‌توان متوجه شد که تعداد بچه‌هایی که با سرجمع یک میلیون تومان به مدرسه بروند، خیلی کم است چون این بچه‌ها نه‌تنها باید به مدرسه دولتی رفته باشند بلکه باید سرویس هم نیاز نداشته باشند و از طرفی، بچه قانعی باشند که دلش وسایل ‌گرانقیمت نمی‌خواهد. حالا اگر خانواده‌ای بخواهد بچه‌اش را به یک مدرسه غیر‌انتفاعی معمولی بفرستد؛ در کمترین حالت باید دو میلیون و ۲۲ هزار تومان جور کند. اگر به این هزینه‌ها سرویس را هم اضافه کنیم باید حداقل ۸۰۰ هزار تومان به این مبلغ اضافه کنیم. دیگر تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.
این حساب سرانگشی اما تنها محدود به هزینه های عادی برای فرستادن یک دانش آموز به مدرسه است. یک دانش‌آموز در کمترین حالت برای نشستن سر کلاس در روز اول مهر نیاز‌هایی همچون: خرید کتاب‌های درسی، خرید ١٠جلد دفتر تحریر، پنج‌عدد مداد، پنج‌عدد خودکار، یک‌عدد مدادتراش، یک‌عدد پاک‌کن، یک‌عدد جامدادی، یک‌جعبه مدادرنگی، روپوش مدرسه، کیف مدرسه، کفش، یک‌دست لباس ورزشی، هزینه‌های خوراکی دانش‌آموز در طول روز (یک کیک و شیرکاکائو) و هزینه‌های متفرقه در آغاز سال تحصیلی (جشن آغاز سال و…) دارد که جمع آنان به طور میاینگین رقمی حدود یک میلیون تومان می‌شود. البته که شاید این خرج ها را بتوان تا ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومان هم خلاصه کرد و جمع کرد.
علاوه‌بر این دانش‌آموزانی که سال تحصیلی خود را در مدارس غیرانتفاعی آغاز می‌کنند، اوضاع متفاوت‌تری دارند. چرا که خانواده‌های این دانش‌آموزان باید در قبال دریافت خدمات آموزشی شهریه‌هایی را نیز پرداخت کنند.

کمترین و بیشترین هزینه یک دانش‌آموز

شهریه های مدارس غیرانتفاعی
 در حال حاضر بر اساس بررسی‌های میدانی صورت‌گرفته در خبرانلاین میانگین شهریه‌های مدارس غیرانتفاعی به شرح زیر است مدرسه غیرانتفاعی ابتدایی درجه‌یک ۶ میلیون‌تومان، مدرسه غیرانتفاعی ابتدایی درجه‌دو ٥میلیون‌تومان، مدرسه غیرانتفاعی راهنمایی درجه‌یک  ۶ میلیون‌تومان، مدرسه غیرانتفاعی راهنمایی درجه‌دو ۶/٥میلیون‌تومان، مدرسه غیرانتفاعی دبیرستان درجه‌یک ٩‌میلیون‌تومان و مدرسه غیرانتفاعی دبیرستان درجه‌دو هفت‌میلیون‌تومان (کمتر یا بیشتر از این رقم شهریه‌ها نیز وجود دارد اما این ارقام به‌صورت میانگین است). بر این اساس می‌توان گفت خانواده‌ها با هزینه‌های جاری دانش‌آموز در کمترین حالت متحمل هزینه ٧٠٠‌هزار‌تومانی می‌شوند و در مدارس غیرانتفاعی با میانگین شهریه‌های هفت‌میلیون‌تومانی، هزینه‌های جاری و هزینه‌های سرویس مدارس، رقمی حدود ١٠‌میلیون‌تومان صرف فرزندان خود برای نشستن سر کلاس درس می‌کنند.

درباره سرویس مدارس نیز با توجه به مسافت نرخ ها متغیر است اما براساس آخرین نرخ مصوب کمترین مسافت ماهی ۱۰۰ هزار تومان است که در یک سال تحصیلی حدود یک میلیون تومان می شود و بیشترین مسافت حدود سالی ۲ میلیون ۵۰۰ هزار تومان می شود.

هزینه‌های دریافتی در مدارس دولتی
مدارس دولتی طبق قانون موظف به دریافت شهریه از خانواده‌ها نیستند. اما شانه خالی‌کردن آموزش‌وپرورش از پرداخت هزینه‌های جاری مدارس اعم از هزینه‌های انرژی و… باعث شده مدیران مدارس دولتی راهی جز دریافت هزینه‌ها از خانواده‌ها نداشته باشند. مساله‌ای که هنوز از سوی آموزش‌وپرورش کنترل نشده است و
هر سال باوجود شعار‌های این وزارتخانه مبنی بر برخورد با مدیران متخلف، باز هم خانواده‌ها گزینه‌ای جز پرداخت شهریه به مدارس دولتی ندارند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.