نمایشگاه یلدا، گامی در حمایت از مصرف کنندگان
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳۰ خرداد - ۱۳۹۸  
false
false

یلدا 1 575x400 - نمایشگاه یلدا، گامی در حمایت از مصرف کنندگان

واژه یلدا ریشه سریانی دارد و به معنای ولادت و تولد است؛ یلدا و جشن هایی که در این شب برگزار می شود، یک سنت باستانی است و مردم از دیرباز نسبت به برگزاری آن با رسومی ویژه اهتمام دارند ولی افزایش قیمت اقلام برپایی این جشن بویژه طی امسال، تنگناهایی را بوجود آورده و بر همین اساس دولت اهتمام دارد با استفاده از راهکارهایی برای کاهش نرخ اقلام آیینی شب یلدا و نظارت های مختلف و جلوگیری از سوء استفاده برخی عرضه کنندگان، گرمی را برای مردم در این شب های سرد رقم بزند.

به گفته رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار کشور قیمت این محصولات ۳۵ درصد کاهش یافته اما مردم تجربه های دیگری دارند و می گویند قیمت هر کیلوگرم پسته را ۲۷۰ هزار تومان هم مشاهده کرده اند.

امسال نمایشگاه یلدا نیز در رشت گشایش یافت تا برپا کنندگان آن ، اقلام این شب خاطره انگیز را با قیمت کمتری در اختیار متقاضیان قرار دهند و منفعتی دو جانبه را برای عرضه کنندگان و مصرف کنندگان فراهم سازند.

نمایشگاه یلدا برخلاف سال های گذشته رونق چندانی نداشت تنها یک غرفه ، انواع آجیل را عرضه می کرد که البته به نسبت دیگر غرفه ها ، مشتریان فزون تری داشت اما جای خالی بسیاری از عرضه کنندگان این صنف که بایستی بیشترین سهم را در این نمایشگاه می داشتند، احساس می شد و اغلب، نسبت به خرید تخمه و آجیل هایی که قیمت آنها کمتر از ۵۰ هزار تومان است، روی خوش نشان می دادند.

در کنار این گرانی ها ، دستگاه های نظارتی در بازار حضور محسوسی دارند و برای کنترل قیمت ها و جلوگیری از افزایش غیرمتعارف نرخ ها وارد عمل شده اند.

مدیر بازرسی اتاق اصناف مرکز گیلان می گوید: سال گذشته فقط دو هزار و ۲۰۰ بازرسی برای شب یلدا انجام که پنج درصد آن منجر به تشکیل پرونده تخلف شد.

سید ابراهیم سیدزاده در گفت و گو با ایرنا افزود: امسال نیز از هفدهم آذرماه جاری، بازرسی و نظارت های ویژه طرح یلدا آغاز شده که گرانفروشی، عدم درج قیمت، صادر نکردن فاکتور ، کم فروشی و تخلفات بهداشتی عمده محور این بازرسی هاست.

وی تصریح کرد: برای جلوگیری از افزایش غیرقانونی قیمت ها و رعایت قیمت متعارف، طرح های نظارتی مختلف برای خواروبار ، کالاهای اساسی، میوه و تره بار، مواد پروتئینی، مرغ ، گوشت قرمز و ماهی، گوشت گرم و منجمد از سوی اتاق اصناف مرکز استان و دیگر دستگاه های نظارتی اجرا می شود.

سیدزاده اضافه کرد: در همین راستا، گشت های مشترکی با اتحادیه های صنفی، تعزیرات، سازمان صمت، دامپزشکی و علوم پزشکی برگزار می شود.

وی با بیان اینکه قیمت کالاهای اساسی مردم به صورت روزانه رصد می شود، گفت: این بازرسی ها در طرح نظارتی ویژه شب یلدا علاوه بر واحدهای صنفی از بازارچه ها و بازارهای محلی نیز صورت می گیرد.

سیدزاده با اشاره اجرای طرح نظارتی یلدا گفت: تاکنون اتاق اصناف شهرستان رشت بیش از ۷۰۰ مورد بازرسی انجام داده اند و پیش بینی می شود تا پایان هفته جاری، این بازرسی ها به دو هزار و ۵۰۰ مورد هم برسد.

براساس مشاهدات میدانی خبرنگار ایرنا از میادین میوه و تره بار رشت طی یکشنبه گذشته قیمت میوه هایی همچون موز هر کیلوگرم بین ۱۰ تا ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان، سیب قرمز بین پنج تا ۹ هزار تومان، سیب زرد پنج تا هشت هزار و ۵۰۰ تومان، نارنگی بین دو هزار و ۵۰۰ تا پنج هزار و ۵۰۰ تومان و پرتقال تامسون شمال بین یک هزار و ۵۰۰ تا دو هزار و ۸۰۰ تومان بود.

همچنین قیمت هر کیلوگرم لیمو شیرین بین دو هزار و ۵۰۰ تا شش هزار تومان ، کیوی بین سه هزار و ۵۰۰ تا هفت هزار و ۵۰۰ تومان، به چهار هزار تا ۱۱ هزار تومان ، هندوانه دو هزار تا چهار هزار و ۵۰۰ تومان ، انار چهار هزار و ۵۰۰ تا ۹ هزار تومان، خرمالو سه تا هشت هزار تومان، لبو دو هزار و ۸۰۰ تا سه هزار و ۵۰۰ تومان ، ازگیل بین شش تا ۱۳ هزار تومان و کدو حلوایی بین یک هزار و ۵۰۰ تا سه هزار تومان در بازار میوه و تره بار رشت عرضه شد.

همچنین قیمت هر کیلوگرم پسته احمدآقایی در بازار رشت ۱۸۰ هزار تومان، پسته اکبری ۲۳۰ هزار تومان، پسته کله قوچی ۲۰۰ هزار تومان، فندق با پوست ۹۰ هزار تومان، بادام درختی ۱۵۰ هزار تومان، نخودچی ۲۲ هزار تومان، تخمه ژاپنی ۴۳ هزار تومان، تخمه آفتابگردان گلپری ۲۹ هزار تومان و تخمه کدو مرمری ۵۰ هزار تومان است.

رئیس اتحادیه قنادان مرکز استان گیلان نیز در گفت وگو با ایرنا تصریح کرد که قیمت شیرینی طی روزهای اخیر تغییری نکرده و همان قیمت های قبل است.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true