سهم هر ایرانی از مصارف بودجه چقدر است؟
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۶ خرداد - ۱۳۹۸  
false
false

600x374 - سهم هر ایرانی از مصارف بودجه چقدر است؟

ایبِنا ، مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی پیرامون لایحه بودجه سال ۹۸ عنوان کرد: هر ایرانی در ماه حدود ۶۰۰ تومان خرج مجلس شورای اسلامی می‌کند، ۳۱ هزار تومان برای دفاع از کشور، ۲۰ هزار تومان برای نظم و امنیت، ۴۵ هزار تومان برای آموزش و پرورش، ۲۰ هزار تومان برای آموزش عالی، ۱۴ هزار تومان برای بهداشت و ۴۹ هزار تومان برای درمان پرداخت می‌کند. همچنین ۴۶۰۰ تومان برای تامین منابع آبی کشور، ۱۹۰۰ تومان برای فرهنگ و هنر و ۱۳۰۰ تومان برای دین و مذهب مصرف می‌کند. هر ایرانی ماهانه ۳۸۰۰ تومان خرج ارتباطات، ۴۰۰ تومان صرف گردشگری و یک ۴۰۰ تومان دیگر هم برای محیط زیست و پرداخت می‌کند.

همانطور که بودجه نشان می‌دهد، هر ایرانی به طور متوسط در سال حدود یک میلیون و ۸۴۹ هزار تومان مالیات می‌دهد (در ماه ۱۵۴ هزار تومان) و سه برابر آن یعنی ۵ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان در سال خدمات دریافت می‌کند پس بقیه هزینه‌ها که مازاد بر مالیات‌هاست از کجا تامین می شود؟ باید موارد دیگر منابع درآمدی دولت هم در نظر گرفته شود.

به عبارت دیگر اگر تصور کنیم که ساکنان یک ساختمان هستیم، در قبال شارژ مالیاتی ماهیانه ۱۵۴ هزار تومان، بیش از ۴۵۵ هزار تومان خدمات در ماه دریافت می‌کنیم. ضمن آنکه مدیریت ساختمان بیش از ۱۴۸ هزار تومان از بابت چاه نفتی که در حیاط منزل کشف شده و امثالهم و ۱۲۶ هزار تومان از محل درآمدزدایی از ساختمان (مثلا اجاره چند پارکینگ با مغازه مشاع ساختمان) و امثالهم بر میدارد و از هر واحد نیز بیش از ۲۶ هزار تومان بابت وام جدیدی که مدیریت برای جبران کسری اداره امور ساختمان به نیابت از واحدها اخذ کرده می‌گیرد. البته مردم حق دارند که درباره کیفیت این خدمات که به آنها داده می‌شود سوال کنند یا ناراضی باشند.

57448.jpeg - سهم هر ایرانی از مصارف بودجه چقدر است؟

57449.jpeg 462x400 - سهم هر ایرانی از مصارف بودجه چقدر است؟

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true