×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

 .::.  اخبار منتشر شده : 17 خبر

زمستان

بر اساس تحلیل آخرین داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، با ادامه فعالیت سامانه بارشی، امروز بارش باران، گاهی با وزش باد در سواحل خزر و ارتفاعات و دامنه‌های شمالی البرز مرکزی و شرقی و شمال شرق کشور در استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، ارتفاعات البرز مرکزی، البرز شرقی، تهران و سمنان پیش‌بینی می‌شود که در ارتفاعات و مناطق سردسیر بارش به صورت برف است.

‌امروز شدت بارش‌ها در شرق مازندران، استان گلستان، خراسان شمالی و نیمه شمالی خراسان رضوی است، همچنین امروز در نیمه شرقی کشور و استان‌های تهران، البرز، سمنان، قزوین، قم، مرکزی و اصفهان وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود و برای شرق و جنوب شرق کشور، ریزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا دور از انتظار نیست.

‌روز چهارشنبه بارش‌ها به سمت شرق و شمال شرق در استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، شمال خراسان جنوبی، سواحل شرقی دریای خزر، استان گلستان و شرق مازندران محدود خواهد شد.

روز پنج‌شنبه بارش پراکنده در قسمت‌هایی از شمال غرب و شمال شرق کشور و ارتفاعات البرز مرکزی خواهیم داشت

امروز تا پنج‌شنبه خلیج فارس و تنگه هرمز مواجه است و روزهای چهارشنبه و پنجشنبه دریای عمان مواج خواهد بود؛ از امشب تا صبح جمعه کاهش دما در شمال شرق و شرق کشور بین ۴ تا ۸ درجه پیش‌بینی می‌شود.

‌آسمان تهران فردا کمی ابری، گاهی وزش باد و در بعد از ظهر افزایش ابر پیش‌بینی می‌شود؛ بیشینه و کمینه دما فردا در تهران ۱۵ و ۴ درجه خواهد بود

‌فردا بندرعباس با بیشه دمای ۳۲ درجه بالای صفر گرمترین مرکز استان و شهرکرد با کمینه دمای ۵ درجه زیر صفر و همچنین زنجان با کمینه دمای ۴ درجه زیر صفر، سردترین مراکز استان خواهد بود.

با گذر سامانه بارشی تا صبح چهارشنبه دمای هوا از ۴ تا ۸ درجه در سطح کشور کاهش می‌یابد، کمینه دمای هوا طی این مدت در استان‌های واقع در شمال غرب و غرب و در دامنه های شمالی و جنوبی البرز به صفر و یا حتی به کمتر از آن می رسد، بر این اساس با توجه به کاهش دما به محدوده شرایط سرمازدگی و یخ زدگی در مناطق یاد شده توصیه‌های هواشناسی کشاورزی باید مد نظر باشد.

تأمین سوخت و کنترل دما و بستن دریچه‌ها در گلخانه‌ها، مرغداری‌ها، دامداری‌ها و انبارهای نگهداری محصولات کشاورزی ضروری است.

ضرورت دارد محافظت از تاسیسات و مراقبت از سیستم های آبیاری تحت فشار با توجه به پایین بودن دمای سطح زمین به ویژه در مناطق مرتفع و کوهستانی انجام شود.

ایجاد تمهیدات مناسب برای مواجهه با سرمازدگی بهاره در باغات و مزارع و تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط از طریق انجام آبیاری خارج از نوبت در روزهای دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه ضروری است.

ایجاد پوشش بر روی نهال‌های جوان و درختان آسیب پذیر، خودداری از انجام هرس درختان، برداشت محصولات آماده برداشت و انتقال به مکان های امن و انبارهای مسقف و استفاده از ریز مغذی‌های توصیه شده توسط کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی جهت افزایش مقاومت به سرما در این مدت ضروری است.

خودداری از انجام عملیات شخم و پاکنی باغات، خودداری از انتقال نشاء محصولات جالیزی و برنج از خزانه به زمین اصلی، محافظت از کندوهای زنبور عسل با توجه به کاهش دما و وزش باد و انجام تغذیه کمکی و عدم کود دهی استخرهای پرورش ماهیان گرم آبی در این مدت ضروری است.

میانگین بارندگی کل کشور از ابتدای سال زراعی (مهرماه ۹۷) تا هفتم اردیبهشت ماه سال جاری، ۲۹۰.۱ میلیمتر ثبت شد، میزان بارش در سال گذشته در این بازه زمانی ۱۱۴.۱ میلیمتر بوده است که بارش سال جاری ۱۵۴.۳ درصد بیشتر از سال گذشته است.

میانگین بلند مدت بارندگی کشور در بازه زمانی مذکور ۱۹۸.۳ میلیمتر ثبت شده است، که بارش سال جاری ۴۶.۳ درصد بیش از سال بلندمدت است.

بیشترین میزان بارش در هفته سی‌ام سال زراعی متعلق به منطقه بردسکن در استان خراسان رضوی به میزان ۸۷.۴ میلی‌متر بوده است.

میانگین گرم‌ترین منطقه در این مدت، امیدیه در استان خوزستان به میزان ۳۴.۶ درجه سلسیوس و میانگین سردترین منطقه فیروزکوه در استان تهران به میزان منفی ۶ دهم درجه سلسیوس بوده است.

منبع: مشرق

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.