انجام شخم اول در بیش از 90 درصد شالیزار‌های گیلان
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۵ خرداد - ۱۳۹۸  
false
false

بیجار 600x389 - انجام شخم اول در بیش از 90 درصد شالیزار‌های گیلان

مسعود الماسی روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا این میزان را معادل ۲۱۵ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان ذکر و اضافه کرد: برای ۱۵۵ هزار هکتار معادل ۶۵درصد شالیزارهای استان نیز خزانه گرفته شد.

وی با بیان اینکه در همه شهرستان های گیلان جز رودبار نشاء برنج بصورت موردی آغاز شده، افزود: پیش بینی می شود در سال زراعی جاری ، ۱۳۷ هزار هکتار از شالیزارهای مکانیزه کشت شود.

الماسی با اشاره به دمای صفر و زیر صفر در ارتفاعات استان طی روزهای پیش رو، از کشاورزان برنج کار خواست تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارت سرمازدگی نشاء برنج را انجام دهند.

به گفته معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان ، آبگیری خزانه های با پوشش پلاستیکی در بعد از ظهرها، تخلیه آب خزانه در اول صبح روز بعد، باز کردن خروجی خزانه ها به جهت جلوگیری از آبگرفتگی در روز بر اثر بارش ها، استفاده از فانوس و یا لامپ در زیر تونل های پلاستیکی خزانه ها از جمله این تمهیدات است.

طبق تقویم زراعی اعلام شده از سوی جهاد کشاورزی گیلان، نشاء کاری از هفتم اردیبهشت ماه به بعد توصیه شده است.

گیلان ۲۳۸ هزار هکتار زمین شالیزار و ۳۰۰ هزار شالیکار دارد و بیشترین سطح زیرکشت برنج در استان در شهرستان‌های رشت و صومعه سراست.

از مجموع اراضی شالیکاری گیلان، ۱۸۰ هزار هکتار از طریق کانال های آبرسانی از آب سد سفیدرود آبیاری می شوند و بقیه نیز از آب بندان ها و رودخانه های داخلی استان استفاده می کنند.

برای انجام کشت برنج در گیلان ابتدا دو مرحله شخم (زمستانه و بهاره) از ابتدای دی ماه در زمین های شالیزاری تا اواخر فروردین ماه انجام می شود.

پس از انجام این مرحله شخم، عملیات خزانه گیری از فروردین ماه آغاز می شود و از پنجم تا هفتم اردیبهشت ماه به بعد نیز زمان انتقال نشاء برنج به زمین های آب تخت شده است. از این مرحله تا نیمه دوم تیرماه نیز زمان داشت برنج است و از این زمان تا نیمه شهریورماه ، کار برداشت محصول برنج انجام می شود.

هر سال حدود ۷۵۰ تا ۸۵۰ هزار تن برنج سفید در استان به دست می آید؛ ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم های کیفی و ارقام گوهر و سپیدرود جزو رقم های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می شود. بیشترین رقم های کشت شده برنج در این استان، رقم های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر ۸۵ درصد محصول برنج گیلان را شامل می شود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true