رئیس‌جمهور در ایران نقش تدارکات چی را دارد/ تغییر نظام ریاستی به پارلمانی نیازمند تغییر قانون اساسی و احزاب قدرتمند دارد
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۷ مرداد - ۱۳۹۸  
false
false

احمدی 591x400 - رئیس‌جمهور در ایران نقش تدارکات چی را دارد/ تغییر نظام ریاستی به پارلمانی نیازمند تغییر قانون اساسی و احزاب قدرتمند دارد

«نعمت احمدی»، حقوقدان و وکیل دادگستری، در پاسخ به این سوال که آیا در شرایط کنونی نظام پارلمانی می‌تواند جایگزین مناسبی برای نظام ریاستی باشد به خبرنگار سیاسی برنا، گفت: نظام پارلمانی اساسا در کشورهایی مصداق پیدا می‌کند که در آن کشور احزاب بسیار قوی وجود داشته باشد. احزاب قدرتمند، دارای برنامه و آئین‌نامه‌های منظم و هدفمند هستند.

حقوقدان و وکیل دادگستری افزود: به دلیل عدم وجود احزاب قدرتمند در ایران نظام ریاستی منتفی است. به عنوان مثال همه اعضا لیست امید در یک موضوع همفکر و هم رای نیستند و این مسئله در نوع رای دادن آنها در موضوعات مختلف قابل مشاهده است و این گونه لیست‌ها، فقط جنبه انتخاباتی دارند.

نعمت احمدی بیان کرد: با توجه به سخنان اخیر رهبری در مورد تغییر نظام ریاستی به پارلمانی ایشان به بازنگری قانون اساسی اشاره کردند و نظام ریاستی بر پایه انتخابات را بهترین نوع برای کشورمان دانستند.

وی افزود: رئیس‌جمهور که مردم خودشان انتخاب می‌کنند حدود ۴۰ درصد اختیار دارد و به اصطلاح تدارکات چی است؛ تغییر نظام ریاستی به پارلمانی نیازمند تغییر قانون اساسی، اصول مربوط به قوه مجریه و احزاب قدرتمند دارد. فراهم کردن همه این شرایط زمان بر است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true