×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

bitcoin بیت‌کوین 600x338 - آیا از این به بعد می‌توان به صورت مخفی به استخراج بیت کوین پرداخت؟

استخراج بیت کوین بعد از ماه‌ها فراگیری در کشورمان به یک مصوبه قانونی تبدیل شده و تا چند هفته آتی عملا اعطای مجوز به کسب و کارهای این حوزه آغاز خواهد شد. اما در این بین یک سوال بسیار بزرگ وجود دارد و آن هم این است که ماینرهای بیت کوین چگونه شناسایی می‌شوند و دولت چه راهکارهایی برای تشخیص استخراج بیت کوین خواهد داشت؟

به گزارش آی‌تی‌رسان، قانونی شدن فرایند استخراج بیت کوین همراه با تخصیص برق قانونی به فعالان این حوزه خواهد شد و طبیعتا محاسبه هزینه ارزی برق چیزی نیست که فعالان حوزه ماینینگ به راحتی از کنار آن بگذرند و هزینه آن را بپردازند. در همین راستا شنیده می‌شود که بعضی از افراد معتقدند کماکان می‌توان بدون دریافت مجوز و طی کردن پروسه ماین بیت کوین، به این کار پرداخت.

از سوی دیگر اینکه دولت مصرانه به دنبال کسب درآمد از طریق برق صادراتی این حوزه بوده و فارغ از ۲۰۰ ساعت پیک مصرف برق، به دنبال فروش بخش اعظمی از برق تولیدی کشور است که عملا بلا استفاده بوده و فرصت صادراتی آن نیز به خوبی فراهم نیست. وزارت ارتباطات با محاسبه هزینه برق به صورت هزینه ارزی مخالف بوده ولی وزارت نیرو و هیات دولت این نحوه محاسبه را به تصویب رسانده‌اند و گریزی از آن نیست.

مصوبه اجرایی استخراج قانونی بیت کوین به طور واضح، معلوم نشده و بسیاری از افزاد به دنبال جزئیاتی از فرایند این مجوزات دولتی هستند تا تصمیم‌گیری نهایی را برای قانونی کردن فعالیت‌شان انجام دهند. دولت برای شناسایی این قشر از جامعه برنامه‌ریزی‌های زیادی انجام داده و مهم‌ترین ابزارش برای این اقدام، وزارت‌خانه‌ها و نهادهای مختلف است.

در همین راستا حسین طلوعیان رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان پیرامون این موضوع گفت: هیات دولت مصوبه مربوط به استخراج رمزارزها را تصویب کرده و معاون اول نیز آن را ابلاغ کرده است. از جمله مفاد موجود در این مصوبه، عدم حمایت دولتی از اقدامات متعاملین رمزارزها بوده و هر گونه ریسک به عهده ایشان خواهد بود. طبق مصوبه دولت، وزارت صنعت، معدن و تجارت مسئول اعطای مجوز به ماینرها شده و هرگونه استخراج رمزارزها باید تحت‌نظر این وزارت‌خانه و با مجوز آن صورت بگیرد. البته در مناطق آزاد و مناطق ویژه تجاری امکان تفویض اختیار از سوی وزارت صنعت به سازمان‌های مناطق آنها وجود دارد.

وی در ادامه افزود: استانداردسازی و فرایند قانونی‌کردن اقدامات مربوط به رمزارزها توسط سازمان‌های مختلف از جمله سازمان ملی استاندارد، وزارت‌خانه‌های ارتباطات و نیرو صورت خواهد گرفت. در مورد برق موردنیاز این ماینرها نیز باید بگوییم که دو راه حل وجود داشته و فعالان این حوزه باید یا هزینه متوسط ریالی برق صادراتی را با نرخ ارز نیما بپردازند و یا اینکه نیروگاه اختصاصی خارج از شبکه ایجاد کنند. همچنین استفاده از مصارف برق دیگر مانند برق کشاورزی و صنعتی و … برای استخراج بیت کوین ممنوع بوده و بایستی مجوز لازم برای این کار صادر شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان در پایان گفت: وزارت نیرو موظف شده تا با استفاده از ابزارهای در دسترس خود اقدام به قطع انشعاب فعالیت‌های غیرمجاز کند و قطعا مجازات مقتضی طبق قانون برای متخلفین صادر خواهد شد. به طور کلی برای شناسایی این افراد از همکاری وزارت ارتباطات، وزارت نیرو و اطلاعات استفاده خواهد شد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


blank
blank
blank