×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

على جعفرزاده 400x400 - مديران احمدى‌نژادى بلاى جان تدبير، نقطه كور اميد

على جعفرزاده:

كافيست به اندازه يك جزوه كوچك دانش سياسى خوانده باشى ، قطعاً در پارگراف تعريف و چهارچوب دموكراسى با واژه ى مهم حزب و در ادامه آن كارويژه هاى اين ستون اساسى نظامهاى دموكراتيك مواجه خواهى شد. بى ترديد در نظام مبتنى بر آراى مردمى و متشكل از سازه هاى دموكراتيك و نهادهاى مربوطه ، احزاب و تفكر مبتنى بر تحزب شاكله ى اصلى دموكراسى هستند. در اين سامانه فكرى جايى براى تعارفات و رودربايستى هاى مرسوم باقى نمى ماند. حزب حاكم تعيين كننده سياست ها و رويكردهاست و ساير احزاب با تشكيل دولت سايه خود را جهت در اختيار گرفتن زمام امور اجرايى آماده نگه مى دارند.

از اين تعريف هاى كليشه اى اگر بگذريم قاعدتاً بايد نگاهى به سرزمين خودمان داشته باشيم؛ به اينكه به دليل غالب و عموماً غايى تشكيل احزاب توسط جريانات حاكم و عدم ريشه داشتن در بستر و متن جامعه ، احزاب ايرانى در طول حدود يك قرن اخير (حالا كمتر يا بيشترش مهم نيست) همواره محكوم به شكست بوده اند. در واكاوى اين عدم توفيق در فراگيرى احزاب رنگارنگ بسيار مى توان نوشت.

عليهذا دغدغه اين متن چيزى غير از آسيب شناسى احزاب ايرانى است. در شش سال و اندى از شكل گيرى و به روى كار آمدن دولت جناب آقاى دكتر روحانى به دلايل متعدد اجتماعى و سياسى ، شبه تحزب دولت هاى پيشين نيز جاى خود را به نوعى شبه همه جانبه گرايى فراجناحى داده است كه مطابق انتظار بجاى موتور محرك بودن موجبات كشيده شدن ترمز دولت تدبير و اميد را فراهم آورده است.

از تضادهاى تئوريك و تماتيك ميان اعتدال گرايان و اصلاح طلبان گرفته تا رسوخ تفكرات احمدى نژاديستى در لايه هاى مديريت كشور. معاون فرماندار دولت احمدى نژاد در دولتى كه قاعدتاً از لحاظ ايدئولوژيك دولتى متفاوت و متضاد است ، به مقام فرماندارى منصوب مى گردد. اين شخص يا واقعاً همسوى دولت تدبير است كه در نتيجه در دولت احمدى نژاد نفوذى بوده است و با پنهان كردن ايدئولوژى خويش به آن دولت رسوخ كرده است ؛ كه اين مساله با توجه به نگاه به شدت جناحى و يكسو گرايانه دولت مذكور امرى محال به نظر مى رسد. تنها يك گزينه باقى مى ماند و آن هم رسوخ چنين مديرى با ته نشست هاى نزديك به دولت به ظاهر عدالت خواه در دولت تدبير و اميد است.

اينكه اين انتصابات چه بلايى بر سر سياست هاى كلى و چهارچوب هاى عملكردى دولت تدبير و اميد مى آورد نياز به تدقيق و تعميق آنچنانى ندارد. چنين تفكراتى سرعت دولت را مى گيرند و اساساً در تضاد با اصول علمى دموكراسى هستند. سياست عرصه تعارف و بفرما نيست. دولت اعتدال اگر در دو سال باقى مانده اش به دنبال خروج از ركود و احياى محبوبيت خويش در ميان عامه و تداوم ايدئولوژى خويش در دوره هاى آتى است بايد از خير چنين مديرانى بگذرد. سرنا را نبايد از سر گشادش نواخت. اينها پسر نمى شوند براى دولت نان بخرند.


پایگاه خبری تحلیلی با مردم : انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.