×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

asteroid giant close 02 - جسم مرموز آسمان ژاپن، متعلق به فضایی‌ها بود؟

نهم اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ ساعت ۱ بامداد به وقت محلی، جسمی درخشان در آسمان شهر کیوتو ژاپن مشاهده شد. این جسم که به گوی آتشین شباهت داشت، با سرعت کم در آسمان شب حرکت می کرد. اخترشناسان در آن زمان نتوانستند ماهیت این جسم را مشخص کنند.

حال پس از گذشت دو سال محققان رصدخانه ملی ستاره شناسی ژاپن (NAOJ)، با انتشار بیانیه ای می گویند این گوی آتشین مداری شبیه به خرده سیاره YT1 2003 داشته و احتمالاً از این سیارک جدا شده است.

Kyoto fireball was caused by a chunk falling off potentially hazardous asteroid 2 600x325 - جسم مرموز آسمان ژاپن، متعلق به فضایی‌ها بود؟

قطر خرده سیاره ۲۰۰۳ YT1 در حدود ۱.۹ کیلومتر بوده و برخی اوقات از نزدیکی زمین عبور می کند. این سیارک در نزدیکترین فاصله به زمین تنها کمی از ماه دورتر قرار می گیرد؛ به همین دلیل جزو سیارک های خطرناک قلمداد می شود.این خرده سیاره از خود مواد و غبار به بیرون پرتاب می کند. به اعتقاد محققان گوی آتشین مرموز از به هم پیوستن قطعات همین سیارک به وجود آمده است.

محققان با اشاره به اینکه شکستن سیارک ها می تواند برای حیات زمینی خطرناک باشد، از احتمال جدا شدن قطعات سیارک ۲۰۰۳ YT1 و برخورد قطعات آنها با زمین در ۱۰ میلیون سال آینده خبر داده اند. این سیارک غبار تولید می کند؛ به همین دلیل احتمال رخ دادن چنین اتفاقی وجود دارد.

Kyoto fireball was caused by a chunk falling off potentially hazardous asteroid 1 600x366 - جسم مرموز آسمان ژاپن، متعلق به فضایی‌ها بود؟

تصاویر قطعه سیارک ۲۰۰۳ YT1 از زوایای مختلف.

میزان پرتاب مواد توسط سیارک ۲۰۰۳ YT1 به دلیل نبود ثبات در حرکت دورانی، بیشتر از سیارک های دیگر است. زمانی که دمای این سیارک توسط خورشید بالا می رود، مقدار کمی نیروی پیشران در آن به وجود می آید که توسط نیروی واکنشی کوچک، خنثی می شود.

این نیروی واکنشی سبب چرخیدن سیارک شده و برخی مواقع در خلاف نیروی گرانش سبب کنده شدن قطعاتی از آن می شود که در صورت ورود به جو زمین، به شکل گوی آتشین در آسمان مشاهده می شوند.

قطعه ای که سال ۲۰۱۷ در آسمان ژاپن دیده شد چندان بزرگ نبود و خطری برای انسان ها نداشت؛ ولی اوضاع همیشه اینگونه نخواهد ماند و ممکن است در آینده قطعه بزرگ تری از این سیارک جدا شده و حیات زمین را تهدید کند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.