×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

عباسعلی کدخدایی 596x400 - دو هزار نفر به اضافه هفت الی هشت نماینده به کاندیداهای تایید صلاحیت‌ شده اضافه شدند

«عباسعلی کدخدایی» روز شنبه در نشست خبری گفت: مشکل عظیمی که در بحث انتخابات داریم و بارها هم گفتیم، نظام انتخاباتی و قوانین حداقلی است که باعث وضعیت کنونی شده است و متاسفانه هر دو طرف ناراضی هستند و ما نیز از این وضعیت راضی نیستیم.

سخنگوی شورای نگهبان با تاکید بر اینکه در دور اول حدود ۵۰ درصد داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی تایید صلاحیت شدند، گفت: در مرحله دوم بررسی صلاحیت ها، ۲ هزار نفر به تاییدیه‌های شورای نگهبان اضافه شد.

اهم اظهارات سخنگوی شورای نگهبان را به نقل از خبرگزاری ها بخوانید؛

* می دانید که ثبت نام‌ها انجام شد و هیات‌های اجرایی و مرکزی استانی کارشان را انجام دادند و تلاش شد اطلاع رسانی انجام شود. در مرحله بعد که مرحله شورای نگهبان اول و تا دیروز بود اقدامات انجام شد و از امروز وارد شورای نگهبان دوم می شویم و کسانی که صلاحیتشان تایید نشده می‌توانند شکایت کنند و سه روز مهلت دارند وما ۱۰ روز فرصت داریم تا آن را بررسی کنیم.

* در حوزه رسیدگی‌ها در بحث آماری که داشتیم از ۱۶ هزار و ۳۳ نفر که ثبت نام کرده بودند، نزدیک ۴۵۰۰ نفر اسامی را داشتیم تا بررسی می کردیم و مجموع افرادی که مورد تایید قرار گرفتند بالای ۵۰ درصد است و نزدیک ۲۰ و چند درصد رد داشتیم که در این مرحله بررسی خواهند شد و افزایش خواهد یافت. از مرحله قبل تا این مرحله که شورای نگهبان اول بودیم نزدیک ۲۰۰۰ هزار نفر به آمار تایید صلاحیت‌های شورای نگهبان اضافه شد.

* شورای نگهبان وظیفه خود را انجام می دهد و نسبت به بررسی‌ها حساسیت داریم و تا پایان وقت مقرر قانونی احتمال افزایش هم دارد.

* در بحث تحقیقات محلی که مورد ایراد است ما در همین مرحله و مرحله قبل با تحقیقات محلی خیلی از کسانی که به عنوان عدم احراز صلاحیت شناخته بودند به تایید برگشتند.

*{ در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه «برخی اعلام کردند بعضی از اصولگراها را رد صلاحیت کردند تا در آخرین لحظات صلاحیتشان را تایید کنند، آیا این موضوع صحت دارد؟» }: هم رویه، خلاف این است و هم نتیجه را می‌بینید. یک اتهام است که شاید بتوانیم پیگیری قضایی داشته باشیم. آمار را ملاحظه کنید. امروز اخبار منتشر می‌شود. اسامی برای وزارت کشور ارسال شده و بقیه هم ارسال می‌شود و چنین نیست. لذا باید دقت شود.

*{در خصوص قالیباف و مفاسد اقتصادی اطرافیان او} هیچ تفاوتی بین اشخاص نیست. تخلف اگر در مستندات پرونده و در چارچوب قانون باشد هیچ فرقی بین افراد نیست.

*اگر مدرکی دارید ارسال کنید، در همین مرحله هم بررسی می‌شود.

*اصالت اسناد مهم است. باید آقایان به این مرحله برسند که چنین تخلفاتی انجام شده است. وظیفه قانونی خود می‌دانیم که بر اساس قانون عمل کنیم. ملاک ما اظهارات مطرح شده در فضای مجازی نیست.

*نهادهای چهارگانه یا مراجع مرتبط باید اسناد ارایه دهند.

*حدود ۷ تا ۸ نفر از نمایندگان ردصلاحیت‌شده در میان حدود ۲ هزار نفر از تاییدشده‌ها در این مرحله هستند.

*این یک روند است که اگر مدارک جدیدی به شورای نگهبان برسد، صلاحیت افراد دوباره بررسی شود. حتی ممکن است رد شوند.

آقای محمود صادقی به دلیل اتهامات خلاف واقعی که به شورای نگهبان نسبت داد حضورا عذرخواهی کرد اما باز به اظهاراتش ادامه داده که آن را پیگیری می‌کنیم.

{پاسخ به هادی غفاری که گفته بود با ۹ متر عمامه ردصلاحیت شده‌ام}.به ایشان با شوخی گفتم که اگر این متراژ از پارچه را استفاده می‌کنید نماد اسراف است و اسراف در اسلام ناپسند است و از گناهان کبیره محسوب می‌شود و از موارد عدم التزام به اسلام است.

داوطلبانی که در مراحل پیشین بررسی صلاحیت ها تایید اما در این مرحله از بررسی های شورای نگهبان رد صلاحیت شدند از امروز تا سه روز مهلت دارند شکایات شان را ثبت کنند
*اظهارات برخی مسئولان جفا به شورای نگهبان است /اگر جایی افترایی به ما زده شود به ما حق بدهید که از خودمان دفاع کنیم
*مشکل اخیر در انتخابات این است؛ با این نظام انتخاباتی و قوانین حداقلی که داریم این وضعیت هم حادث می شود و هر دو طرف ناراضی‌اند
*{درباره انتقادات رئیس‌جمهوری و دولتی‌ها از جریان بررسی صلاحیت‌ها} بین ما و دولت را بیشتر از این شکراب نکنید. ما تلاش می‌کنیم با توضیح موضوعات را بر طرف کنیم.
*ما اهل شکایت نیستیم اما از دوستان گلایه داریم که در جریان کار ما هستند ولی به گونه ای حرف می‌زنند که گویا بی‌اطلاع هستند. البته شورای نگهبان حق خود می‌داند که حتی از طریق قوه قضاییه حق خود را پیگیری کند
*ما همه نهادها را زیر مجموعه نظام می‌دانیم. انتظار داریم که بقیه نهادها هم همین طور ببینند
*اصالت اسناد مهم است. باید آقایان به این مرحله برسند که چنین تخلفاتی انجام شده است. وظیفه قانونی خود می‌دانیم که بر اساس قانون عمل کنیم. ملاک ما اظهارات مطرح شده در فضای مجازی نیست.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.