سلامت یک جامعه در گرو سلامت افراد آن جامعه است و سلامت اعضای یک خانواده تحت تاثیر سلامت مادر خانواده مبیاشد، بطوریکه باتوجه به نقش زنان و مادران در خانواده ها در انتخاب نوع تغذیه ، روش تربیتی فرزندان و  آموزش آنها ، بطور یقین مهمترین نقش در سلامتی خانواده را زنان تعیین میکنند بطوریکه یک همسر ویا مادر شاداب و پرنشاط انرژی مثبت و آرامش خاصی را در فضای خانه ایجاد نموده و به طبع همه اعضای خانواده تحت تاثیر محیطی امن و سرشار از آرامش  قرار  خواهند گرفت.

زنان امروزه باتوجه به نقش موثروسازنده ای که دراجتماع ایفا میکنند، لازم است تا سلامت ، باطروات و شاداب باشند.لذا علاوه بر مسئولیت های زیادی که در منزل برعهده دارند در خارج ازمنزل نیز بعنوان یک زن شاغل دوش به دوش مردان کارمیکنند و زحمت میکشند.

این وظایف در دو بستر خانواده و محیط کار به جسم و روحی قوی ، سالم  و توانا نیاز دارد که ورزش و فعالیت جسمانی میتواند بهترین گزینه برای ارتقا سلامت روح و جسم زنان تلقی شود.

لذا در این خصوص لازم است متولیان امر و مسولین ذی ربط با دقت نظر و توجه بیشتری به مبحث مهم ورزش و فعالیت جسمانی زنان بپردازند .

نگاهی  به دغدغه های زنان درحوزه سلامت وورزش در اقشار مختلف:

“زنان کارمند”

ف .کمالی ، کارمند ۴۰ ساله

وی در خصوص ورزش در محل کار میگوید :

به نظر من بهترین ورزش برای ما کارمندان،حرکات ورزشی با هدف تقویت عضلات کمر،مچ دست،گردن،کتف و شانه است.

همچنین یه سری از تمریناتی که  باعث تقویت خلق و خو و تقویت تمرکز  توجه بشود .

سارا .م ، بانوی کارمندی است که درزمینه ورزش در محل کار بخصوص در دوران شیوع کرونا معتقد است :

ما زنان کارمند باتوجه به اینکه بدلیل این شیوع این ویروس  باتعطیلی خیلی از مراکز ورزشی و تفریحی مواجه شده ایم به نوعی به  یک سری ازتمرینات و فعالیت های نشاط آور نیاز داریم .

او شادی و نشاط در محل کاررا راهی برای پیشگیری ازفرسودگی شغلی و پیشگیری از افسردگی و بسیاری از بیماری ها میداند.

” زنان شالی کار ”

عاطفه .ش

زن میانسال زحمتکشی  است که از نوجوانی در شالیزارهای برنج کارکرده است .

عاطفه از درد کمر ، زانو ها و دستانش می گوید.

او به سختی های کارش اشاره میکند و اینکه ساعت های زیادی درروز مجبورن زنان شالیکار بصورت خمیده در زمین شالی کارکنند.وی ورزش ها وتمریناتی که بتواند درد پاها .کمر و شانه های این عزیزان زحمتکش را تسکین دهد لازم وضروری میداند .

زنان خانه دار

دراین بین زنان خانه دار نیز باتوجه به اینکه زمان بیشتری رادرمنزل سپری میکنند برای وررزش کردن بیشتر ازهمه به دنیای مجازی تکیه دارند.

پرستو .ل

بانوی ۳۰ ساله ای که در طول مدت کووید ۱۹ یکبارهم به کرونا دچار شده ، ورزش و فعالیت جسمانی را بهترین راه تقویت قوای جسمانی زنان دراین دوران میداند.

وی بعد از طی دوران نقاهت این بیماری بطور مرتب به همراه برنامه های تلویزونی و شبکه های مجازی ورزش میکند.

او شبکه های اجتماعی را یکی از موثرترین راه های تشویق و ترغیب بانوان به تحرک و فعالیت جسمانی در این دوران میداند.

الهین.ح

۳۸ساله و دارای یک فرزند دختر ۴ ساله

وی آموزش و فرهنگسازی را در این زمینه بسیار موثر می داند.

او با پیگیری مداوم برنامه های ورزشهای همگانی استان گیلان توسط پیج اینستاگرام و اخبار معقتد است ورزشهای همگانی میتواند با آموزش محوری از طریق تهیه انواع ویدئو مخصوصا ویدو هایی در خصوص ورزش مادر و کودک

نقش بسزایی در تشویق مادران به ورزش به همراه فرزندان خود داشته باشد.

“زنان کادر درمان “

هم باتوجه به طولانی شدن پروسه شیوع ویروس  کرونا ، مراحل درمان ، آمار بالای جانباختگان کووید ۱۹ ، افسردگی ، خستگی روحی وجسمانی را ازبزرگترین چالش های زنان‌ شاغل در بخش درمان عنوان کردند.

سیما .ک

پرستار بخش ìcu یک بیمارستان است .

او معتقد است با اجرای برنامه ورزشهای گروهی پرسنل در یک تایم مشخص در شیفت صبح و هم شیفت شب بیمارستانها ، هرچند کوتاه مدت تاحد زیادی در ارتقا روحیه پرسنل میتواند موثر باشد.

آرزو .ف

دانش آموز کلاس دهم از تعطیلی مدارس می گوید و بی تحرکی و ساعت های متمادی که در منزل به صفحه گوشی چشم می دوزد.آرزو اجرای برنامه هایی مثل پیاده روی های  گروهی ۴ یا ۵ نفره  البته بارعایت فاصله و پروتکل های بهداشتی ، توجه بیشتر به پارک ها و استفاده از مربیان ورزشی درشیفت عصر اشاره میکند.

او می گوید : مادانش آموزان صبح ها بصورت آنلاین درس میخوانیم و متاسفانه در اکثر پارک ها فقط در شیفت صبح مربی ورزشی حضور دارد و لازم است برای ساعاتی از عصر نیز در پارک های سطح شهر مربیانی مستقر باشن تا مابتوانیم باآنها ورزش کنیم

با بررسی نظرات وپیشنهادات زنان دراقشار وسنین مختلف دراین گزارش ، جای خالی برنامه های مدون ورزشی در محل کار زنان بخوبی مشهود است و بسیار بدیهی است با علم براین موضوع یکی از مهمترین نکاتی که لازم است با دقت نظر و توجه بیشتری ازسوی مسئولین و متولیان ورزش بانوان بررسی شود

اعمال تمهیدات و برنامه ریزی های دقیقی دراین حوزه میباشد.

از سوی دیگر بیشتر تبلیغات ورزشی ویدئو ها و عکس ها در محیط های ورزشی  باپوشش های شیک و رنگارنگ ورزشی و صرفا محیط و بستری ورزشی منتشر میشوند درصورتیکه که با دعوت ورزش به خانه ها ، ادارات ، مراکز درمانی ، کارگاه ها ، مدارس ودیگر مشاغل که در جامعه وجود دارد به نوعی تغییر ساختار ویدئو های ورزشی نیز امری ضروری بنظر میرسد.

زنان خانه دار  در محیط خانه با وسایل ساده منزل ، زنان کارمند در ادارات پشت میز با انجام تمرینات ساده ورزشی ،

کادر درمان بالباس های فرم بیمارستان وبسیاری از مشاغل دیگری که در جامعه وجود دارند میتوانند در ترغیب و بالابردن انگیزه تحرک ، پویایی و ورزش در جامعه زنان بسیار حائز اهمیت باشند.

تهیه و تنظیم :نوشین میربلوک

مسئول روابط عمومی هیات ورزشهای همگانی گیلان