×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

دکتر علیرضا رئیسی - برنامه ریزی برای بازگشایی مدارس و دانشگاه ها از مهر/واکسیناسیون معلم ها تابستان انجام می شود

به گزارش «بامردم» به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن ارائه توضیحانی درباره روند بیماری و واکسیناسیون کرونا در کشور، کمبود دارو، جهش‌های ویروس و … گفت: آرزوی ما این است که آموزش حضوری شود. چون مباحث آموزشی آسیب جدی دیده است. بحث این را داریم که انشالله از اول مهر مدارس و دانشگاه‌ها بازگشایی شود و برنامه ریزی کردیم از مردادماه معلمان و اساتید دانشگاهی هم واکسینه شوند که بتوانند کلاس برگزار کنند.

وی گفت: وضعیت کشور به شکلی است که از قله بیماری عبور کردیم اما باید بدانیم از نظر زمانی بستری‌ها و فوتی‌ها معمولا تاخیر ۱۲ روزه دارند یعنی حتی اگر کاملا سیر نزولی طی کنیم و به کف برسیم بازهم تا چند روز بعد مرگ و میر ادامه خواهد یافت به همین دلیل هم است که تعداد شهر قرمز کم شده است اما تعداد شهر نارنجی اضافه شده و هنوز خطر وجود دارد. انتطار داریم طی هفته‌های آینده این سیر نزولی ادامه پیدا کند و به مرحله‌ای برسیم که تعداد ورودی به بیمارستان و مرگ و میر کاهش یابد. تعداد ورودی بیمارستان‌ها کاهش یابد.

رئیسی افزود: ما چند شهر کوچک داریم که هنوز به قله بیماری نرسیدند و ۴۶ شهر قرمز داریم که میزان بستری آنها نسبت به ۱۰۰ هزار جمعیت بالا است. نکته خوب این است که ۲۶ استان از قله عبور کردند و سیر نزولی طی می‌کنند. از ۵ استان دیگرهم ۲ یا ۳ استان سیر نزولی آغاز شده و ۱ یا دو استان هم به قله رسیدند. ما در طی روندی که داشتیم و تجربه خوزستان به این شکل بود که اهواز و جنوب خوزستان به قله رسید ولی بعد از یک هفته چون سایر شهرها به قله رسیدند، دوباره پیک زد. بنابراین نباید دچار ساده‌انگاری شد.

شناسایی جهش‌های هندی و آفریقای جنوبی در کشور
معاون وزیر بهداشت درباره شیوع موارد ویروس جهش یافته کرونا در کشور، اظهار کرد: موارد تایید شده سوش هندی در جنوب کشور در استان بوشهر و هرمزگان داریم و سوش آفریقای جنوبی تایید شده در هرمزگان و آذربایجان غربی داریم. با هوشیاری و تجربه‌ای که دانشگاه‌ها کسب کردند توانستند بیماری را کنترل کنند. اکثر مبتلایان شناسایی شده خارجی هستند و قرنطینه کامل شدند این افرادی هم که تاکنون مبتلا بودن و قرنطینه شدند مرگ و میر نداشتند.

رئیسی تاکید کرد: وقتی میگوییم ویروس هندی فکر نکنیم ویروس فقط از هند آمده است و فکر نکنیم جهش‌ها تنها مربوط به کشورهای دیگر است، حتی در ایران هم احتمال بروز جهش وجود دارد. اگر مثلا یک جهشِ حتی آفریقایی در ایران پیدا کردیم به معنای آن نیست که الزاما از آفریقا آمده، ممکن است ویروس ایرانی باشد که جهشی مشابه ویروس آفریقایی داشته است. تا زمانی که ایمن سازی جامعه تا ۷۰ درصد کامل نشود در هر برخورد با ویروس احتمال بروز جهش وجود دارد.هر زمانی که در معرض ویروس قرار بگیریم و پروتکل رعایت نکنیم احتمال افزایش تعداد بیماران وجود دارد. با افزایش تعداد مبتلایان و تجمع آنها پیک رخ می‌دهد.

وی افزود: علی رغم اینکه ویروس در کشور رصد می‌شود اما جهشی مخصوص کشور که باعث بیماری زایی بیشتر باشد مشاهده نشده است و اگر هم بوده مشابه ویروس‌های آفریقا، هند و برزیل بوده است‌.

رئیسی اظهار کرد:  با واکسیناسیون ۷۰ درصد افراد دنیا زنجیره انتقال قطع می‌شود اما واکسن سازهای دنیا آمادگی دارند که بر اساس ویروس‌های جهش یافته واکسن را تغییر دهند مانند واکسن آنفلوآنزا که جهش های شایع آن سال را انتخاب کرده و بر علیه آن واکسن می‌سازند. الان واکسن کووایران برکت در برابر ویروس جهش یافته انگلیسی کاملا موثر است و امروز هم درخواست داشتند که اگر سوش هندی و آفریقای جنوبی را در اختیارشان بگذاریم، می‌توانند امتحان کنند و ببینند که این واکسن در مقابل جهش‌ها چقدر کارایی دارد.

راهکارهای مدیریت پیک چهارم کرونا
معاون وزیر بهداشت ادامه داد: در کشور ما با آغاز علائم پیک چهارم تصمیماتی بسیار خوب اتخاذ شد و هیچ بیماری پشت درب بیمارستان نماند. با شروع پیک چهارم عمل‌های غیراورژانسی لغو شد و بیشترین تجهیز مراکز سرپایی را داشتیم و روزانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار بیمار در سطح یک ویزیت کردیم. در وهله سوم بستری موقت راه‌اندازی شد به این صورت که فرد برای دریافت رمدسیویر به بیمارستان می‌آمد و دارو را دریافت میکرد و در خانه استراحت میکرد و یک تخت به ده ها بیمار  اختصاص یافت.

او افزود: در اوج پیک سوم ۲۳ هزار بیمار بر تخت‌ها بستری شدند و در پیک چهارم پیش‌بینی کردیم ۶۰ تا ۶۵ هزار تخت آماده باشد. راه حل دیگری هم اندیشیده شد که البته عملی نشد و آن هم این بود که بیمارستان صحرایی را به حیاط بیمارستان‌ها بیاوریم زیرا مهم ترین دارو برای این بیماران اکسیژن درمانی خوب است. علی رغم این که به ۴۵ هزار بیمار در پیک چهارم رسیدیم اما نیازی به تخت اضافه نداشتیم.

گزارش‌هایی از کمبود رمدسیویر و دستور واردات آن
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره گزارش‌هایی از کمبود داروی رمدسیویر، بیان کرد: اولا تعداد بیماران در این پیک افزایش یافت دوما در هنگام درمان سرپایی داروها را می‌دهیم و بیمار به خانه می‌رود اما برخی دیگر هم بدحال نیستند که بستری شوند اما صرفا برای دریافت رمدسیویر بستری می‌شوند اما اگر در مرحله اولیه رمدسیویر دریافت کنند بسیار موثر خواهد بود. یکی از افتخارات ما تولید داخلی رمدسیویر بود.

رئیسی گفت: هر آمپول رمدسیویر خارج از ایران ۳۹۰ دلار است و در ایران با ۲۰ دلار تولید می‌شود. حدود ۸۰۰۰ نفر در روز بستری در بیمارستان‌ها داریم که رمدسیویر دریافت می‌کنند و معادل ۱۵۰ هزار بیمار بستری، بیماران سرپایی رمدسیویر دریافت کردند. کمبود دارو در این پیک بزرگ داشتیم و با توجه به حجم بالای رمدسیویر که از تولید داخل استفاده می‌شد، وزیر دستور دادند تا رمدسیویر از خارج از کشور هم وارد شود.

وی درباره تجویز داروهای درمان کرونا گفت: در عالم پزشکی، هر پزشک تشخیص خود را دارد. البته درمورد کرونا ویروس راهنمای بالینی به بیمارستان‌ها ارائه شده است. با توجه به شرایط هر بیمار دارو تجویز می‌شود، مثلا فاویپیراویر را نمی‌توان به همه بیماران داد. پزشکان و تجویز کنندگان باید روند یکسانی داشته باشند.

آغاز واکسیناسیون افراد ۷۵ سال به بالا از هفته بعد
رئیسی ادامه داد: سایت salamat.gov.ir برای این راه اندازی شده است که آن دسته افراد بالای ۸۰ سال  که تاکنون واکسن دریافت نکرده اند و با آنها تماس گرفته نشده است، در این سامانه با ثبت کد ملی و شماره تلفن ثبت نام کند تا همکاران من برای واکسیناسیون با آنها تماس بگیرند.

او گفت: در سامانه‌های ما اسامی اکثر افراد وجود دارد، در صوتی که پس از یک هفته از آغاز واکسیناسیون آن گروه سنی با آنها تماس نگرفتیم می‌توانند به سایت مراجعه کنند.

او درباره صف‌های طولانی واکسیناسیون در تهران هم گفت: این صف‌هایی که برای واکسیناسیون در تهران شکل گرفت، به این دلیل است که افراد بدون تماس قبلی خودشان به مراکز مراجعه کردند.

رئیسی ادامه داد: از هفته آینده قرار است واکسیناسیون ۷۵ سال به بالا آغاز شود و این به معنای آن نیست که سهمیه واکسن ۸۰ سال به بالا سوخت می‌شود و هنوز فرصت وجود دارد. با ورود به سامانه مذکور مراکز نزدیک به محل زندگی فرد پیشنهاد می‌شود و او انتخاب می‌کند و مراقب سلامت آن مرکز مطلع خواهد شد. کسانی که امروز در سامانه ثبت نام کردند،  از روز سه شنبه نوبت تزریق واکسن دریافت خواهند کرد.

واکسن بیماران خاص چه زمانی تزریق می‌شود؟
وی درباره واکسیناسیون بیماران خاص، اظهار کرد: فاز دوم قسمت گروه‌های سنی است و قسمت دوم بیماران خاص هستند. اواخر خرداد نوبت واکسیماسیون بیماران خاص شامل مبتلایان سرطان فعال، افراد پیوند عضو شده، دیالیزی، مبتلایان تالاسمی، هموفیلی و… است. ما بانک اطلاعاتی این افراد را از بیمه تامین اجتماعی و سلامت داریم و به آنها پیامک می‌دهیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: اولین واکسن، بهترین واکسن است. اطمینان زمانی کسب می‌شود که واکسن مراحل خود را طی کرده و مجوز دریافت کرده است. نمی‌توان گفت یک واکسن خاص برای همه خوب است، واکسن‌ها ممکن است عوارض متفاوتی در افراد ایجاد داشته باشند یا هیچ عارضه‌ای هم دیده نشود. واکسن زیادی در اختیار نیست که بخواهیم انتخاب شخصی داشته باشیم اما تصمیم گیری‌های موردی وجود دارد که مثلا ما اعلام کردیم واکسن آسترازنکا به زیر ۵۰ ساله‌ها تزریق شود.

او افزود: واردات واکسن، فرایند سخت و پیچیده ای دارد. یکی از برنامه‌های ما استفاده از سالن‌های بزرگ و ورزشی برای واکسیناسیون است. یکی از برنامه‌های تهران این است که در پارکینگ فروشگاه‌های بزرگ یا مراکز شماره گذاری پلاک خودرو برای واکسیناسیون ماشینی استفاده کنیم.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.