×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

  .::.   برابر با : Sunday, 22 May , 2022  .::.  اخبار منتشر شده : 15 خبر

انواع حسابداری 700x395 - حسابداری انواع مختلفی دارد؟!

ممکن است تعجب کنید که چرا باید در مورد انواع مختلف حسابداری بدانید. اما پاسخ این است که ممکن است در آینده نیاز به استفاده از یک یا چند مورد از آنها داشته باشید. پس چرا چند دقیقه وقت نگذارید و در مورد این رشته های مختلف حسابداری نخوانید؟

در یک نگاه اگر بخواهیم انواع مختلف حسابداری را باهم بررسی کنیم:

 • حسابداری مالی
 • حسابداری دولتی
 • حسابداری عمومی
 • حسابداری هزینه
 • حسابداری قانونی
 • حسابداری مدیریت
 • حسابداری مالیاتی
 • حسابرسی

شرکت حسابداری اَزتا در انواع حسابداری، خدمات لازم را به کسانیکه به آن خدمات نیاز دارند، ارائه می‌کند. همچنین با آموزش حسابداری کاربردی، سعی بر این دارد تا متخصصان زیادی را برای اجرای انواع حسابداری برای کسب‌وکارها تربیت کند.

 

حسابداری مالیاتی 1 700x280 - حسابداری انواع مختلفی دارد؟!

باهم انواع حسابداری را مرور خواهیم کرد:

۱- حسابداری مالی

هدف اصلی حسابداری مالی ردیابی، ثبت و در نهایت گزارش تراکنش های مالی با تهیه صورت های مالی است.

بسیار اهمیت دارد که حسابداری مالی توسط حسابدارانی خبره و با دقت انجام گیرد. چراکه اشتباه در انجام این نوع حسابداری، کسب‌وکار را با چالش‌های اساسی روبرو می‌کند.

این باید با استفاده از دستورالعمل های استاندارد شده در قوانین اصول حسابداری انجام شود. حسابداری مالی همیشه به عملکرد گذشته نگاه می کند و همانند حسابداری مدیریت، نگاهی به برنامه ریزی برای ندارد. حسابداری مالی نگاهی دقیق به عملکرد کسب و کار در یک دوره زمانی مشخص انداخته و گزارشات خود را در قالب صورت های مالی ارائه می کند. صورت های تکمیل شده نیز درنهایت در اختیار مدیران کسب‌وکار و یا ذینفعان خارجی مانند سرمایه گذاران و موسسات مالی و مالیاتی قرار می گیرد.

۲. حسابداری مدیریت

حسابداری مدیریت شکلی از حسابداری است که در کسب و کارها در سراسر جهان استفاده می شود. حسابداری مدیریت به گونه ای طراحی شده است که اطلاعات لازم برای تصمیم گیری های مهم برای آینده برای کسب و کار را به مدیریت ارائه دهد.

پیشنهاد می‌شود که اگر تخصص کافی در این رابطه ندارید، حتما از خدمات مشاوره حسابداری مدیریت استفاده کنید.

اطلاعات حسابداری مدیریت با همه افراد یک سازمان به اشتراک گذاشته نمی شود. در مقام مقایسه حسابداری مدیریتی و مالی، حسابداری مالی برای اطلاع رسانی به سهامداران، سرمایه گذاران و مؤسسات مالی در مورد عملکرد یک تجارت برای یک دوره زمانی مشخص طراحی شده است. اما حسابداری مدیریت آینده‌نگر است و راه‌هایی را برای عملکرد مؤثرتر طراحی می‌کند و در عین حال ابزارها و منابع را برای تشکیل خط‌مشی‌ها و رویه‌های صحیح فراهم می‌کند.

از سه نوع رایج حسابداری مدیریت، می‌توان این موارد را نام برد:

 • مدیریت استراتژیک
 • مدیریت اجرایی
 • مدیریت ریسک

بسته به شرایط، هر سه نوع حسابداری مدیریت ممکن است به طور همزمان مورد استفاده قرار گیرند، یا مدیر کسب‌وکار ممکن است بسته به اطلاعاتی که می خواهد، تنها از یک یا دو روش استفاده کند.

حسابداری مدیریت 700x366 - حسابداری انواع مختلفی دارد؟!

۳. حسابداری دولتی

تفاوت اصلی بین حسابداری مالی و حسابداری دولتی این است که نهادهای دولتی از صندوق های جداگانه برای پیگیری درآمدها و هزینه ها استفاده می کنند. به عنوان مثال، اگر یک شهرستان پروژه بهسازی جاده را انجام دهد، تمام درآمدها و هزینه های مربوط به آن پروژه را در صندوق پروژه های سرمایه ای پیگیری می کند.

این روش ردیابی برای گزارش دقیق نحوه عملکرد هر صندوق یا برنامه و نحوه مصرف پول عمومی ضروری است.

در بیشتر موارد، از پنج صندوق دولتی استفاده می شود:

 • صندوق عمومی
 • صندوق دائمی
 • صندوق درآمد ویژه
 • صندوق پروژه های سرمایه ای
 • صندوق خدمات بدهی

هر صندوق باید به طور جداگانه ردیابی شود تا گزارش کاملی از نحوه خرج کردن پول و همچنین حسابداری برای وجوه باقی مانده ارائه شود.

۴. حسابداری عمومی

شرکت های حسابداری دولتی خدمات حسابداری را به مشتریان مختلفی از جمله مشاغل خدماتی، تولیدکنندگان، خرده فروشان، سازمان های غیرانتفاعی، سازمان های دولتی و افراد ارائه می دهند. حسابداری عمومی بر حسابرسی، تهیه مالیات، مشاوره مالیاتی و فعالیت های مشاوره، از جمله تهیه و تجزیه و تحلیل صورت های مالی تمرکز دارد.

شرکت‌های حسابداری دولتی همچنین می‌توانند در مورد استراتژی‌های تجاری مختلف، ادغام‌ها، اکتساب‌ها و سیستم‌های حسابداری داخلی اظهارنظر کنند.

علاوه بر این، شرکت های حسابداری دولتی ممکن است خدمات مالی دیگری مانند حسابداری کامل، مدیریت حسابداری، مشاوره مالی و خدمات حقوق و دستمزد را به مشتریان خود ارائه دهند. شرکت های حسابداری دولتی همچنین ممکن است در صورت لزوم به مشتریان در مورد برنامه های کاربردی نرم افزار حسابداری نیز مشاوره دهند.

۵. حسابداری بهای تمام شده

حسابداری بهای تمام شده یک رشته تخصصی است که هزینه واقعی انجام کسب و کار را از نزدیک بررسی می کند.

حسابداری هزینه که به صورت داخلی استفاده می شود، معمولاً در یک محیط تولیدی استفاده می شود، اگرچه می توان از آن برای مشاغل خدماتی نیز استفاده کرد.

حسابداری بهای تمام شده به هزینه های ثابت و متغیری که یک کسب و کار متحمل می شود مانند هزینه های مواد، نیروی کار، سربار، نگهداری و تولید توجه می کند و در نهایت اطلاعات مهمی مانند نقاط سربه سر را به مدیریت ارائه می دهد.

۶. حسابداری قانونی

حسابداری قانونی ترکیبی منحصر به فرد از تکنیک های حسابداری، حسابرسی و تحقیق است.

حسابداری قانونی برای بررسی فعالیت های مالی افراد و مشاغل استفاده می شود. اغلب توسط بانک‌ها، ادارات پلیس، وکلا و مشاغل مورد استفاده قرار می‌گیرد و تراکنش‌های مالی را بررسی می‌کند و بعداً آن یافته‌ها را در یک گزارش کامل ارائه می‌کند.

حسابداران قانونی اغلب در موارد کلاهبرداری و اختلاس با استفاده از تکنیک های جمع آوری و آماده سازی داده ها، تجزیه و تحلیل داده ها و روش های گزارش استفاده می کنند.

علاوه بر این، ممکن است از حسابداران قانونی برای کمک به بازآفرینی یا بازسازی داده های مالی خواسته شود، و اغلب از آنها خواسته می شود که در دادگاه شهادت دهند تا یافته های خود را توضیح دهند.

۷. حسابداری مالیاتی

حسابداران مالیاتی برای اطمینان از دقت در هنگام محاسبه و گزارش بدهی های مالیاتی برای مشتریان خود با این نهادها کار می کنند. حسابداری مالیاتی مستلزم آن است که حسابداران با قوانین مالیاتی مختلفی که سال به سال تغییر می کنند آشنا باشند.

بسیار مهم است که تهیه و تنظیم اظهارنامه‌ها و پرداخت مالیات، توسط کارشناسانی انجام شود که بلد راه هستند و به دفعات این مسیر را طی کرده‌اند. ازتا این امکان را برای شرکت‌ها و اشخاص حقیقی و حقوقی فراهم کرده است و بیش از ۲۵ سال است که همواره مشتریان خود را راضی نگه‌داشته است.

علاوه بر این، حسابداری مالیاتی برای محاسبه دقیق مالیات متعلق، بدهی مالیاتی پایین تر، تکمیل دقیق اظهارنامه مالیاتی و تشکیل فرم های مالیاتی به موقع استفاده می شود. این موضوع برای افراد و اشخاص حقیقی، مشاغل و اشخاص حقوقی، نهادهای دولتی و غیرانتفاعی ضروری است.

علاوه بر تهیه اظهارنامه مالیاتی، حسابداری مالیاتی نیز می تواند برای برنامه ریزی مالیاتی مورد استفاده قرار گیرد، که به افراد و کسب و کارها کمک می کند تا یک استراتژی مالیاتی را برای به حداقل رساندن مالیات های دریافتی ایجاد کنند.

حسابرسی 700x467 - حسابداری انواع مختلفی دارد؟!

۸. حسابرسی

در حالی که حسابداری شامل ردیابی و گزارش کلیه فعالیت های مالی برای یک کسب و کار است، حسابرسی به گونه ای طراحی شده است که تجزیه و تحلیل مستقلی از آن فعالیت مالی ارائه دهد تا اطمینان حاصل شود که یک کسب و کار در حال ثبت تراکنش ها بر اساس قوانین و استانداردهای قابل قبولی است.

با انواع حسابداری آشنا شدیم و اغلب کسب‌وکارها کم و بیش به تمام این انواع حسابداری نیاز پیدا خواهند کرد. انجام خدمات حسابداری چیزی است که در مسیر تمام مدیران کسب‌وکار قرار می‌گیرد. برای اینکه در انجام این خدمات خیال خود را آسوده سازید و بتوانید با استخدام نیروی کار متعهد و کاری یا همکاری کردن با یک شرکت حسابداری مطمئن و باسابقه قدم بزرگی در پیش‌برد اهداف شرکت یا کسب‌وکار خود بردارید، کافی‌است با شماره تماس ۰۲۱۲۲۶۴۴۸۸۳ تماس بگیرید تا کارشناسان ازتا بهترین‌ها را برایتان مهیا سازند یا به وبسایت رسمی شرکت حسابداری اَزتا مراجعه فرمایید.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.