×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

  .::.   برابر با : Wednesday, 10 August , 2022  .::.  اخبار منتشر شده : 16 خبر

این مقاله در مورد قوانین و شرایط ثبت شرکت سهامی خاص می باشد. با خواندن این مقاله جامع آشنایی کاملی با تاسیس شرکت سهامی خاص خواهید داشت.

شرکت هایی که در ماده بیست  قانون تجارت ایران به آن اشاره شده است، شرکت های سهامی می باشند. شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه آن به سهام منقسم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنها است.

تعریف شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص برخلاف شرکت‌های سهامی عام، همه سرمایه مورد نیاز خود را از موسسین آن تأمین می شود. و واگذاری و فروش سهام به عموم مردم در اینگونه شرکت‌ها امکان پذیر نیست.

در ماده ۲۰ قانون تجارت، ۷  نوع شرکت گفته شده است، یک نوع ازین ۷ نوع، شرکت سهامی می باشد. اما در اصلاحیه سال ۱۳۴۷ شرکت های سهامی خود به دو بخش طبقه بندی شده اند که عبارتند از :

۱- شرکت سهامی عام

۲- شرکت سهامی خاص

شرکت های سهامی از مهمترین شرکت های تجاری به محسوب می شوند. و اهمیت آن ها به دلایل ذیل می باشند:

۱-  تعداد شرکا در این نوع شرکت ها معمولاَ زیاد است. و در نتیجه در حالی که سرمایه هر یک از شرکا ممکن است. به تنهایی زیاد نباشد. در حالیکه کل سرمایه این نوع شرکت ممکن است به میزان قابل توجه ای زیاد باشد.

شش کار مهم و لازم برای ثبت هر نوع شرکت:

۱.     گام اول برای تاسیس شرکت، انتخاب اسم شرکت است. که آنهم بر اساس قواعد قوانین و اصول ثبت شرکت‌هاست.

۲.     گام دوم انتخاب نوع شرکت است.

۳.     گام سوم تعیین کردن تعداد شرکاء می باشد.

۴.     در گام چهارم لازم است مکان و آدرس شرکت‌را مشخص کنید.

۵.     مشخص کردن میزان سرمایه اولیه شرکت هم برای تاسیس آن اهمیت زیادی را دارد.

۶.     اساسنامه هم باید هنگام تاسیس شرکت تکمیل شود.

 

https://lh5.googleusercontent.com/eaTxnggeg6Y1xc4hQPml_kX85IEgEXc6_oFT03q8OsIqcfao98M4BChiNfa8wISYl1SJRcH1On7CDWVRxQrdTuK36quE80v1vnQ1mip2wR5vVzCXnsL6BsRSrjU5z8K0gSqFWaiLRelFbnPAy3Y

مدت زمان تاسیس شرکت سهامی خاص چقدراست؟

تاسیس یک شرکت سهامی خاص همراه با افتتاح حساب بانکی در حالت معمول ۱۵ روزه به ثبت خواهد رسید. و به مرحله درج آگهی در روزنامه رسمی می رسد.

شرایط انتخاب اسم شرکت ها

 

شرکت‌ها همانند اشخاص حقیقی دارای اسم هستند. و با آن اسم شناخته خواهند شد. قانون تجارت نیز در مورد شرکت‌ها مقرر کرده که تحت نام خاصی تاسیس شوند. اسم شرکت هر چیزی می‌تواند باشد. گاه به فعالیت شرکت بستگی دارد. (مانند برق گستر) برای یک شرکت تاسیسات برق) و بعضی اوقات صرفاً فانتزی است. (مانند زیبا دست) و گاهی ممکن است از نام  یک یا چند نفر از شرکاء تشکیل‌ شده باشد.

شرایط انتخاب نوع شرکت

در قانون تجارت ۷ نوع شرکت وجود دارد. که هر کدام برای مقاصد خاصی انتخاب می شوند. با توجه به اینکه در این مقاله ما به تاسیس شرکت سهامی خاص می پردازیم. در صورتیکه فعالیت های ذیل را دارید. بهتر این نوع شرکت را انتخاب کنید.

۱-  خدمات انواع پیمانکاری از جمله:  ساختمان ، تاسیسات، فضای سبز، برق، تجهیز کارگاه، نفت و گاز بهتر است شرکت سهامی خاص تاسیس کنید.

۲-  شرکت های بازرگانی مثال: صادرات و واردات کلیه کالا های مجاز بازرگانی

۳-  خدمات مشاوره ای

۴-  شرکت های خدماتی

۵-  و غیره …

 

شرایط تعداد اعضای شرکت سهامی خاص

حداقل تعداد اعضای شرکت سهامی خاص ۵ نفر می باشد. که ۳ نفر ازین افراد بعنوان سهامدار شرکت محسوب می شوند. و دو نفر هم به عنوان بازرس شرکت که غیر سهامدار هستند تعیین می گردند. در شرکت های سهامی خاص حداکثری در قانون تجارت تعیین نگردیده است.

وظیفه هیات مدیره سهامی خاص مسئولیت اجرایی شرکت را دارند. که توسط مجمع عمومی انتخاب می شوند.

 

تعیین آدرس شرکت

هر شرکتی که ثبت می گردد. حتما باید یک آدرس که به عنوان آدرس شرکت محسوب می شود تعیین شود.

این آدرس با یک کد پستی معتبر که ۱۰ رقمی می باشد. و از طرف اداره پس معتبر می شود.

هر شرکت دارای یک آدرس و کد پستی می باشد. در صورتیکه قصد دارید، آدرس دیگری برای شرکت داشته باشید. باید به عنوان شعبه و آن هم بصورت رسمی ثبت شود.

 

 

کارشناسان تک نیک ثبت آماده هرگونه مشاوره رایگان ثبتی برای شما کارفرمایان عزیز می باشند. تلفن تماس با مشاور تک نیک ثبت ۰۹۱۸۹۴۱۴۲۸۱

 

شرایط سرمایه شرکت سهامی خاص

برای راه اندازی هر کسب و کاری نیاز به سرمایه دارد. در هنگام ثبت شرکت نیز کسب و کاری که قرار است تاسیس شود. لازم است که سرمایه اولیه اش در هنگام ثبت به اداره ثبت شرکتها اعلام گردد.  و در اوراق اساسی شرکت قید گردد.

در خصوص سرمایه اولیه شرکت سهامی خاص را می توان با حداقل ۱ میلیون ریال معادل ۱  صد هزار تومان می باشد. که در هنگام ثبت  با  ۳۵% از این مبلغ یا مبالغ بالاتر باید نزد بانک به حساب شرکت در شرف تاسیس واریز گردد. و مابقی در تعهد صاحبان سهام خواهد بود.

سرمایه اولیه شرکت سهامی خاص اعتبار این شرکت محسوب می شود. و در امر اخذ وام ، رتبه و بردن در مناقصه و مزایده موثر خواهد بود. در شرکت های سهامی خاص و عام و تعاونی ها ، سرمایه شرکت به صورت سهام تقسیم می شود.  که مشخص کردن این تعداد سهام محدودیتی ندارد. و می توان سرمایه اولیه شرکت رابه هر تعداد سهم تقسیم بندی نمود.

 

نکات مهم در مورد افتتاح حساب شرکت

 • بایستی حساب به اسم شرکت در شرف تأسیس باشد.
 •  ۳۵ درصد از سرمایه اولیه شرکت به حساب واریز شود.  ( پیشنهاد می گردد که کلیه سرمایه اولیه شرکت در بدو تاسیس به حساب شرکت واریز شود ).
 • علاوه بر فیش واریز مبلغ سرمایه، باید گواهی بانکی نیزمبنی برافتتاح حساب و واریز مبلغ سرمایه درآن و خطاب به اداره ثبت شرکت های استان محل که توسط بانک صادر می‌شود را دریافت کنید.

 

سرمایه غیر نقدی شرکت سهامی خاص

هر شرکت علاوه بر سرمایه نقدی می تواند سرمایه غیرنقدی نیز داشته باشد. میزان این سرمایه باید توسط کارشناس رسمی دادگستری مشخص گردد.  ومعادل آن به صورت سهام (در شرکت سهامی خاص) تقسیم بندی گردد.  در هر صورت یک شرکت می تواند مالک اموال منقول و غیرمنقول باشد. به صورت کلی حداقل سرمایه شرکت سهامی خاص ۱.۰۰۰.۰۰۰ ریال می باشد.

 

 

مدرک تحصیلی برای اعضا مورد نیاز است؟

جواب خیر است.  برای تاسیس شرکت نیاز به مدرک تحصیلی و ارائه آن برای هیچکدام از اعضاء لازم نیست. الا در مواردی که موضوع شرکت نیازمند مجوز خاصی باشد. که نیاز به مدرک تحصیلی مربوطه داشته باشد.

 

موضوع فعالیت شرکت سهامی خاص

موضوع فعالیت شرکت از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا که شخصیت حقوقی فقط در موضوعاتی می‌تواند فعالیت کند، که در موضوع شرکت (ماده ۲ اساسنامه)  نوشته ‌شده باشد. به این جهت اصولاً کلیه شرکت‌ها موضوع شرکت را وسیع تعریف می‌کنند. تا آزادانه در کلیه اموری را که لازم است انجام دهند. فعالیت کنند. در هر صورت تعیین موضوع شرکت بسته به نظر شرکا است. و حدود عملیات شرکت را مشخص می‌کند.

 

https://lh5.googleusercontent.com/akE0s32M8-M7FMIfW9Q7tXg6TErDAvFvUFtXLmO03FAxZyTBt_Us0IfbEzljh_ERqBCW0k-P8HIH7RQqraSuFaf2bbTMDJiNtsgvGgn86S6YwbUhPMJRnYjPJ5vdUgpOg0wT8qW3450_8wGZ5cM

 

 • مدارک ثبت شرکت سهامی خاص
 • دو نسخه اساسنامه مصوب شرکت که به امضاء همه سهامداران رسیده باشد.
 • – دو نسخه اظهارنامه شرکت که به امضاء کلیه سهامداران رسیده باشد.
 • – دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین که به امضاء همه سهامداران و بازرسان رسیده باشد.
 • – دو نسخه صورتجلسه اولین جلسه هیات مدیره که به امضا کلیه مدیران اولیه شرکت رسیده باشد.
 • – تصویر برابر اصل شده شناسنامه و کارت ملی کلیه مدیران،سهامداران و بازرسان
 • – در اشخاص حقوقی ارائه آگهی روزنامه رسمی تغییرات
 • – گواهی  یکی از بانک ها، بابت پرداخت حداقل ۳۵% سرمایه شرکت.
 • – ارائه مجوز فعالیت اقتصادی به اسم شرکت از سازمان یا ادارات دولتی مربوط به موضوع فعالیت صادر شده باشد.

-تقویم نامه سرمایه اولیه غیر نقدی توسط کارشناس رسمی دادگستری، چنانچه تمام یا قسمتی از سرمایه شرکت به صورت غیر نقدی باشد.

-چنانچه اظهارنامه و تقاضای ثبت به وسیله وکیل صورت گیرد. باید رونوشت مصدق وکالتنامه تسلیم شود.

 

 

مدارک لازم جهت ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص

 1. ارائه تصویر برابر اصل شناسنامه و کارت ملی اعضای جدید، بازرسین و سهامداران.
 2. ارائه تصویر شناسنامه و کارت ملی اعضای قدیم و جدید.
 3. ارائه فهرست اعضای حاصر در جلسه قدیم و جدید.
 4. ارائه لیست اسامی اشخاصی که حق امضا دارند.
 5. ارائه آدرس و کد پستی شرکت.
 6. ارائه سمت اعضای جدید و قدیم.
 7. ارائه آخرین آگهی تغییرات شرکت.
 8. ارائه مبلغ سرمایه و ارزش ریالی.
 9. در صورت نقل و انتقال سهام  برگه مفاصا حساب دارایی ارائه گردد.

مواردی که باعث انحلال شرکت سهامی خاص می­شوند:

 • در صورتیکه شرکت برای رسیدن به هدفی خاصی تشکیل گردیده است. و حالا هدف موردنظر محقق شده یا اینکه رسیدن به آن غیر ممکن شده باشد.
 • اگر از اول شرکت برای یک دوره زمانی محدود ثبت شده و حالا زمان مقرر به اتمام رسیده است.
 • در صورتیکه شرکت ورشکست شده باشد.
 • اگر شرکایی که مالک بیش از نیمی از سرمایه شرکت هستند تصمیم بر انحلال شرکت بگیرند.
 • اگر شرکت به اندازه­ای متضرر شود که نصف سرمایه آن از بین رفته باشد. و یکی از شرکا برای انحلال شرکت تقاضا دهد. و محاکم قانونی دلایل وی را موجه دانسته ولی شرکای دیگر قادر به خرید سهم شریک معترض نباشند. تا از شرکت خارج شود.
 • فوت یکی از سهامداران در صورتیکه در اساسنامه قید شده باشد. که فوت یکی از سهامداران منجر به انحلال شرکت شود.

هزینه تاسیس شرکت سهامی خاص

تعرفه های تاسیس شرکت در بین موسسات ثبتی مختلف، متفاوت است. قیمت ها از ۵۵۰ هزا تومان تا ۲ میلیون تومان در بین این موسسات متغییر است.

ولی در صورتیکه میخاهید هم قیمت تاسیس کم باشد. و هم اینکه شرکت شما توسط کارشناسان متخصص به ثبت برسد. پیشنهاد من اینست که به شماره ۰۹۱۸۹۴۱۴۲۸۱ کارشناس سایت تک نیک ثبت در ارتباط باشید.

تیم ما علاوه بر اینکه شرکت شما را در کمترین زمان و کمترین هزینه (۵۵۰ هزار تومان ) به ثبت می رسانند. مشاوره کاملا تخصصی در هنگام ثبت و حتی بعد از تاسیس به شما خواهیم داد. مطمعن باشید که تجربه ثبت خوبی در ذهن شما خواهد ماند.

 1. رضا احمدی

  مقاله شرایط ثبت شرکت سهامی خاص واقعا مقاله جامع و مفیدی است.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.