×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

 .::.  اخبار منتشر شده : 2 خبر

ساندویچ پانل چیست؟

یکی از پرکاربرد ترین مصالح ساختمانی مدرن  است که در صنعت امروزه پیشرفت زیادی داشته و صرف هزینه و زمان کمتری دارد؛ ساندویچ پانل ساخته شده از سه لایه، ۲ ورق و یک فوم عایق برای ساخت سوله ها، ویلا ها، اتاق های تمیز، ساختمان های نیمه کاره، کامیون های  یخچالی وحمل بار، سردخانه ها و کانکس ها  استفاده می­شود.

انواع ساندویچ پانل

به طور کلی ساندویچ پانل به دو دسته دیواری و سقفی  تقسیم می­شوند.

ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی از ورق های با شیار( ذوذنقه ای شکل) و رنگ های متنوع استفاده می­شود که کاربرد  آنها در سقف های ویلاهای شمال کشور و ساختمان ها و کارخانه جات هست و فوم های مورد استفاده در آن را می­توان به پشم سنگ و پلی استایرن و پلی یورتان اشاره کرد اما پر استفاده ترین مدل ساندویچ پانل سقفی نوع پشم سنگ است که در ساختمان سازی و ویلا سازی کاربرد دارد.

 

انواع ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی به انواع مختلفی تقسیم می شوند که در زیر به آنها اشاره شده.

 • سه گام
 • پنج گام
 • پیچ مخفی
سه گام

 ساندویچ پانل سقفی سه گام همانطور که از نامش پیداست، در قسمت عرضی آن دارای سه شیار ذوذنقه ای همراه زبانه ها هستند و و اندازه عرض آنها با احتساب گام ها به ۱۰۸ سانتی­متر محاسبه می­شود اما پس از جایگذاری بر روی سازه عرض آن کمتر شده و به ۱۰۰ سانتی متر می­رسد.

پنج گام

ساندویچ پانل پنج گام در اصل نوعی از ورق ساندویچ پنل است که درعرض خود دارای پنج گام می­باشد و در مناطق مختلفی به خصوص شمال کشور و مناطق پرباران استفاده می­شود و همچنین کاربرد دیگر این مدل ساندویچ پنل در مکان های پر باد است که می­تواند در مقابل باد های شدید از سازه های شما محافظت کند و یکی از مهم ترین ویژگی های این ساندویچ پنل به وزن کم و سبک آنها می­توان اشاره کرد.

ساندویچ پانل پیچ مخفی

در آخر ساندویچ پانل پیچ مخفی یا hidden screw sandwich panel به پانلی گفته می­شود که در هنگام نصب ساندویچ پانل پیچ های آن و محل اتصال دیده نخواهند شد؛ این موضوع به دلیل شکل مقطع ساندویچ پانل می­باشد و این ویژگی باعث می­شود تا نمای دیوار یکپارچه بنظر برسد و جلوه ای زیباتر داشته باشد.

ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری از نظر شکل برخلاف ساندویچ پانل سقفی از ورق های صاف و ساده تشکیل شده که کاربرد های بسیار زیادی در صنعت ساخت و ساز دارد از جمله اتاق های تمیز، اتاق های کامیون های حمل بار، سردخانه ها و از این قبایل موارد می­توان اشاره کرد.

انواع ساندویچ پانل دیواری

از فوم های استفاده شده در آن می­توان به  فوم عایق اکس پی اس(XPS)، فوم پلی یورتان، فوم پلی استایرن و فوم پشم سنگ اشاره کرد.

تفاوت ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی

مواد به کار برده شده ( فوم و دو لایه ورق) در ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری تفاوتی با یک دیگر ندارند و بر اساس خواسته و سفارش شما قابل انجام است.

فوم عایق ساندویچ پانل

فوم های عایق ساندویچ ‌پانل به موارد زیر دسته بندی می­شوند.

 1. ساندویچ پانل پلی یورتان ((polyurethane
 2. ساندویچ پانل پلی استایرن (polystyrene)
 3. ساندویچ پانل اکس پی اس (XPS)
 4. ساندویچ پانل پشم سنگ
 5. ساندویچ پانل پشم شیشه

ساندویچ پانل پلی یورتان چیست

ساندویچ پانل پلی یورتان عایقی مناسب برای جلوگیری از رطوبت هوا و صدا، وزن بسیار کمی دارد، دارای دوام وعمر مفید وبالایی است،ضد آب می باشد و مایعات را به خود جذب نمی­کند، در برابر خوردگی حشرات مقاوم است، امکان رشد هیچ گونه باکتری و قارچ و میکروب وجود ندارد.

ساندویچ پانل پلی اورتان چیست

 ساندویچ  پانل پلی اورتان به دلیل دو برابر صرفه جویی انرژی نسبت به پلی استایرن در رده بهترین ساندویچ پانل‌ها از لحاظ خواص مکانیکی و حرارتی قرار دارد؛ عایق استفاده شده از نوع پلی اورتان سخت می‌باشد که این ساختار پلی‌اورتان را در ردیف بهترین عایق‌های حرارتی قرار می‌دهد.

ساندویچ پانل پلی استایرن چیست

ساندویچ پانل پلی استایرن از دو لایه ورق گالوانیزه و یک فوم که از جنس پلی استایرن(یونولیت) تشکیل شده؛ این پانل با توجه به کاربرد و کیفیت از قیمت پایین تری نسبت به پانل های دیگر برخوردار است و همچنین به دلیل فرآیند دیسکانتینیوز امکان تولید این محصول در دانسیته های مختلف وجود دارد.

فوم پلی استایرن عایق  خوبی برای صدا و فوم پلی یورتان عایق بسیار خوب و مناسبی برای گرما و سرما می­باشد؛ ساندویچ پانل پلی استایرن را می‌توان در ضخامت و شکل های متفاوتی تولید کرد.

ساندویچ پانل اکس پی اس (XPS) چیست

ساندویچ پانل اکس پی اس (XPS) مانند  ساندویچ پانل های دیگر از دو لایه ورق که بین آنها فوم عایق اکس پی اس قرار دارد ساخته شده؛ این فوم مانند پلی یورتان از فرآیند گرماده حاصل و به صورت تزریقی تولید می­شود و به دلیل داشتن دانسیته ۴۰ کیلوگرم بر متر مکعب از فشردگی بالایی برخوردار است.

 به لحاظ کیفیت با ساندویچ پانل پلی اورتان تفاوت چندانی ندارند اما هزینه کمتری نسبت به فوم پلی یورتان دارد و در دو نوع سقفی و دیواری قابل استفاده است.

یکی از پرکاربرد ترین فوم استفاده شده در اتاق تمیز،فوم اکس پی اس (XPS)  است و فوم XPS به دلیل عایق  بودن دربرابر سرما و گرما پراستفاده ترین فوم برای اتاق های تمیز و پزشکی شده.

طول عمر ساندویچ پانل پشم سنگ از فوم xps کمتر است.

کاربرد های فوم ها

کاربرد فوم  پلی یورتان

کاربرد فوم  پلی یورتان در صنایع مختلف به شرح ذیل است:

 • صنایع دریایی
 • صنعت ساختمان
 • پزشکی
 • صنعت خودرو
 • صنایع لوازم خانگی، کفپوش و بسته بندی
 • صنعت کامپوزیت‌های چوبی
 • مبلمان

کاربرد فوم پلی استایرن

کاربرد فوم  پلی استایرن در صنایع مختلف به شرح ذیل است

 • لوازم خانگی
 • خودرو سازی
 • الکترونیک
 • عایق بندی
 • پزشکی
 • بسته بندی

در ادامه به برخی دیگر از موارد کاربرد های پلی استایرن می­پردازیم

 1. مناسب برای پوشش انواع دیوارها و سقف ها
 2. مناسب برای انواع پوشش های صنعتی
 3. مناسب برای عایق بندی انواع یخچال های صنعتی و سردخانه ها
 4. باتوجه به خاصیت عایق در برابر الکتریسیته، مناسب برای پوشش خارجی انواع دیوارها و سقف های خارجی می­باشد.

کاربرد فوم اکس پی اس (XPS)

 • به عنوان قالب در سقف های کامپوزیت استفاده می­شود.
 • در ساختمان ها و سازه ها استفاده می­شود.
 • به عنوان پایه در پانل های سقفی و پانل های دیواری استفاده می­شود.
 • به عنوان عایق در کف ساختمان استفاده می­شود.
 • به عنوان عایق در دیوارهای دوجداره استفاده می­شود
 • به دلیل عایق حرارتی خوب و جذب رطوبت کم در یخچال و فریزر استفاده می­شود.

کاربرد فوم پشم سنگ

 1. ایزوله سازی صوتی محیط
 2. کاربرد در ساختمان سازی
 3. کاربرد در خودرو سازی

پشم سنگ در ساختمان‌ها، به مراتب نسبت به کاربردهای دیگر، بیشتر استفاده می‌شود. عایق پشم سنگ در ساختمان، به عنوان عایق حرارتی و صوتی به کار می‌رود. به عنوان مثال برای جداسازی اتاق‌های پر سروصدا می‌توان از این نوع عایق استفاده کرد.

ورق های ساندویچ پانل

از ورق های ساندویچ پانل به موارد زیر می­تون اشاره کرد.

 1. ورق گالوانیزه
 2. ورق آلوزینک
 3. ورق آلومینیوم

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه به ورق آهنی پوشیده شده با لایه‌ ای از روی گفته می‌شود که کاربردهای فراوانی در محیط‌‍‌های مرطوب و پربارش دارد؛ ورق‌های گالوانیزه به خاطر پوشش خاص خود دچار زنگ‌ زدگی و خوردگی نمی‌شوند و به دلیل همین این موضوع باعث شده تا این ورق‌ها از کاربرد و محبوبیت زیادی برخوردار باشند.

ورق آلوزینک

aluzinc و یا ورق آلوزینک به ورق فولادی گفته می شود که با روکش آلومینیوم روی پوشیده می­شود؛ نسبت این روکش با ترکیب ۵۵% آلومینیوم، ۴۳% روی و ۱.۶% سیلیکون است؛ روکش آلوزینک برروی ورق فولادی باعث می­شود که این ورق به هیچ عنوان اکسیده نشوه و زنگ نزند.

ورق آلومینیوم

ساندویچ پانل آلومینیوم، پنلی است که دو لایه ورق آن از جنس آلومینیوم و قسمت روی ورق ها با یک لایه رنگ پلی استر کوره ای و پرایمر مخصوص پوشانده شده وبین آنها عایقی از جنس پلی اورتان سخت قرار دارد. ساندویچ پانل با ورق آلومینیوم ، ورقی آلومینیومی انعطاف پذیر است  و در نتیجه راحت خم می­شود .

ساندویچ پانل آلومینیوم به دور جسم ها پیچیده می­شود. ضریب انتقال حرارت در آلومینیوم به طور نسبی بالاست، در نتیجه برای مکان هایی که حرارت و برودت در آنها دارای اهمیت است، عایق مناسبی محسوب نمی­شود.

کاربرد ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ها کاربرد های زیادی دارند و همه کاربرد ها بستگی به مواد تشکیل دهنده آن ساندویچ ها دارند .

از جمله کاربرد ساندویچ پانل ها می­توان به صنعت قطعات کامپیوتری، مرغداری، استودیو ضبط موسیقی، صنعت داروسازی، پزشکی، آزمایشگاه ها، کامیون های حمل بار، اتاق تمیز، سردخانه ها، انواع کانکس ها و کانتینر ها، خانه های پیش ساخته جهت استفاده در زمان حوادث طبیعی از جمله سیل، زلزله، طوفان و … اشاره کرد.

اصلی ترین کاربرد ساندویچ پانل اتاق تمیز در اتاق های عمل می­باشد زیرا به دلیل ایزوله بودن دمای اتاق عمل را برای بیمار حفظ می­کند.

برخی دیگر از کاربرد ها عبارتند از:

 • استفاده در ساخت انواع تریلر و تریلرهای کانکس دار
 • مکان های عمومی یا خصوصی
 • سردخانه های صنعتی و نیمه صنعتی
 • سقف کاذب ومکان های سر پوشیده
 • سرویس بهداشتی
 •  نمازخانه
 • محیط آموزشی
 •  تعمیرگاه سیار
 •  پست نگهبانی
 •  ویلاهای یک و دو طبقه

مزایای استفاده از ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ها عایق های خوبی برای گرما، سرما، رطوبت و … می­باشد.

از مهم ترین مزیت ساندویچ پانل می­توان به وزن کم آنها و مقاومت آنها در برابر حوادث مثل آتش سوزی، زلزله، رانش زمین و گردباد و طوفان و سیل و … اشاره کرد .

از برخی دیگر از مزایای ساندویچ پنل می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این پانل ‌ها وزن پایینی دارند و حمل ‌و نقل آن‌ ها آسان است.
 • صرفه جویی در قیمت و زمان تحویل و نصب.
 • جلوگیری از اتلاف انرژی و صرفه جویی در مصرف انرژی در تابستان و زمستان به دلیل عایق بودن.
 • در طرح ‌ها و رنگ ‌های بسیار گسترده قابل مشاهده و سفارش هستند.
 • این پنل ‌ها در برابر رشد گیاهان و قارچ ها و حشرات موذی بسیار مقاوم اند.
 • عایفی مناسب برای صدا هستند.
 • در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاوم هستند.
 • آسانی و سرعت بالای نصب و اجرای ساندویچ پنل.

نحوه نصب ساندویچ پانل

ساندویچ پنل دیواری و ساندویچ پنل سقفی هر کدام روش های خودشان را دارند که در ادامه به آن می­پردازیم؛ عملیات نصب ساندویچ پانل بسیار حساس است و توصیه می­شود تا از تیم های حرفه ای استفاده شود؛ ساندویچ پنل قبل از نصب باید طبق ابعاد برداشت شده توسط نیروی متخصص سفارش داده و تولید شود.

نحوه نصب ساندویچ پنل سقفی

ساختمان های نیمه ساخته  دارای سقف های شیب داری هستند که شیب آن بستگی به منطقه آب و هوایی و ابعاد آن دارد؛ برای اجرای سقف از ساندویچ پانل سقفی استفاده می­شود؛ نصب ساندویچ پانل سقفی توسط پیچ گالوانیزه انجام و پیچ ها پنل را به طور مستقیم به ستون ها وصل کرده و واشر این پیچ ها از نوع لاستیکی است که باعث می­شود از نفوذ آب به محل سوراخ پیچ ها  جلوگیری شود.

نحوه نصب ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری برای انجام دیوار ساختمان ها و سردخانه ها و اتاق تمیز (clean room)  و کانکس ها و … استفاده می­شود؛ و یکی از مصالحی است ک نصب آسان آن می‌­باشد و دارای انواع مختلفی هستند.

برای نصب آن باید فاصله های بین ستون ها و عرض نهایی و ارتفاع پنل ها آن توجه کرد و آنها را با استفاده از پیچ و مهره و واشر به هم وصل کرد و درنهایت آن را آب بندی کرد. ورق های مورد استفاده در ساندویچ پنل دیواری از نوع ورق گالوانیزه، ورق آلومینیوم، ورق آلوزینک که دورو ورق است .

قیمت ساندویچ پانل

قیمت انواع فوم ها و ورق ها بر حسب قیمت روزانه محاسبه می‌­شوند و دائماً در حال تغییر هستند و قیمت ثابتی ندارند.

همچنین قیمت ساندویچ پنل بر اساس مکان استفاده مشتری و نوع  فوم، ورق های استفاده شده و رنگ های ورق در ساندویچ پانل متفاوت می‌­باشد.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت ساندویچ پانل و ساندویچ پانل با مشاوران مرکز پانل تماس بگیرید و اطلاعات کاملی دریافت نمایید.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.