جمعه, 29 تیر 1403 Friday, 19 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 42673 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 2413×
جزییات تخفیف ۶۵ درصدی دندانپزشکی در شهرها
27 شهریور 1401 ساعت: 17:02
شناسه : 206779
2

مدیرکل اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت با اشاره به کاهش چشمگیر پرداخت از جیب مردم برای بسته خدمات دهان و دندان در شهرها و روستاها، هشت خدمت رایگان دندانپزشکی در روستاها را برشمرد و گفت: این خدمات برای گروه هدف در شهرها هم با تخفیف بسیار خوب تا ۶۵ درصد انجام می‌شود.

پ
پ

دندان پزشکی - جزییات تخفیف ۶۵ درصدی دندانپزشکی در شهرها - تخفیف دندانپزشکی

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر زهرا سیدمعلمی درباره شاخص‌های پوسیدگی دندانی، گفت: شاخصی تحت عنوان DMFT داریم که وجود پوسیدگی و یا کشیدن دندان بر اثر پوسیدگی و ترمیم دندان‌های پوسیده را نشان می‌دهد. این شاخص در گروه‌های سنی مختلف بررسی می‌شود که گروه سنی ۱۲ سال یکی از گروه‌های مطرح در این زمینه است. بر اساس آخرین پیمایش انجام شده در سال ۱۳۹۵ عدد ۱.۸۴ درخصوص پوسیدگی دندانی به ما نشان داده شد و این یعنی به طور متوسط هر کودک ۱۲ ساله ایرانی نزدیک به ۲ دندان پوسیده،‌ پر شده یا کشیده شده دارد. بر اساس این شاخص، ایران جزو کشورهای با پوسیدگی دندانی کم است. درمان دندان‌های پوسیده اهمیت ویژه دارد و نباید به همان حال رها شوند.

وی افزود: شاخص دیگر با نام Caries Free شناخته می‌شود و درصد کودکانی که هیچگونه پوسیدگی دندانی ندارند را بیان می‌کند. در این خصوص لازم است درصد کودکانی که هیچگونه پوسیدگی دندانی ندارند را نیز بهبود دهیم.

پیش‌بینی افزایش پوسیدگی‌های دندانی در سال‌های کرونا
مدیرکل اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت به توقف آموزش حضوری طی سال‌های شیوع کرونا و به دنبال آن تعطیلی مدارس اشاره کرد و آن را عاملی برای ایجاد وقفه در خدمات وزارت بهداشت در مدارس دانست و بیان کرد: پیش‌بینی ما این است که شاخص DMFT طی این سال‌های کرونا به دنبال کاهش مراجعه مردم به دندانپزشکی، افزایش یافته باشد و برنامه داریم که پیمایشی در سال ۱۴۰۱ درخصوص احصاء آمار جدید داشته باشیم تا وضعیت موجود را بدانیم.

رصد بوفه مدارس
او ادامه داد: به شکل جدی قصد اجرای برنامه‌هایی مشترک با آموزش و پرورش داریم که در انتظار عقد تفاهم‌نامه میان دو وزارتخانه هستیم تا با حضور در مدارس برنامه‌های آموزشی، پیشگیری و درمانی را اجرا کنیم. در زمینه آموزش قصد آموزش والدین،‌ اولیای مدرسه و خود دانش‌آموزان را داریم اما هدف نهایی دانش‌آموزان هستند. از سوی دیگر رصد بوفه مدارس در برنامه گنجانده شده است تا تغذیه سالم در مدارس توزیع شود. در زمینه پیشگیری نیز استفاده از وارنیش فلوراید در دستور کار است تا برای اثربخشی مناسب دو بار در سال تحصیلی انجام شود که با استفاده از نیروهای محیطی خود قرار است این اقدام را انجام دهیم.

جزییات تخفیف ۶۵ درصدی ۸ خدمت دندانپزشکی در مراکز جامع سلامت
سیدمعلمی درباره اقدامات درمانی وزارت بهداشت در زمینه دندان پزشکی، تصریح کرد: در تعرفه‌های دندانپزشکی که ابلاغ شده است، بر اساس مصوبه هیئت وزیران تعدیل پرداخت مردم برای خدمات صورت گرفته است و بسته خدمتی در مناطق روستایی و شهری شامل معاینه،‌ آموزش بهداشت، فلوراید تراپی، شیارپوش کردن دندان‌ها یا فیشورسیلانت، ترمیم دندان‌ها، کشیدن دندان‌های شیری و دائمی، درمان عصب زنده و پانسمان دندان‌ها است. این خدمات برای گروه هدف در روستاها کاملا رایگان و در شهرها هم با تخفیف بسیار خوب تا ۶۵ درصد انجام می‌شود. سایر خدمات دندانپزشکی که در مراکز جامع خدمات سلامت ارائه می‌شود اما جزء بسته خدمتی نیستند نیز با تخفیف ارائه می‌شود. این یک گام بزرگ است که افزایش تعرفه‌ای که طی دوسال اخیر اتفاق افتاده بود را تعدیل کرد.

وی افزود: گروه هدف ما برای دریافت این بسته خدمتی ذکر شده شامل کودکان صفر تا ۱۴ سال در مراکز جامع خدمات سلامت و مادران باردار و شیرده است؛ البته درحال کار هستیم تا ان‌شاءالله گروه‌های دیگری هم مشمول این بسته خدمتی با شرایط ذکر شده شوند. کل مردم امکان استفاده از خدمات دندانپزشکی مراکز جامع خدمات سلامت را به شکل تخفیف‌دار دارند و برای سایر افراد غیر گروه‌های هدف نیز در شهرها و روستاها خدمات سلامت دهان و دندان تا ۶۵ درصد کاهش تعرفه داشته است. از ۵۶۰۰ مرکز جامع خدمات سلامت، ۳۴۰۰ واحد دارای خدمات دندانپزشکی هستند و مردم می‌توانند با مراجعه به این مراکز خدمات ذکر شده را دریافت کنند.

افزایش پوشش بیمه ۳ خدمت مهم دندانپزشکی؛ در دست اقدام
او با تاکید بر لزوم افزایش پوشش بیمه خدمات دندانپزشکی‌، اظهار کرد: پیش از این بیمه‌ها ترمیم دندان را تنها برای دندان شماره ۶ حساب کرده بودند ولی نظر ما این بود که طبق مصوبه هیئت دولت بقیه‌ دندان‌ها هم تحت پوشش بیمه قرار گیرند که مراحل آن در حال انجام است که ترمیم و شیار پوش (فیشور سیلانت)، دندان‌های دائمی ۶ و ۷ تا سن ۱۴ سالگی و ترمیم کلیه دندان‌های شیری و دائمی بدون هیچگونه محدودیت دندانی و سنی افراد، تحت پوشش بیمه قرار گیرد. افزایش پوشش بیمه‌های پایه برای سه خدمت مهم دندانپزشکی که تاکنون بیمه نبودند نیز در دست اقدام است که شامل پانسمان (پالپوتومی) دندان‌های شیری و دائمی، درمان عصب زنده دندان‌های دائمی و نیز درمان ریشه برای دندان‌های دائمی خواهد بود.

مدیرکل اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت درباره تامین مواد و تجهیزات دندانپزشکی، بیان کرد: در مراکز وزارت بهداشت با اعتبارات دولتی تامین تجهیزات انجام می‌شود ولی بحث افزایش شدید قیمت‌های مواد و تجهیزات در تعرفه‌ها اثر گذار است و بخش بزرگی از افزایش تعرفه‌ها به این دلیل است.

یونیت‌های سیار دندانپزشکی در مناطق محروم
وی با اشاره به فعالیت یونیت‌های سیار دندانپزشکی در مناطق محروم، تصریح کرد: این موضوع هنوز هم در سطح کشور در مناطقی که یونیت ثابت وجود ندارد برای خدمت رسانی وجود دارد. ما نیز دو برنامه در دست داریم که یکی از آنها گسترش تعداد یونیت‌های سیار است تا بتوانیم مناطق محروم بیشتری که دسترسی مناسبی ندارند را پوشش دهیم. برنامه دوم ما هماهنگی‌هایی برای انجام اردوهای جهادی در سطح کشور است که اکنون اندکی بی‌نظم است و ارتباط و هماهنگی لازم وجود ندارد؛ ما درصدد هستیم با هماهنگی بیشتر ارائه خدمت در مناطقی که شکاف خدمتی بیشتری وجود دارد، انجام شود.

او تاکید کرد: برای دندانپزشکان نیز برخی اقدامات در نظر داریم که آنها هم انگیزه بیشتری برای خدمت‌رسانی داشته باشند. امیدواریم ماحصل اقدامات ما موثر باشد تا هم دندانپزشک و هم سیستم سلامت در جهت برنامه‌هایی که طراحی شده است خدمت کنند و مردم هم از این خدمات منتفع شوند. تاکید اصلی ما بر خدمات پیشگیری است که نیاز درمانی مردم متعاقب آن کاهش یابد.
منبع: ایسنا

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.