×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

 .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

از پانزدهم فروردین لغایت دو سال آینده کارگروهی تشکیل می شود که تمام مراکز تعیین شده صومعه سرا مرغ گرم دریافت نموده و پس از پرکندن، شستشوی دقیق و تقسیم آن به شکل ” شش تکه ” هر روزه مرغ مورد نیاز مردم را درب منزلشان تحویل نماید

به گزارش خبرگزاری «با مردم»، بالاخره پیگیری های همه جانبه نتیجه داد و طی حکمی از سوی سازمان جدید التاسیس ” دفاع از حقوق شهروندی ” تمام خانوارهای صومعه سرایی از پانزدهم فروردین ماه سال جاری لغایت دو سال آینده ” مرغ روز گرم ” را به مقدار نیاز و به طور رایگان، ساعت هشت صبح هر روز، مقابل درب منزلشان دریافت خواهند نمود.

خبر خوش و باور نکردنی که سبب می شود به زندگی در این شهرستان آباد و آرام امیدوارتر شویم و معلوم شد هنوز جایی وجود دارد که بالاخره فریادهای مردم در خصوص قیمت بالای مرغ در صومعه سرا یعنی قطب تولید مرغ ایران – نسبت به دیگر شهرهای کشور – را شنیده باشند و سرانجام سازمانی تاسیس شد که این کهنه درد مردم را بشنود و مراتب آنرا که قطعا تاکنون از هیچ رسانه ای به گوش نرسیده را در ادامه به سمع و نظر عالی مخاطبین گرامی می رسانم.

این خبر ویژه که بنده مفتخرم به عنوان اولین خبرنگار شهرستان آنرا به اطلاع عموم همشهریانم برسانم حکایت از آن دارد که سالیان متمادی است در غالب مقالات و مصاحبه های متعدد این سوال مشخص و واضح را از مسئولین اقتصادی شهرستان جویا شده ام که:

چرا قیمت مرغ در شهرستان صومعه سرا بالاتر از قیمت آن در بسیاری از نقاط کشور است؟

قیمت مرغ در جایی که آنرا قطبی از تولید این محصول می نامند و تولیدات آن برای بسیاری از استانها از جمله تهران نیز ارسال می شود. حال آنکه قیمت این فراورده پروتئینی در آن شهر ها همواره ارزانتر از محل تولید آن است. شهرستان هایی که بر اساس هزینه هایی مانند قیمت حمل و نقل، حق الزحمه کارگری و مواردی از این دست، قائدتا باید محصول با قیمت های بالاتری عرضه شود در حالیکه کاملا برعکس و ارزانتر به دست مشتری می رسد.

برای پیگیری این موضوع غیر قابل هضم به هر سویی رفتیم که سر از بیابانها در آوردیم. پیگیری از متولیان متعدد، اداره صنعت معدن تجارت، اصناف ریز و درشت، اداره آرد و نان، اداره شیشه و سنگ، اداره زندانها، وزارت جنگ، اداره مرغ، روح نادر قلی شاه افشار، رامبد مدیری و خیلی های دیگر که لااقل بدانیم علت چنین اتفاق خارق العاده ای در دنیای عرضه و تقاضا چیست که هیچ گاه جواب قانع کننده ای نشنیدیم. هیچ جوابی جز یک مورد خاص که یکی از بزرگواران مطلع در اداره صنعت معدن و تجارت – که خواستند اسمشان فاش نشود – اظهار داشتند که مرغ های صومعه سرایی به قول خودشان ” دان ” می خورند و قیمت دان هم گران است که بالاخره پرده از این راز مبهم اقتصادی رایج در بازار مرغ شهرستان برداشته شد و فهمیدم مرغ های سایر شهرهای کشور و همین مرغهای صادر شده از صومعه سرایمان، دان نمی خورند بلکه با ” فان ” بزرگ می شوند.

با قانع نشدن از این پرده برداری ملودی درام اقتصادی، تلاش نمودیم تا کسی را پیدا نماییم و بگویم ما نمی توانیم، شما به بازار ظاهرا مافیایی قیمت مرغ شهرمان سرو سامانی بدهید که اینگونه با توهین به حقوق شهروندیمان مورد اجحاف بی پایان قرار نگیریم.شهری که ممکن است مانند دیگر شهرها، خانواده ای پیدا شوند که ماههاست مرغ و گوشتی سر سفره شان ندیده اند و پدر با دیدن سفره خلوت، عرق های درشت خجالت بر پیشانی اش روییده باشد.

همان طور که عنوان گردید طی مراحل پیگیری های فراوان با اداره جدید التاسیی به نام اداره ” دفاع از حقوق شهروندی “برخود نمودیم. با ناامیدی موضوع را با کارشناسان محترم آن اداره مطرح نمودیم که آن عزیزان نیز در ابتدا برایشان غیر قابل باور بود و نهایتا با اعزام گروهی حقیقت یاب به شهرستان صومعه سرا – در خفای کامل – به مدت چند سال در این بلاد به تحقیق و تفحص در خصوص این مهم و بررسی اهمال کاریهای احتمالی متولیان مربوطه پرداختند. نتیجه این تحقیق و تفحص دوساله، گزارش بسیار مفصلی است که برای اطلاع رسانی به مقامات عالی اقتصادی کشور تهیه و ارسال گردیده است که خوانش آن خالی از لطف نیست اما به دلیل ضیق وقت، تنها بریده ای از موارد آن را جهت تنویر افکار عمومی منتشر می نمائیم.در قسمتی از این گزارش مفصل آمده است:
” این شهرستان قسمتی از مهمترین قطب تولید مرغوبترین برنج جهان است که به دلایل نامعلوم، بسیاری از روستاهای آن به دهکده های تولید ” مرغ ” تبدیل شده اند. روستاهای سرسبزی در این منطقه وجود دارند که به دلیل قرار گرفتن در یکی از مستعد ترین جلگه های کره زمین، می بایست مرغوبترین برنج و نیشکر دنیا در آن تولید می شد اما اکنون در بسیاری از مناطق به مکانهای متعفنی تبدیل شده اند که آلودگی های شیمیایی حاصل از انتشار گازهای مربوط به دفع فضولات صنعتی طیور، زندگی را – خصوصا در فصول گرم سال – برای مردم بومی و اندک گردشگران آن سخت نموده است. آلودگی های صنعتی و حشرات ناقل بیماریها یک سوی مشکلات روستاهای مذکور است و سوی دیگر عدم استفاده از سیستم بهداشتی دفع زباله، سوزاندن مرغ های بیمار در هوای آزاد، هدایت آب های آلوده به رودخانه ها و مواردی از این دست به تهدید جدی برای نابودی رودخانه ها و اکولوژی محیط زیست تبدیل شده است. زیر ساخت های اندک روستا ها – مانند مسیر های ارتباط جاده ای عمدتا خاکی – توسط خودروهای سنگین صدمه دیده اند و …”

در قسمتی دیگر از این گزارش بلند بالا نیزآمده است:

” بررسی جمیع جهات نشان می دهد در این شهرستان به دلیل وجود نوعی بیماری اقتصادی به نام ” عدم شفافیت در نظام بازار و کنترل قیمت مرغ ” بهای این فراورده نسبت به نزدیکترین شهرهای اطراف مانند رشت به میزان حداقل” نیم هزارتومان در هرکیلو” گرانتر به خریدارن فروخته می شود. شهرهای اطرافی مانند مرکز استان که قسمت اعظمی از مرغ مورد نیاز مصرفی شان را از همین قطب تولید یعنی صومعه سرا تامین می کنند در حالیکه …”

نهایتا با ارسال این گزارش عریض و طویل به صدر مراکز اقتصادی کشور و تشکیل جلسات ویژه در این خصوص، برابر رای صادره مشخص شده در همه ی سالهای اخیر ظلمی مضاعف بر سفره مردم این شهرستان وارد شده است و به دلیل ناکارآمدی برخی متولیان در کنترل چنین اوضاعی، برابر رای صادر از سوی آن سازمان مقرر گردیده از پانزدهم فروردین ماه سال ۱۳۹۵ لغایت دو سال آینده کارگروهی تشکیل گردد که از تمام مراکز تعیین شده این شهرستان، مرغ گرم دریافت نموده و پس از پرکندن، شستشوی دقیق و تقسیم آن به شکل ” شش تکه ” هر روزه مرغ مورد نیاز مردم را درب منزلشان تحویل نماید. بدیهی است در قسمتی از آیین نامه اجرایی این قانون آمده است، کسانی که مایل باشند مرغشان به هشت تکه یا بیشتر تقسیم شود می بایست مدارک مازادی را تکمیل و در روز ” سیزده به در” به متولیان مربوطه تحویل دهند و در پایان این هم ” دروغ سیزده به در سال ۱۳۹۵ ” بود که خواهشمندیم آنرا جدی ” بگیرید نگیرید “

لازم به ذکر است این مطلب در تاریخ نهم فروردین ماه سال ۱۳۹۵ و با اخذ قیمت به شکل رندم از نوزده شهر ایران نوشته شده است که جز در شهرهای بندرعباس و بوشهر، مابقی شهرها از قیمت های برابر یا پائین تر نسبت به شهر صومعه سرا برخوردار بوده اند در حالیکه این شهرستان به گواه مستندات، مرکز مهم تولید و تامین مرغ کشور است و مشخص نیست سود چنین صنایع آزار دهنده ای برای مردم این بلاد جز ضرر چیست؟

قاسم خوش سیما

انتهای خبر/

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.