پنج‌شنبه, 4 مرداد 1403 Thursday, 25 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 42767 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 2418×
فراخوان دوازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان اعلام شد
30 خرداد 1402 ساعت: 12:59
شناسه : 257337
2

شهردار لاهیجان و دبیر جشنواره تئاتر خیابانی شهروند از اعلام فراخوان این جشنواره خبر داد.

پ
پ

دوازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان - فراخوان دوازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان اعلام شد - تئاتر

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شهرداری لاهیجان، رضا زنده دل در گفت و گویی افزود: شهرداری و شوراي اسلامی شهر لاهيجان با مشاركت اداره كل هنرهای نمايشی  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی گيلان و انجمن هنرهای نمایشی ایران   با هدف ارتقا ارزش های اصیل جامعه و ترويج مولفه های فرهنگ ایرانی اسلامی و مبانی زندگی اجتماعی و اصول شهروندی  با  محوریت عنوان سال «مهار تورم و رشد  تولید  » و گام برداشتن برای رسیدن به شهر پاک و آرام با مشارکت شهروندان، هنرمندان و نهادها و سازمان های شهر لاهیجان دوازدهمین جشنواره تئاتر خيابانی شهروند را برگزار می کنند.

وی اضافه کرد: تئاتر خيابانی  به عنوان یک رسانه ارزشمند ، تاثير گذار، پر مخاطب و مردمی، در ارتباطی صميمی و رو در رو با مخاطب، با بیان ونمایش واقعیت های جامعه، توجه بخشی به کمبودها ،معضلات وچالش ها و ارائه راهکارهای منطقی برای اصلاح و به سازی،  فرصت و امکانی گرانبها برای شهر و شهروندان است تا برپایه همت و اراده ایرانی، خلاقیت و تلاش و همراهی، روشنایی بخش فرداهای جامعه باشد.

دبیر جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان افزود: در جشنواره پيش رو هدف آن است تا با مشاركت ارزشمند شهروندان در كنار هنرمندان و همراهی دغدغه مند و کارشناسانه مديران و مسئولان شهری، دوازدهمین گام این راه پرامید  نيز استوار و محكم با توانی افزون، عزم همگانی وبا شعار” شهر امن و پویا،جامعه ای پرامید و کارا”  برداشته شود .

رضا زنده دل افزود: حفظ و ارتقای مولفه های فرهنگ اصيل ایرانی اسلامی، ارتقای سطح دانش شهروندی، به منظور بهبود زندگی شهری،ارتقای مشاركت شهروندان در  ساختن شهر سالم و پاك و اهتمام ویژه به همراهی و مشارکت شهروندان در بهسازی شرایط اقتصادی جامعه با تکیه بر توان داخلی و خلاقیت کارآفرینان ایرانی از اهداف جشنواره امسال است.

شهردار لاهیجان و دبیر جشنواره تئاتر خیابانی شهروند گفت: موضوعات جشنواره امسال شامل شهروند« مهار تورم، رشد تولید» جهت عینیت بخشیدن به شعار سال، افزایش سرمایه گذاری، بهبود کسب و کار، هویت سازی ایرانی، تقویت سرمایه انسانی، بالا بردن سطح اعتماد دولت و ملت(آثار تولید شده با مضمون فوق که نگاه خلاق و ترغیب کننده دراین خصوص داشته باشند  در  اولویت انتخاب خواهند بود)، شهروند؛ فرهنگ ایثار و شهادت،شهروند؛ آگاهی از حقوق شهروندی، شهروند؛ همراهی برای گذر از بحران های محیط زیستی همچون بحران آب و ایجاد فرهنگ پایدار حفظ سرمایه های ملی، شهروند؛  آسيب های اجتماعی، شهروند؛ترویج کتاب و کتابخوانی، شهروند؛ حقوق کودک، سالمندان، افراد دارای نیازهای خاص ، شهروند ؛ محيط زيست ( چالشها ؛ مخاطرات ؛ راهكارها )، شهروند؛ مشاركت مسئولانه درصرفه جويی منابع انرژی ؛ حفظ فضای سبز ، اموال  عمومی، مديريت زباله و پسماند و ترافيك، شهروند؛ حمایت از چای ایرانی و شهروند؛ توجه به معماری شهری و آسیب های این حوزه می باشد.

زنده دل افزود: مهلت ارسال آثار به دبیرخانه تا 30 مرداد 1402  بوده و 10 شهریور آثار برگزیده اعلام خواهد شد و زمان برگزاری جشنواره نیز هفته آخر شهریور 1402می باشد.

زنده دل گفت: در بخش مسابقه آثار این بخش  از میان نمایش های  خیابانی متقاضی  با اولویت محورهای مورد تاکید  جشنواره شهروند انتخاب می گردد. این بخش  رقابتی بوده   و سقف پذیرش آثار 10 نمایش خواهد بود . آثار این بخش  می بایست پیش از این در هیچ جشنواره رقابتی  در گستره سراسری شرکت نکرده باشد .متقاضیان شرکت در  بخش مسابقه می بایست لوح فشرده حاوی فایل تصویری  و  مدارک مورد نیاز را  در  مهلت مقرر به دبیر خانه جشنواره شهروند لاهیجان ارسال نمایند.

 دبیر جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان اضافه کرد: در بخش ویژه نمایش کودکان و نوجوانان،  ستاد برگزاری جشنواره نظر به اهمیت رده سنی کودکان و نوجوانان  و لزوم توجه ویژه به تولیدات و عرضه آثار متناسب برای این گروه های سنی  در راستای ارتقای کنجکاوی ، ایجاد اعتماد به نفس و استقلال بخشیدن به شخصیت آنها ، ترغیب به اندوختن تجارب و معلومات نوین ، راهنمایی اخلاقی و آشنایی با حقوق شهروندی پذیرای نمایش های تولید شده در قالب نمایش زنده و عروسکی خواهد بود. علاقمندان به شرکت در این بخش می توانند آثار خود را با موضوعات مناسب گروه سنی کودک و نوجوان به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند. این بخش غیر رقابتی و سقف پذیرش آثار در این بخش 4 اثر می باشد،به نمایش های راه یافته به بخش مسابقه حداقل70میلیون ریال و حداکثر 120میلیون ریال کمک هزینه (بر اساس ضوابطی همچون تعداد نفرات،حجم دکور و وسایل صحنه،بعد مسافت و…) پرداخت خواهد شد.به اثر برگزیده مردمی در این بخش جایزه ویژه تعلق خواهد گرفت.

وی گفت: به نمایش های راه یافته به بخش مسابقه نیز حداقل100میلیون ریال و حداکثر150میلیون ریال کمک هزینه (بر اساس ضوابطی همچون تعداد نفرات،حجم دکور و وسایل صحنه،بعد مسافت و…) پرداخت خواهد شد.

زنده دل افزود: ستاد جشنواره در راستای اهداف ذکر شده و کمک به تولید متون و طرح های اجرایی تئاتر خیابانی و تقویت بسترهای نمایشنامه نویسی ویژه این گونه نمایشی در قالب ها و شکل های متنوع آن، مسابقه طرح و ایده را در حوزه مضامین شهروندی برگزار می کند، متقاضیان می توانند طرح و ایده نمایشی و یا نمایشنامه های خود که برای اجرای خارج از صحنه های معمول تئاتر و یا به شکل ویژه برای تئاتر خیابانی نگاشته شده است را به همراه سایر مدارک لازم تا تاریخ پنجم شهریورماه1402 برروی بخش ویژه مسابقه طرح وایده تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان بر روی تارنمای ایران تئاتر بارگزاری نمایند،این بخش به شکل رقابتی بوده و به برگزیدگان آن جوایزی اهدا خواهد شد.

دبیر جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان گفت: در راستای تقویت مبانی تئوری و عملی حوزه تئاتر خیابانی و معرفی دست آوردهای نوین این حوزه درداخل و خارج کشور، ستاد جشنواره در نظر دارد کارگاه های آموزشی و نشست های تخصصی را برگزار نماید.

شهردار لاهیجان در پایان از همکاری صمیمانه مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، فرماندار لاهیجان، اعضای شورای تأمین و اعضای شورای شهر لاهیجان برای بهتر برگزاری این جشنواره قدردانی کرد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.