×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

 .::.  اخبار منتشر شده : 16 خبر

يكي از ويژگي هاي مهم شهرِ خلاق، پويا بودن است. يعني شهر بايد اوج پويا بودن و قدرت خود را نشان دهد. آقاي مهندس آفتابي! آيا شهر انزلي شهر پويايي است؟

آقاي مهندس سعيد آفتابي، عضو هيات رييسه ي شوراي شهر بندرانزلي در ديدار با جمعي از فرهيختگان و اساتيد دانشگاه هاي غرب گيلان درباره ي ثبت انزلي در يونسكو به عنوان شهر خلاق مواردي را مطرح كردند و تحليل و نقدي به آن وارد دانستيم كه با شما در ميان مي گذاريم.
آقاي مهندس آفتابي اظهار داشتند: “در تلاشيم تا با كمك نخبه هاي دانشگاهي، شهر انزلي را در يكي از زمينه هاي گردشگري ساحلي، صنايع دستي و يا تنوع در غذاهاي محلي در شبكه ي شهرهاي خلاق يونسكو عضو كنيم. اين پروسه حداقل يك سال زمان مي خواهد و در اين راه بايد مردم، مسئولان و به ويژه نخبگان انزلي چي ما را ياري كنند.”

يكي از اهدافي كه شهر خلاق دنبال مي كند اين است مسافران و گردشگران به جاي اينكه بيايند و چند جاذبه يا مكان خاص كه از قبل وجود دارد را ببينند، با زندگي مردم كه در شهر بصورت روزانه جاري است آشنا بشوند و بدين صورت است كه توسعه ي پايدار شكل ميگيرد.
آقاي مهندس آفتابي! مسافران چطور مي توانند با زندگي عادي مردم انزلي ارتباط برقرار كنند؟ با پل كج و معوجي كه شما و همكارانتان بنا كرديد و با استفاده از آن مسافران را از پشت شهرداري به خيابان پاسداران و بعد به سمت بيرون شهر راهي مي كند؟ يا با خيابان گلستاني كه به هيچ وجه مِن الوجوه جاي پارك ندارد و كوچه هاي آن نيز پُر است؟

يكي از ويژگي هاي مهم شهرِ خلاق، پويا بودن است. يعني شهر بايد اوج پويا بودن و قدرت خود را نشان دهد. آقاي مهندس آفتابي! آيا شهر انزلي شهر پويايي است؟ مثلا در حوزه ي صنايع دستي آيا مردم انزلي توليد كننده ي صنايع دستي هستند يا كارگاه وجود دارد كه براي مسافر جاذبه ايجاد كند؟ جنس چيني موجود در بازار و به فراموشي سپرده شدن صنايع دستي بومي انزلي خود يكي از مواردي است كه نشان دهنده ي عدم پويايي شهر است.
وقتي چيزي براي ارائه كه نشانه ي خلاقيت باشد نداريم و هيچ اراده اي هم براي تغيير اين رويه نيست پس ظرف يك سال اين مورد قابل دستيابي نيست.
اصلا فرض بر اينكه شش ماهه شما بتوانيد اين عنوان را كسب كنيد. وقتي شهر از نظر زيرساختي آمادگي اين موارد را ندارد و شما نتوانيد در بازه ي زماني كه يونسكو براي ارزيابي كمي و كيفي كار قرار مي دهد، خواسته هاي آن ها را برآورده كنيد، انزلي به راحتي از ليست شهر خلاق يونسكو خارج خواهد شد. آقاي مهندس! يونسكو عنوان شهرِ خلاق را كيلويي نمي دهد.

شما كدام ويژگي را در شهر انزلي ميبينيد كه اين مورد را مطرح مي كنيد؟ اصلا با روح شهر خلاق آشنايي داريد؟ با موارد مطرح شده در بالا به اين نتيجه مي رسيم كه شهر انزلي نه تنها زيرساخت لازم براي تبديل شدن به شهر خلاق را ندارد، بلكه هيچ اراده اي هم براي ايجاد اين زيرساخت ها وجود ندارد. و با توجه به دو جمله ي قبل مي توان اين نتيجه را گرفت كه مطرح كردن اين مورد توسط جناب مهندس آفتابي با هدف تحت تاثير قرار دادن مخاطب انجام شده است.
البته از اين موارد اظهار نظرها از جناب مهندس كم نبوده است. مثلا براي دفاع از آقاي پورشعبان در انتخاب شهردار در مقابل اين انتقاد كه ايشان سابقه ي مديريت شهري نداشته اند، گفت: مورينيو هم بازيكن موفقي نبود، اما مربي بزرگي شد. يا وقتي تعدادي از اعضاي شورا به هزينه هاي جاري چشمگير شهرداري اعتراض داشتند، ايشان گفتند: هزينه هاي جاري دولت هم بيشتر از عمراني است و بيش از ٨٠ درصد از بودجه ي كشور جاري است!!!
اميدواريم روزي برسد كه مسئولان توجه بيشتري به شعور مخاطب داشته باشند و در آخر بايد اذعان داشت كه ما مردم انزلي مشتاق پيشرفت و تبديل شهر به شهرِ خلاق هستيم، اما در عصر فناوري اطلاعات چشم و گوش بسته نيستيم و به اميدِ واهي دل خوش نمي كنيم.


 منبع: گیل پرس نیوز | انتشاردهنده: علیرضا پرندوش

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.