×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

 .::.  اخبار منتشر شده : 7 خبر

اصول طراحی روف گاردن

نفس‌کشیدن در محوطه‌ای سرسبز و آرام، همیشه لذت‌بخش است. روف گاردن؛ فضایی زیبا و آرامش‌بخش را در محیطی جذاب و در ارتفاع نسبتا بالا، در اختیار شما می‌گذارد.

روف گاردن همان فضای سبزی است که در آخرین طبقه یک ساختمان و بر روی پشت بام، ساخته می‌شود. این فضا می‌تواند صرفا برای استراحت طراحی شود. اگر دقیقا نمی‌دانید روف گاردن چیست، چه کاربردی دارد و برای داشتن یک روف گاردن جذاب، باید چه المان‌هایی به کار ببرید، همراه ما باشید تا همه سوالات شما را پاسخ دهیم.

روف گاردن چیست؟

پشت بام‌ها معمولا فضای خالی و بی‌استفاده‌ای هستند که طراحی خاصی ندارند. در صورتی که فضای این محیط را با انواع گل و گیاه بچینید، از المان‌های زیباسازی محیط در آن‌جا استفاده کرده و فضایی زیبا، آرامش‌بخش، سرسبز و جذاب بسازید، یک روف گاردن خواهید داشت. به عبارت دیگر، روف گاردن همان محیط سرسبز ساخته شده بر روی پشت بام‌ها است که با خرید مبلمان فضای باز، استفاده از نورپردازی مناسب، استفاده از گل و گیاه، کاربری‌های متنوعی را برای ساختمان به همراه خواهد داشت.

روف گاردن‌ها هم درست مثل باغچه یا پارک، به نگهداری و مراقبت نیاز دارند. گل وگیاهان مورد استفاده در این محوطه‌ها از گونه‌های متنوعی می‌باشند. شما می‌توانید با انتخاب انواع المان‌های دکوراسیون، فضا را برای کاربری‌های متنوع، آماده کنید. روف گاردن با توجه به نوع گیاهان و البته نحوه دکوراسیون آن، می‌تواند به‌عنوان فضای بازی کودکان، فضای دورهمی و شب‌نشینی ساکنان یا محلی برای کشت و تکثیر گیاهان و سبزیجات، باشد. بر اساس نوع گیاهان مورد استفاده در روف گاردن، این مدل فضاها به سه نوع اصلی تقسیم‌بندی می‌شوند که در بخش بعدی، به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

انواع روف گاردن

روف گاردن‌ها به سه مدل اصلی بر اساس نوع کشت گیاهان در آن‌جا، تقسیم می‌شوند. در ادامه به معرفی کامل این ۳ مدل خواهیم پرداخت.

۱- روف گاردن فشرده یا Intensive

در این مدل روف گاردن، خاک عمق بیشتری دارد، سازه باید وزن بیشتری تحمل کند و می‌توان در آن‌جا انواع گیاهان با نیازمندی‌های مختلف را کاشت. پشت بام مناسب برای روف گاردن این چنینی، صاف و دارای فضای پیاده‌روی یا نشیمن است.

اصول طراحی روف گاردن برای این فضا، دست شما را برای انتخاب انواع گیاهان، مبلمان، تزئینات و دیگر المان‌های دکوراسیون، باز می‌گذارد. کافی است که با نورپردازی جذاب، استفاده از مبلمان مناسب و ایجاد فضایی آرامش‌بخش و زیبا، امکان استراحت و لذت‌بردن از آن‌جا را برای تمام ساکنان آن ساختمان فراهم کنید.

۲- روف گاردن گسترده یا Extensive

انواع روف گاردن

در این مدل روف گاردن، از گیاهانی با عمق کم استفاده می‌شود که نیاز به خاک عمیق و سنگین ندارند. هدف اصلی در این نوع روف گاردن، حل مشکلات زیست محیطی و فراهم‌کردن فضایی سبز برای افزایش تولید اکسیژن و تعادل دمای محیط است. این مدل روف گاردن، همه محوطه را با یک پوشش گیاهی سبک و مناسب، می‌پوشاند.

بام‌های شیب‌دار می‌توانند از این مدل روف گاردن استفاده کنند. با وجود این، روف گاردن گسترده در بام‌های صاف و بزرگ هم مورد استفاده قرار می‌گیرند و با داشتن طراحی اصولی و مناسب، فضایی دل‌انگیز و خاص در اختیار شما می‌گذارد.

۳- روف گاردن ترکیبی یا Semi-Intensive

در طراحی روف گاردن مدرن و ترکیبی، مشخصه‌های اصلی هر دو مدل قبلی، وجود دارند. استفاده از خاک کم عمق با چندین گیاه متنوع در کنار یک چیدمان خاص، فضایی زیبا و جذاب فراهم می‌کند. با استفاده از مبلمان مناسب و سبک در این نوع روف گاردن، می‌توانید یک محوطه برای نشیمن و استراحت ایجاد کنید و از مزایای هر دو مدل روف گاردن گفته شده، بهره ببرید.

المان‌های موثر در طراحی روف گاردن

برخی از مهم‌ترین المان‌ها برای طراحی بام سبز شامل موارد زیر هستند:

انواع گیاهان

بدون شک اولین و مهم‌ترین المان مورد استفاده برای طراحی روف گاردن مدرن، انواع گیاهان است. گیاهان مورد استفاده در بام سبز نباید ریشه‌های محکم، مقاوم و با رشد عمودی داشته باشند. در صورت استفاده از چنین گیاهانی، ریشه گیاه می‌تواند به بافت بنا آسیب بزند.

سنگ‌های تزئینی یا کاربردی

استفاده از سنگ‌های قلوه‌ای برای دیزاین بخشی از روف گاردن یا مشخص‌نمودن بخش پیاده‌روی در بام سبز، یکی از مهم‌ترین بخش‌های طراحی این فضا است. به همین خاطر در زمان بررسی اصول طراحی روف گاردن، باید نوع سنگ، وزن آن و کاربری سنگ‌ها را در نظر بگیرید و بر اساس این موارد، مناسب‌ترین سنگ‌ها را تهیه نمایید.

نورپردازی

بی‌اغراق می‌توانیم نورپردازی در بام سبز را یکی از مهم‌ترین المان‌های طراحی روف گاردن مدرن بنامیم. استفاده از نورهای ملایم در فضاهای مختلف، باعث ایجاد تمرکز بر بخش‌های مختلف روف گاردن شده و فضایی رویایی و دل‌انگیز ایجاد می‌کند.

آبنما و باربیکیو

شنیدن صدای دل‌نواز آب در فضای سبز روف گاردن، می‌تواند تجربه بسیار خاصی برای همه بسازد و از آبنما نیز به همین هدف استفاده می‌شود. بزرگی یا کوچکی آبنما نیز با توجه به اصول طراحی روف گاردن، میزان تحمل سازه و نوع چیدمان مد نظر شما، انتخاب خواهد شد.

علاوه بر آبنما، از باربیکیو هم برای ایجاد فضایی خانوادگی و مناسب شب‌نشینی استفاده می‌شود. باربیکیو معمولا کمی دورتر از گیاهان و در نزدیکی مبلمان روف گاردن، قرار می‌گیرد.

مبلمان روف گاردن

المان‌های موثر در طراحی روف گاردن

طراحی زیباترین فضا و دل‌انگیزترین محیط، بدون داشتن فضایی برای استراحت و لذت‌بردن از همه امکانات موجود، کاملا بیهوده به نظر می‌رسد و به همین خاطر مبلمان روف گاردن، یکی از مهم‌ترین اجزای بام سبز است. در انتخاب مبلمان روف گاردن باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید:

 • وزن مبلمان: هر سازه می‌تواند وزن مشخصی را در پشت بام تحمل کند، بنابراین باید مبلمان روف گاردن وزن کمتری نسبت به مبلمان‌های عادی داشته باشد.
 • رنگ پایدار: مبلمانی که در بام سبز می‌گذارید، دائم در معرض سرما و گرما، باران و برف و… است. عدم استفاده از رنگ باکیفیت و پایدار، باعث می‌شود که مبلمان روف گاردن در مدت زمان کمی فرسوده شده، زیبایی و کارایی خود را از دست بدهد.
 • مقاومت در برابر اشعه UV: علاوه بر گرما و سرمای هوا، تابش اشعه UV در همه روزهای سال (حتی روزهای ابری)، می‌تواند کیفیت مبلمان را کاهش داده و باعث شکنندگی پایه‌ها، نشیمن، تکیه‌گاه یا از بین‌رفتن جلوه ظاهری مبل‌های فضای باز شود.
 • عدم جذب رطوبت، باکتری و قارچ: نزدیک بودن به گیاهان در محیط باز و در معرض انواع آب و هوا قرار گرفتن مبلمان روف گاردن، باعث می‌شود که احتمال مرطوب‌شدن، آلوده شدن به باکتری یا قارچ در این نوع مبلمان افزایش پیدا کند.

انتخاب مبلمان فضای باز باکیفیت و دارای استقامت کافی، می‌تواند به زیبایی هر چه بیشتر بام سبز ساختمان شما کمک کند. با بررسی انواع میز و صندلی فضای باز، می‌توانید گزینه‌های متنوع خود را مشاهده کرده و با در نظر گرفتن همه این موارد، بهترین و مناسب‌ترین مبلمان متناسب با اصول طراحی روف گاردن خود را بخرید.

آلاچیق

فضای نشیمن یا باربیکیو با آلاچیق تعیین می‌شود. دو مدل آلاچیق سرپوشیده یا روباز، در انواع روف گاردن مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما می‌توانید با توجه به آب و هوای شهر خود و نوع کاربری بام سبز ساختمان‌تان، یکی از آن‌ها را برگزینید.

مزایای طراحی روف گاردن چیست؟

1.jpg

با وجود همه این توضیحات، تنها یک سوال مهم باقی مانده که طراحی روف گاردن برای ساختمان‌ها، چه مزیتی دارد؟ در ادامه، برخی از مهم‌ترین مزایای بام سبز را با هم مرور می‌کنیم:

 • کاهش Co2 و افزایش اکسیژن: با توجه به صنعتی‌شدن اغلب فضاهای شهری، استفاده از فضاهای تازه برای گسترش فضای سبز، می‌تواند میزان Co2 محیط را کاهش داده و میزان تولید اکسیژن را در فضا افزایش دهد.
 • کاهش دما: افزایش روزافزون دما، یکی از معضلات اصلی جهان امروز است. در حال حاضر برای کاهش دما در محیط‌های مختلف، هزینه‌های گزافی پرداخت می‌شود و می‌توانید با گسترش طراحی روف گاردن مدرن بر پشت بام‌های مختلف، از افزایش دما در ساختمان‌های اداری یا مسکونی، جلوگیری کنید.
 • استفاده از آب طبیعی: با استفاده از بام سبز، می‌توانید از هدر رفتن آب ناشی از بارش باران و برف جلوگیری نمایید. ذخیره این آب‌ها در مخزن‌های مناسب و استفاده از آن‌ مخازن برای آبیاری بام سبز، یکی از مزیت‌های مهم این فضا است.
 • فراهم‌کردن فضای استراحت: یافتن فضایی آرامش‌بخش و سبز در شهرهای شلوغ و صنعتی، به یک چالش واقعی تبدیل شده است و با افزایش روف گاردن‌ها، افراد برای بهره‌بردن از فضای طبیعی و سبز، می‌توانند از روف گاردن استفاده کرده و به‌راحتی در این فضا استراحت کنند.

خرید بهترین مبلمان روف گاردن برای فضای اختصاصی خود

روف گاردن یا بام سبز، محوطه‌ای سرسبز با پوشش گیاهی متنوع بر روی پشت بام است. انواع روف گاردن با توجه به میزان تحمل سازه و نوع ساختمان وجود دارد که در این مطلب، آن‌ها را بررسی کردیم. مزیت‌های اصلی بام سبز شامل موارد مختلفی هم‌چون کاهش دما، جلوگیری از تخریب محیط زیست و ایجاد فضایی آرامش‌بخش برای ساکنان ساختمان است.

استفاده از مبلمان باکیفیت و مناسب در روف گاردن، فرصت استفاده و لذت‌بردن از این محوطه دل‌انگیز را برای همه فراهم می‌کند. در زمان خرید مبلمان فضای باز باید به موارد مختلفی هم‌چون کیفیت ساخت، مقاوت در برابر تابش اشعه UV و عدم جذب آلودگی و باکتری، توجه کنید. امکان خرید مبلمان فضای باز با کیفیت عالی و قیمت مناسب از هونیک (مدرن سیستم)، وجود دارد و به‌راحتی می‌توانید انواع مبلمان جذاب برای روف گاردن را در آن‌جا ببینید.

بنابراین چنانچه قصد خرید انواع مبلمان مانند مبلمان فضای باز، مبلمان خانگی و یا حتی مبلمان رستوران و مبلمان اداری را دارید، به سایت هونیک یا مدرن سیستم سابق مراجعه کنید. با کمک مشاوران هونیک، نوع ساختمان خود را بررسی کنید و نسبت به خرید مبلمان باکیفیت اقدام کنید.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.