×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

 .::.  اخبار منتشر شده : 8 خبر

تصفیه استخر از مهم ترین موارد نگهداری و استفاده از استخر و یکی از شرایط ضروری برای استفاده از آن و لذت بردن از شنا کردن است. استخر تصفیه نشده محل مناسبی برای رشک جلبک ها، باکتری ها و انواع آلاینده هاست. ذرات مختلفی مانند جلبک‌ها، مواد شوینده و بهداشتی، باکتری‌ها و موارد دیگر با گذر زمان باعث آلوده شدن محیط استخر شده و تأثیرات نامطلوبی بر روی سلامت انسان ها میگذارند. برای انجام تصفیه آب استخر، تجهیزات مختلفی مورد نیاز است که مجموعه آراز صنعت به تولید آنها می‌پردازد. این تجهیزات باعث حفظ کیفیت آب و زلال سازی آب استخر میشوند.

تصفیه استخر

چرا باید آب استخر را تصفیه کرد؟

استفاده مکرر از استخرهای روباز و سرپوشیده به مرور باعث ورود حجم بالایی از مواد آرایشی و بهداشتی به آب می‌شود. این مواد باعث آلوده شدن آب و تغییر رنگ و کیفیت آب استخرها میشوند.. عوامل دیگری مانند ورود برگ و شاخه‌های درختان به استخرهای روباز، تغییر pH آب، اسیدی یا قلیایی شدن آب، افزایش میزان کلسیم، وجود اسید سیانوریک بیش از حد، و تخریب تعادل کلر آزاد از مواردی هستند که باعث نیاز به تصفیه مداوم استخر میشوند.تصفیه آب استخر می‌تواند به صورت فیزیکی یا شیمیایی انجام شده و نوع تجهیزات مورد نیاز ممکن است بسته به نوع استخر، مقدار آب موجود، و نوع آلاینده‌ها متغیر باشد. این اقدامات ضروری‌اند تا آب استخر تمیز و ایمن برای استفاده باقی بماند و مشکلاتی مثل تغییر رنگ و بوی نامطبوع را به حداقل برسانند

تجهیزات تصفیه استخر

تجهیزات تصفیه استخر تجهیزاتی هستند که جهت زلال سازی آب استخر و تصفیه آن از مواد و آلاینده های اضافی به کار میروند.در ادامه قصد داریم تا به بررسی تجهیزات تصفیه استخر بپردازیم.

تصفیه آب استخر با فیلتر شنی

فیلتر شنی استخر از ساده ترین و موثر ترین روش تصفیه استخر است که در استخرهای خانگی و صنعتی می‌توان برای تصفیه آب از این وسیله ی کاربردی استفاده کرد. این فیلتر دارای بستری از شن و سیلیس است که به آب اجازه می‌دهد تا از ذرات بزرگتر از ۱۰۰ میکرون عبور نکند. به این ترتیب، ذرات معلق و آلودگی‌های بزرگتر از این اندازه از آب جدا می‌شوند و آب استخر با کیفیت بهتری به دست می‌آید. برای حفظ عملکرد ایده‌آل، فیلتر شنی به صورت دوره‌ای نیاز به شستشو دارد.

تصفیه آب استخر با فیلتر کربنی

در روش تصفیه استخر با فیلتر کربنی، آب استخر از طریق یک سیستم فیلتراسیون مشابه فیلترهای شنی تصفیه می‌شود. این سیستم شامل یک مخزن حاوی کربن فعال یا کربن اکتیو است که دارای خاصیت جذب بالایی است.عملکرد این سیستم به این صورت است که ابتدا با استفاده از پمپ، آب استخر به درون مخزن فیلتر کربنی هدایت می‌شود. سپس آب وارد مخزن کربنی می‌شود و در تماس با کربن فعال، مواد آلاینده مانند رنگ، بو، و مزه نامطلوب را جذب می‌کند. در نهایت آب تصفیه شده با کیفیت بالا و خالی از مواد آلی و آلاینده‌های مختلف از خروجی فیلتر کربنی خارج می‌شود.در روش تصفیه استخر با فیلتر کربنی روند تصفیه آب با راندمان بالا انجام میشود.

تصفیه آب استخر با اسکیمر

 تصفیه استخر با استفاده از اسکیمر یکی از روش‌های اصلی و مهم برای حذف ذرات معلق و آلاینده‌ها از سطح آب استخر است. اسکیمر یک دستگاهی است که در کنار یا در دیواره‌های استخر نصب میشود. اسکیمر دارای یک دریچه و یا سطح خنک کننده (سکیمر) است که به سطح آب استخر وصل شده است. پمپ استخر آب را از استخر جذب کرده و آن را به داخل اسکیمر می‌فرستد. آب از طریق دریچه یا سطح خنک کننده عبور می‌کند و ذرات معلقی که بر روی سطح آب قرار دارند مثل برگ‌ها، حشرات، گلابی‌ها، و سایر آلاینده‌ها جذب می‌شوند.ذرات جذب شده به وسیله جریان آب به سمت داخل اسکیمر حرکت می‌کنند و در آنجا جمع میشوند.

یک سبد یا فیلتر درون اسکیمر وجود دارد که ذرات را به خود می‌کشد و از آب جدا می‌کند. سبد یا فیلتر درون اسکیمر باید به صورت دوره ای و منظم پاکسازی شوند. ذرات جذب شده در این فیلتر را می‌توان با تخلیه ساده و تمیز کردن سبد یا فیلتر از استخر جدا کرد و آب تصفیه شده از اسکیمر به پمپ برگشت داده می‌شود تا مراحل تصفیه را تکرار کند و آبی تمیز و بدون آلاینده‌های معلق به استخر بازگردانده شود. با استفاده از اسکیمر، ذرات معلق و آلاینده‌های سطحی از آب استخر حذف می‌شوند، که به بهبود کیفیت آب و ایجاد آب شفاف و مناسب برای شنا کمک می‌کند. این روش تصفیه بسیار موثر و ساده است و یک قسمت اساسی از سیستم تصفیه استخرها می‌باشد.

02 dx1 - تصفیه استخر + راهنمای خرید تجهیزات تصفیه آب - استخر

تصفیه آب استخر با دستگاه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی یک پکیج کامل است که برای تصفیه آب در مقیاس صنعتی و به منظور بهبود کیفیت آب استفاده می‌شود. این دستگاه شامل مجموعه‌ای از فیلترها و ممبران‌های اسمز معکوس است که در فرآیند تصفیه آب استفاده می‌شوند. این دستگاه به علت توانایی کامل در حذف آلاینده‌ها و بهبود کیفیت آب ورودی، به خصوص در صورتی که آب ورودی کیفیت پایینی داشته باشد گزینه ی بسیار مناسبی است.دستگاه تصفیه آب صنعتی قادر به حذف تمامی آلاینده‌ها از آب استخر است و آب خروجی را به حالتی بسیار تمیز و قابل استفاده تبدیل می‌کند.

دستگاه تصفیه آب صنعتی دارای راندمان بسیار بالا و کارآیی در حذف آلاینده‌ها است. با وجود فیلترهای شنی، کربنی و ممبران‌های اسمز معکوس، تمام آلاینده‌های موجود در آب مانند جرم‌های معلق، مواد آلی، مواد شیمیایی و میکروب‌ها از آب حذف می‌شوند.دستگاه تصفیه آب صنعتی از نظر قیمت نسبت به روش‌های دیگر گزینه‌ای گران‌تر است. این دستگاه نیاز به روشن بودن دائمی دارد و علاوه بر هزینه خرید، بهره‌برداری و نگهداری این دستگاه نیازمند تخصص کافی و مهارت لازم است. دستگاه تصفیه آب صنعتی یک گزینه عالی برای تصفیه آب در استخرها و سایر محیط‌های صنعتی است اما نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه بالا و مراقبت دقیق دارد.

تصفیه آب استخر با  اشعه UV

تصفیه آب استخر با استفاده از اشعه UV یک روش سریع و کم خطر برای از بین بردن ویروس‌ها، باکتری‌ها و عوامل بیماری‌زا در آب استخر است. این روش از لامپ‌های UV استفاده می‌کند تا به سرعت و با ضریب اطمینان بالا میکروب‌ها و ویروس‌ها را از آب حذف کند. عملکرد این روش بسیار سریع است و در عرض چند ثانیه می‌تواند میکروب‌ها را از بین ببرد. استفاده از لامپ UV یک گزینه ی اقتصادی است اما باید توجه داشت که لامپ‌های UV ممکن است با گذر زمان دچار کدورت شوند و نیاز به تمیزکاری داشته باشند. این مسئله نیاز به مراقبت و نگهداری دوره‌ای دارد تا عملکرد بهینه لامپ‌های UV حفظ شود.

تصفیه آب استخر با فیلتر کربنی

فیلترهای کربنی یکی از تجهیزات مورد نیاز برای تصفیه آب استخر و حذف ذرات آلی و معلق در آب هستند. این فیلترها از ذرات کربن فعال ساخته شده‌اند که باعث حذف بسیاری از میکروارگانیسم‌ها و میکروب‌ها در آب می‌شوند. یکی از مزایای استفاده از این تجهیزات این است که این وسیله هیچگونه ماده شیمیایی به آب اضافه نمی‌کنند، بنابراین تاثیر نامطلوبی بر روی پوست و مو افراد استخری ندارد.

تصفیه آب استخر با کلر زنی

در استخرها، وجود میکروب‌ها و مواد اضافی در آب می‌تواند باعث بروز مشکلات پوستی برای افراد شود. به همین دلیل، برای حفظ تمیزی و بهداشت استخر، استفاده ازروش‌های شیمیایی برای گندزدایی و زلال‌سازی آب، یکی از گزینه های رایج تصفیه استخر است.یکی از روش‌های رایج در تصفیه آب استخر استفاده از کلر است به این صورت که کلر به تعدادی استخر اضافه می‌شود تا با مقدار آلودگی‌ها و حجم آب تطابق داشته باشد. وقتی کلر به آب اضافه می‌شود، با آلودگی‌ها و میکروب‌ها در آب واکنش می‌دهد و اسید هیپوکلرو را تولید می‌کند. این اسید دارای توانایی بسیار بالا برای از بین بردن میکروب‌ها و پاتوژن‌ها است.

با این حال، باید توجه داشت که کلر به تنهایی ماده‌ای سمی است و ممکن است در مقادیر زیاد به پوست و سیستم تنفسی آسیب برساند. برای کنترل مقدار کلر در آب استخر و جلوگیری از افزایش زیاد آن، از کیت‌های مخصوصی برای اندازه‌گیری میزان کلر آزاد در آب استفاده می‌شود. این کیت‌ها به اپراتورهای استخر کمک می‌کنند تا مقدار کلر را در محدوده‌ای امن نگه دارند و بهداشت آب استخر را حفظ کنند.

3333 7i4n - تصفیه استخر + راهنمای خرید تجهیزات تصفیه آب - استخر

زلال سازی آب استخر با ازن زنی

استفاده از ازن به عنوان روش تصفیه آب استخر عمومی و خانگی به دلیل اثرات منفی کمتری بر پوست و بدن انسان کاربرد زیادی دارد. پکیج ازن زنی یکی از تجهیزات موثر در این زمینه است که با وارد کردن مقدار معینی ازن به آب، میکروارگانیسم‌ها، مواد شیمیایی و معدنی موجود در آب را از بین می‌برد. مهمترین مزیت استفاده از ازن این است که توانایی گندزدایی آن بسیار بالاتر از کلر است (حدود ۲۵ برابر). این به معنای این است که با استفاده از ازن، می‌توان آب استخر را بسیار کارآمدتر و با هزینه کمتر از کلر تصفیه کرد.ازن همچنین باعث جلوگیری از رشد قارچ و جلبک ها در آب استخر میشود. علاوه بر این، استفاده از ازن منجر به ایجاد رسوب نمی‌شود و هیچگونه ماده سمی به آب افزوده نمی‌شود. این ویژگی‌ها باعث می‌شوند که استفاده از ازن به عنوان روش تصفیه آب استخر به علاوه‌های زیادی از نظر بهداشتی و محیطی دست پیدا کند.

تصفیه استخر با انعقاد و لخته سازی

 یکی از دلایل اصلی کدری و سبزی آب  وجود ذرات کلوئیدی کوچک و معلق در آب است. برای حذف این ذرات، از مواد منعقد کننده و لخته سازها، که به عنوان فلوکولانت ها شناخته می‌شوند، استفاده می‌شود. این مواد دارای بار مثبت یا منفی و گاهاً خنثی هستند و به آب اضافه می‌شوند تا ذرات معلق را خنثی کنند. بعداً این ذرات با یکدیگر اتصال می‌یابند و لخته‌هایی ایجاد می‌شود که سطح آب را پوشانده و با استفاده از تجهیزات مختلف جمع‌آوری می‌شوند.

بعد از انجام این مراحل، باید به صورت منظم شرایط آب استخر را بررسی کنید. این مورد شامل اندازه‌گیری مقدار کلسیم، برم، کلر و pH آب استخر می‌شود. در صورت افزایش pH بیش از حد استاندارد و تبدیل آب به محیط اسیدی، می‌توان با استفاده از بوراکس مقدار pH را تنظیم کرد. برای محیط‌های قلیایی، می‌توان از اسید فسفریک استفاده کرد و با تزریق اسید موریاتیک و سدیم بی‌سولفیت، مقدار pH را به مقدار استاندارد تنظیم کرد. این روش  به حفظ تمیزی و تعادل شیمیایی آب استخر کمک می‌کند.

تصفیه استخر با سختی گیر رزینی

سختی آب به دلیل وجود یون‌های کلسیم و منیزیم در آب ایجاد می‌شود. این مشکل می‌تواند در استخرها، به ویژه در استخرهایی که با آب چاه یا آب سطحی پر می‌شوند، به وجود آید. سختی آب می‌تواند عواقب مخربی مانند تشکیل رسوبات سفیدکی در لوله‌ها و کف استخر، تحریک پوست انسان در تماس با آب سخت، و بروز بیماری‌های پوستی داشته باشد. برای جلوگیری از این مشکلات، از دستگاه‌های سختی گیر رزینی با فرایند تبادل یونی استفاده می‌شود که یون‌های کلسیم و منیزیم را از آب حذف می‌کنند.

جمع بندی

در این مطلب به برررسی روش های تصفیه آب استخر با استفاده از روش ها و تجهیزات مختلف پرداختیم. مجموعه آراز صنعت به نشانی   https://arazindustry.ir  تجهیزات تصفیه استخر را مانند : فیلتر شنی استخر، فیلتر شنی گالوانیزه، رینگ جکوزی، مبدل استخر استیل، آبنما استخر با بهترین قیمت برای متقاضیان عزیز فراهم کرده است. مجموعه آراز صنعت با بیش از ۱۵ سال فعالیت در زمینه ی تولید تجهیزات استخر و تجهیزات موتورخانه، انواع محصولات تصفیه استخر و تجهیزات گرمایشی استخر را با بهترین قیمت به همراه ضمانت خرید و ارسال فوری به سراسر کشور ارسال میکند.جهت خرید تجهیزات استخر کافی است که با مراجعه به سایت آراز صنعت ، انواع تجهیزات تصفیه استخر و لوازم ضروری استخر را از طریق تماس با شماره پشتیبانی با بهترین قیمت از سراسر ایران سفارش دهید:

برچسب ها : ,

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.