×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

نكوداشت جهان پهلوان تختي در لاهیجان 8 - مردم لاهیجان فرهنگ پهلوانی و جوانمردی را پاس داشتند + گزارش تصویری دوم

ششمین دوره نكوداشت جهان پهلوان تختي با حضور چهره های ورزشی و هنری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهيجان برگزار شد

به گزارش «بامردم»، سالن حزین لاهیجی دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان شامگاه پنجشنبه با برپایی نکوداشت غلامرضا تختی که با حضور بزرگانی از عرصه های پهلوانی و هنری برگزارشد، شاهد حضور مردم ورزش دوست و هنردوست لاهیجان بود، این سالن از شور و هیجان و احساسات مردم به وجد آمد.

محمدرضا طالقانی رییس اسبق فدراسیون کشتی ، داریوش ارجمند هنرمند برجسته کشور ، دکتر عبدالله موحد دارنده ۶مدال طلا، رضا یزدانی قهرمان کشتی از خطه مازندران که از وی بطور مرتب به عنوان پلنگ مازندران یادمی شد، بهمن میرزایی و دکتر محبوبی عضو فدراسیون بین المللی کشتی و جمعی از قهرمانان و هنرمندان در این نکوداشت حضور داشتند که بر شور و هیجان مراسم می افزود.
سالن حزین لاهیجی دانشگاه آزاد لاهیجان پر از مردم و علاقه مندانی بود که آمده بودند تا با یاد زنده یاید تختی، رسم پهلوانی و جوانمردی را زنده نگهدارند.
بانی این مراسم یادبود فردی بنام مصطفی برکتان بود که با همکاری اداره کل ورزش وجوانان استان گیلان، شهرداری و شورای اسلامی شهرستان لاهیجان، دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان آن را برگزار کرد.

نكوداشت جهان پهلوان تختي در لاهیجان 13 - مردم لاهیجان فرهنگ پهلوانی و جوانمردی را پاس داشتند + گزارش تصویری دوم

در ابتدای این همایش مصطفی برکتان مسئول برگزاری این نکوداشت ضمن خیر مقدم به تمامی حاضرین و ورزشکاران و جوانمردان در این آیین نکوداشت، اظهار کرد: بسیار خورسندم که برای ششمین سال متوالی دور هم جمع می شویم تا به یاد جهان پهلوان غلامرضا تختی استوره پهلوانی ایران زمین ، فرهنگ پهلوانی و جوانمردی را گرامی داریم.

نكوداشت جهان پهلوان تختي در لاهیجان 4 - مردم لاهیجان فرهنگ پهلوانی و جوانمردی را پاس داشتند + گزارش تصویری دوم

ابراهیم مهربان پیشکسوت کشتی و سخنگوی شورای شهر لاهیجان نیز در این همایش ضمن تشکر از مصطفی برکتان برای برگزاری این همایش، گفت: از تیم مدیریت شهری و همچنین تمامی عزیزانی که برای برگزاری این نکوداشت تلاش کرده اند کمال تقدیر و تشکر را دارم.

وی افزود: تختی در دوران زندگی ورزشی‌اش رکورددار شرکت در المپیک‌ها و کسب بیشترین مدال از این آوردگاه بود،  او زندگی خود را وقف مردم کرد،  شادروان تختی در ورزش باستانی و کشتی پهلوانی نیز دارای تبحر و مهارت بود، چنان که سه بار پهلوان ایران شد و هر بار کشتی‌گیران نامداری را مغلوب کرد.

نكوداشت جهان پهلوان تختي در لاهیجان 16 - مردم لاهیجان فرهنگ پهلوانی و جوانمردی را پاس داشتند + گزارش تصویری دوم
داریوش ارجمند این هنرمند پیشکسوت و فرهیخته کشور طی سخنانی در میان شور و احساسات مردم که با کف زدن ها و تشویق های ممتد همراه بود گفت: بسیار خوشحالم در چنین روزی برای پاسداشت و یادبود اخلاق و مردانگی دور هم جمع شده ایم تا از جوانمردی تقدیر کنیم که اسطوره ورزشی و مردانگی بود. جوانمردی و فتوت جزئی از فرهنگ پهلوانی و اصیل ایرانی است ،فرهنگ و اخلاقی که چهارهزار سال در فرهنگ ایران ریشه دارد و چیزی که در دنیای امروز گم شده و همه بدنبالش می گردند.

وی افزود: قبل از ورزشکار بودن، قبل از هنرمند بودن، قبل از دانشمند بودن و … باید اسنانی اخلاق مدار بود، انسانیت و اخلاق حرف اول را می زند، بسیاری ثروت و شهرت فراوانی به دست می آورند اما باز هم کمبود چیزی را در زندگیشان احساس می کنند و این چیزی جز اخلاق و مردانگی و جوانمردی نیست.
این هنرمند پیشکسوت خاطرنشان کرد: وقتی صحبت از تختی شود همه می آیند و تختی در قلب مردم است و تا جوانمردی و پهلوانی هست تختی هم زنده است .
وی لاهیجان را شهری فرهنگی و با مردمانی فرهنگ دوست دانست و یادآورشد: شاعر لطیفی چون حزین لاهیجی با آن شعرهای زیبایش بیانگر احساس لطیف مردم این خطه است .
وی تصریح کرد: من دست مردم لاهیجان را می بوسم و در مقابل آنها سرتعظیم فرود می آورم و امیدوارم بزرگداشت غلامرضا تختی از این سرزمین روزی جهانی شود.
نكوداشت جهان پهلوان تختي در لاهیجان 25 - مردم لاهیجان فرهنگ پهلوانی و جوانمردی را پاس داشتند + گزارش تصویری دوم
در این مراسم یادبود فهیم مجری توانایی صدا و سیما ی کشور از سقوط دیوار ورزشگاه تختی لاهیجان بر سر یک معلم بازنشسته این شهر ابراز تاسف کرد و از این اینکه این دیوار بنام تختی چنین فرو افتاده است انتقاد کرد و گفت : باید این دیوار ساخته شود تا با ساختن آن از خانواده این معلم از دست رفته دلجویی شود.
وی از مسئولان شهرستان و استان گیلان خواست این دیوار باید به افتخار بزرگمرد ایران تختی محکمتر از گذشته و در اسرع وقت ساخته شود.

فهیم در اقدامی تحسین برانگیر و در راستای فرهنگ جوانمردی، بر روی زمین خم شد و به احترام جوانانی که بر روی آن قدم گذاشته و ورزش پهلوانی و زورخانه ای را اجرا کردند، بوسه ای بر روی زمین زد.

ششمین نكوداشت جهان پهلوان تختي در لاهيجان 13 - مردم لاهیجان فرهنگ پهلوانی و جوانمردی را پاس داشتند + گزارش تصویری دوم

عبداله موحد از پیشکسوتان و نام آوران کشتی ایران و دارنده ۶ مدال طلا نیز لحظاتی در میان تشویق های مردم لاهیجان در جایگاه قرار گرفت و با سرایش سروده ای از خودش از همگان خواست تا زمانی که فردی درحیات و زنده است از وی یاد کنند.

نكوداشت جهان پهلوان تختي در لاهیجان 28 - مردم لاهیجان فرهنگ پهلوانی و جوانمردی را پاس داشتند + گزارش تصویری دوم

محمدرضا طالقانی رییس اسبق فدراسیون کشتی نیز در ادامه اظهار داشت: پهلوانی فقط در ورزش وجود ندارد بلکه نمادی از آن را در ورزش مشاهده می کنیم.

وی افزود: مرام پهلوانی در استان گیلان به خصوص شهرستان لاهیجان زبان زد است، وقتی به من اطلاع دادند که چنین برنامه ای برگزار خواهد شد با وجود اینکه کسالتی داشتم اما بسیار خوشحال شدم و در آن حضور یافتم.

طالقانی ادامه داد: باید جوانمردی را ابتدا خودمان آغاز کنیم تا شاهد ترویج این فرهنگ در میان جامعه باشیم و می بایست اجازه دهیم مردم پهلوانان خود را خودشان انتخاب کنند.

وی افزود: هر روز باید درس و مرام جوانمردی را در مقابل ناجوانمردی بیاموزیم و و آن را سینه به سینه به نسل های بعد انتقال دهیم .
وی اظهارداشت: برای ساخت دیوار ورزشگاه تختی لاهیجان باید همه بسیج شوند و به کمک اداره ورزش و جوانان این شهر بشتابند تا این دیوار ساخته شود.

نكوداشت جهان پهلوان تختي در لاهیجان 40 - مردم لاهیجان فرهنگ پهلوانی و جوانمردی را پاس داشتند + گزارش تصویری دوم
رییس شورای اسلامی شهر لاهیجان نیز در این شب بیادماندنی با گرامیداشت یاد و خاطره غلامرضا تختی و زنده داشتن فرهنگ جوانمردی در سرزمین پهلوان پرور ایران گفت: این مراسم با حضور خودجوش مردم لاهیجان و استقبال بی نظیر شهروندان برگزارشده است.
خدایگانی خاطرنشان کرد: ششمین سال یادبود غلامرضا تختی در لاهیجان برگزار می شود که امسال پرشورتر از سال های گذشته و در میان استقبال مردم باشکوهتر برگزار شده است .

خدایگانی با بیان اینکه، شورای شهر و تیم مدیریت شهری لاهیجان با تمام وجود به مردم عشق می ورزند، گفت: می بایست فرهنگ اخلاق مداری و جوانمردی را چه در دنیای واقعی و چه در دنیا و فضای مجازی رعایت کنیم.
وی به دیوار فرو افتاده ورزشگاه تختی اشاره کرد و اظهارداشت: پس از طی شدن جریان قضایی پرونده دیوار ورزشگاه تختی لاهیجان دوباره ساخته خواهدشد.

هادی پور رییس اداره ورزش و جوانان لاهیجان نیز در این مراسم قول داد با مذاکره ای که با دادستان لاهیجان انجام شده است کار ساخت این دیوار از روز یکشنبه هفته آینده با اعتبارات داخلی آغاز خواهدشد.

در پایان مراسم نکوداشت غلامرضا تختی تندیس جهان پهلوان غلامرضا تختی به همراه تابلوی استخر لاهیجان و جوایزی از سوی شورا و شهرداری لاهیجان به داریوش ارجمند ، استاد عبدالله موحد ، محمدرضا طالقانی و رضا یزدانی به رسم یاد بود اهداء شد.

/ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.