جمعه, 29 تیر 1403 Friday, 19 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 42674 تعداد نوشته های امروز : 1 تعداد دیدگاهها : 2413×
احساس نیاز به زیارت در سبد زندگی مردم قرار گیرد
25 آبان 1402 ساعت: 13:41
شناسه : 267635
0

تولیت آستان قدس رضوی گفت: خروجی تحقیقات و همایش‌های حوزه زیارت و معنویات نباید تنها گردآوری کتابی برای کتابخانه‌ها باشد این پژوهش‌ها باید در جامعه امتداد و ظهور یابد به طوری که احساس نیاز به زیارت ارتقا یابد و در سبد زندگی مردم قرار گیرد.

پ
پ

احساس نیاز به زیارت در سبد زندگی مردم قرار گیرد - احساس نیاز به زیارت در سبد زندگی مردم قرار گیرد - احساس

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام احمد مروی روز چهارشنبه در همایش بین المللی “الهیات زیارت” در محل بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی در مشهد افزود: امروز دشمنان معنویت و افرادی که به دنبال سکولارسازی جامعه هستند، زیارت را بر نمی‌تابند.

وی ادامه داد: پیاده روی اربعین که مراسمی بی‌نظیر از حیث کیفیت، عظمت و اقبال عمومی در تاریخ بشریت است در رسانه‌های جوامع سکولار کمترین بازتابی پیدا نمی‌کند اما در مقابل برای بزرگ نمایی مراسمی که رنگ و بوی معنوی ندارند گرچه در مقیاس بسیار کوچکتر از اربعین باشند تبلیغاتی زیادی می‌کنند.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: اگر بایکوت رسانه‌ای جریان سکولار و استکباری نتواند واقعه‌ای معنوی را محدود و در وادی فراموشی قرار دهد برای تخریبش تلاش می ‎کنند و اگر این حربه نیز پاسخ نداد، سرانجام برای مصادره به مطلوب آن می‌کوشند به‌طور مثال هنگامی که نمی ‎توانند زیارت را از جامعه دینی بگیرند برای قدسیت زدایی تلاش و آن را به عنوان امری توریستی و گردشگری معرفی می‌کنند.

مروی افزود: خروجی تحقیقات و همایش‌های حوزه زیارت و معنویات نباید تنها گردآوری کتابی برای کتابخانه‌ها باشد این پژوهش‌ها باید در جامعه امتداد و ظهور یابد به طوری که احساس نیاز به زیارت ارتقا یابد و در سبد زندگی مردم قرار گیرد.

وی اضافه کرد: بارگاه مقدس رضوی صرفا مرقد یک انسان شریف و حجت خدا نیست بلکه تمام جهات دیگری که ولی خدا برای تربیت، سعادت و هدایت جامعه برعهده دارد در این حرم شریف جاری و زنده است.

تولیت آستان قدس رضوی گفت:در دوران شیوع کرونا بسیاری از جامعه شناسان دینی با نگارش مقالات و تحلیل‌های جامعه شناسی نسبت به کاهش توجه به امر زیارت پس از همه‌گیری کرونا اظهار نگرانی می‎ کردند اما تجربه‌ نشان داد برخلاف آنچه برخی تصور می ‎کردند اقبال به زیارت پس از کرونا نه تنها کمتر نشد، بلکه بیشتر نیز شد.

همایش بین المللی “الهیات زیارت” با هدف روشن ساختن ابعاد مختلف الهیات زیارت، گسترش مباحث میان رشته‌ای در این عرصه، ایجاد زمینه گفت و گو میان اسلام و دیگر ادیان و پرداختن به ظرفیت‌ها، امتیازها و آسیب‌ها در این حوزه تا فردا ادامه دارد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.