دوشنبه, 25 تیر 1403 Monday, 15 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 42640 تعداد نوشته های امروز : 1 تعداد دیدگاهها : 2411×
شماره های روی پیچ را چگونه بخوانیم؟
29 اردیبهشت 1403 ساعت: 12:27
شناسه : 280417
4
رپورتاژ آگهی؛

تمامی صنایع و افرادی که مصرف کننده پیچ و مهره‌ها هستند، باید از این اتصال دهنده‌ها شناخت کامل داشته باشند. زیرا ویژگی‌هاو خصوصیات پیچ و مهره تاثیر مستقیمی در انتخاب آن‌ها برای کاربردهای مختلف دارد. این اطلاعات را تولید کنندگان در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهند.

پ
پ

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که در هنگام انتخاب اتصال دهنده‌ها چه نکات، ویژگی‌ها و پارامترهایی را باید درنظر گرفت؟ آیا دانستن ویژگی‌های اتصال دهنده‌ها مانند تشخیص شماره پیچ و مهره اهمیت دارد؟ تمامی صنایع و افرادی که مصرف کننده پیچ و مهره‌ها هستند، باید از این اتصال دهنده‌ها شناخت کامل داشته باشند. زیرا ویژگی‌هاو خصوصیات پیچ و مهره تاثیر مستقیمی در انتخاب آن‌ها برای کاربردهای مختلف دارد. این اطلاعات را تولید کنندگان در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهند.

البته این اطلاعات به صورت حروف و اعدادی هستند که شما باید قابلیت درک مفهوم آن را داشته باشید. برای شناخت ویژگی‌های پیچ و مهره‌ها و آشنایی با علائم و اختصارهای صنعت اتصال دهنده‌ها در ادامه مقاله ب ما همراه باشید. این مقاله ضمن بررسی نحوه تشخیص شماره پیچ و مهره، راهنمای برای خواندن علائم روی پیچ و مهره برای تعیین اندازه، جنس و درجه است.

171590107214 - شماره های روی پیچ را چگونه بخوانیم؟ -

تشخیص شماره پیچ و مهره

اگر تا به حال به سر پیچ و مهره‌ها و یا کاتالوگ آن‌ها نگاهی انداخته باشید، احتمالا متوجه شده اید که مجموعه‌ای از اعداد، حروف و علامت‌ها روی اتصال دهنده یا کاتالوگ آن‌ها نوشته شده است.

اگر فکر می‌کنید که این علامت های پیچ و سر پیچ چه معنایی دارند، یا اینکه منطقی کلی برای آنها وجود دارد، در جای درستی هستید. تشخیص شماره پیچ و مهره و دیگر خصوصیات این اتصال دهنده‌ها یر اساس دانستن این علائم است.

در طول سال‌ها، سازمان‌های استاندارد جهانی دور هم جمع شده‌اند و با انتشار استانداردهایی که مشخصات انواع اتصال دهنده‌ها  را ارائه می‌کنند، سعی در ایجاد نظم در صنعت اتصال دهنده‌ها داشته‌اند. این مشخصات شامل سایز، گرید، مواد سازنده، پوشش دهی اتصال دهنده و… باشد.

متداول‌ترین استانداردها در طبقه بندی اتصال دهنده‌ها استانداردهای SAE و متریک (ISO-DIN) هستند. البته استاندارد ASTM نیز به طور ویژه در زمینه مواد یا ترکیب شیمیایی و عملیات حرارتی یا ماشین کاری اتصال دهنده‌ها کاربرد دارد.

171590107278 - شماره های روی پیچ را چگونه بخوانیم؟ -

بر طبق هریک از این استانداردها، خصوصیات پیچ و مهره توسط علائم و شماره‌های خاصی نمایش داده می‌شوند. این علائم هستند که برای ما شماره پیچ و مهره، نوع مواد به کار رفته در آن و خصوصیات مکانیکی پیچ و مهره را مشخص می‌کنید و ما بر اساس این ویژگی‌ها، پیچ و مهره متناسب با کاربرد خود را انتخاب می‌کنیم.

کاربرد شماره پیچ و مهره

تولید کنندگان با شماره پیچ و مهره یا علائم اختصاری که روی پیچ و مهره و یا در کاتالوگ محصولات خود ذکر می‌کنند، اطلاعاتی مفید از این محصولات در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهند. با این داشتن این اطلاعات، مصرف کننده می‌تواند پیچ متناسب با شرایط کاربرد مورد نظر خود را انتخاب کنید.

به طور واضح‌تر در توضیح کاربرد شماره پیچ و مهره باید بگوییم که با آگاهی از کدخوانی پیچ و مهره  آگاهی از علائم و اعداد یا شماره پیچ و مهره می‌توان به ویژگی‌های هر نوع از پیچ و مهره‌ها همچون سایز پیچ و مهره، گرید آن‌ها، نوع رزوه و… پی برد. دانستن این اطلاعات و ویژگی‌ها هم به معنای انتخاب صحیح پیچ و مهره خواهد بود.

راهنمای خواندن علائم روی پیچ و مهره برای تعیین اندازه، جنس و درجه

علائم، حروف و اعداد حک شد بر روی پیچ و مهره به نوعی شناسنامه این اتصال دهنده‌ها است. همانطور که در قسمت قبل نیز توضیح دادیم، این علائم تعیین کننده خصوصیاتی همچون اندازه، جنس و درجه یا گرید پیچ و مهره‌‌‌ها هستند. در ادامه مفهوم هر یک از این علائم و حروف یا همان شماره پیچ و مهره را بررسی خواهیم کرد.

  • سایز پیچ و مهره

یکی از مهم‌ترین پارامترهای اتصال دهنده‌ها سایز آن‌ها است. در هر کاربردی باید سایز پیچ و مهره متناسب با سایز اتصالات مورد نیاز، انتخاب شود. وقتی صحبت از سایز پیچ و مهره می‌شوند، منظور اندازه تمام ابعاد پیچ و یا مهره همچون قطر، طول سایز رزوه آن‌ها است. استانداردهای SAE و متریک سایزها را به صورت زیر بیان می‌کنند:

SAE ¼-20 * 2

در عبارت بالا SAE به معنای سایز بندی بر اساس استاندارد SAE است. پیچ بالا دارای قطر 4/1 اینچ و طول 2 اینچاست. این پیچ دارای 20 رزوه در هر اینچ است. البته گاهی پیش از عدد رزوه از عبارت UC به معنار درشت رزوه و یا FC به معنای ریز رزوه هم استفاده می‌شود. در این صورت عبارت بالا به صورت زیر نوشته می‌شود .

SAE ¼- U.C20 * 2

171590107256 - شماره های روی پیچ را چگونه بخوانیم؟ -

سایزبندی پیچ زیر بر اساس استاندارد متریک است. پیچ دارای قطر 8 میلیمتر، گام رزوه 1.5 و طول 30 میلیمتر است.

M8-1.5 * 30

  • گرید پیچ و مهره

یکی دیگر از خصوصیاتی که شماره پیچ و مهره تعیین می‌کند، گرید پیچ و مهره است. گرید یا درجه پیچ و مهره نشان دهنده استحکام کششی و استحکام تسلیم اتصال دهنده است. استحکام اتصال دهنده‌ها متاثر از نوع مواد سازنده یا همان جنس پسچ و مهره و همچنین عملیات حرارتی یا دیگر فرایندهای انجام شده بر روی آن است. گرید بندی یا درجه بندی هم در دو استاندارد متریک و SAE با یکدیگر متفاوت است.

بر اساس استاندارد SAE پیچ و مهره در  سه گرید یا درجه 2، 5 و 8 تولید می‌شوند.

پیچ و مهره درجه 2

پیچ و مهره درجه 2معمولا از فولاد کم کربن ساخته می شوند و استحکام پایینی دارند. این اتصال دهنده‌ها عملیات حرارتی نمی‌شوند و در کاربردهای معمولی که اتصال تحت بار و تنش نیست مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پیچ و مهره درجه 5

پیچ های درجه 5  دارای سه خط شعاعی بر روی گل پیچ هستند. آنها از فولاد با درصد کربن متوسط ساخته می‌شوند. بر روی این اتصال دهنده‌ها گاهی عملیات سخت کاری انجام می‌شود. سخت شدن بدنه به این معنی است که از بیرون سخت و از داخل نرم هستند.

پیچ و مهره درجه 8

پیچ های درجه 8 باید دارای شش خط شعاعی باشند. آنها دارای استحکام بالایی بوده و از فولاد پر کربن ساخته می‌شوند. پیچ و مهره درجه 8 تحت عملیات حرارتی قرار می گیرند. این پیچ ها برای بارهای سازه ای ایده آل هستند و می توان از آن‌ها در تولیدات سنگین استفاده کرد.

18-8 پیچ فولادی ضد زنگ

آنها از 17 تا 19 درصد کروم و 8 تا 13 درصد فولاد آلیاژی نیکل ساخته شده اند. علامت گذاری ها از سر به سر دیگر متفاوت است زیرا جهانی نیستند.

استاندارد متریک شماره پیچ و مهره برای گریدبندی این اتصال دهنده‌ها را به صورت زیر تعریف می‌کند. آنها توسط ISO تنظیم می شوند و به صورت یک عدد اعشاری نشان داده می‌شوند این عدد تعیین کننده استحکام کششی و استحکام تسلیم هر گرید از پیچ و مهره است. بر اساس استاندارد متریک گرید پیچ و مهره‌ها از4.6 تا 12.9 متغیر هستند که سه گرید زیر رایج‌تر هستند.

پیچ و مهره کلاس 8.8

این نوع پیچ و مهره از فولاد با کربن متوسط ساخته شده اند. اعداد شناسایی نشان می‌دهند که پیچ‌ها دارای استحکام کششی اسمی 800 مگاپاسکال و استحکام تسلیم اسمی معادل 80 درصد استحکام کششی یا همان 640 مگاپاسکال هستند. اگرچه این اتصال دهنده‌ها قوی هستند، اما نمی توانند دمای بالا را تحمل کنند.

پیچ و مهره کلاس 10.9

اتصال دهنده‌های گرید 10.9 فولاد آلیاژی ساخته شده اند و تحت عملیات حرارتی قرار می‌گیرند. تمام سایزهای این کلاس دارای حداقل استحکام کششی 1040MPa هستند.

پیچ و مهره کلاس 12.9

این گرید پیچ و مهره نیز از فولاد آلیاژی ساخته شده و تحت عملیات حرارتی قرار گرفته‌اند. آنها دارای استحکام کششی 1220MPa بوده و قوی ترین اتصال دهنده‌های پوشش داده شده در این لیست است. گرید 12.9 در کشتی سازی، نفت و گاز، صنایع شیمیایی و غیره کاربرد دارند.

درک علامت گذاری پیچ و مهره

علامت گذاری پیچ و مهره توسط تولیدکنندگان بر روی اتصال دهنده‌ها انجام می‌شود. همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم این علائم، حروف و اعداد را استانداردهای بین المللی تعریف کرده‌اند تا یک منبع یکپارچه برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان باشد. با درک علامت گذاری پیچ و مهره می‌توان به اطلاعات جامعی از اتصال دهنده‌ها دست یافت. این علائم مشخص کننده خصوصیات و ویژگی‌های پیچ و مهره‌ها و به دنبال آن، تعیین کننده کاربرد هر نوع خاص از پیچ و یا مهره‌ها هستند. در این مقاله مطالبی را جهت درک علامت‌ گذاری پیچ و مهره و فهم درست این علائم بیان کردیم که امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد.

فروشگاه اینترنتی پیچ و مهره مگا پیچ

مجموعه مگاپیچ با سال‌ها ارائه خدمات در زمینه عرضه انواع مختلف اتصال دهنده و پیچ و مهره، اینک با راه اندازی فروشگاه اینترنتی پیچ و مهره مگا پیچ، امکان عرضه انواع  اتصال دهنده و ملزومات آن به سراسر کشور است. تمامی محصولات در مگا پیچ از معتبرترین برندهای داخلی و خارجی و مطلبق با استانداردهای بین المللی است. کارشناسان ما در مجموعه فروشگاه اینترنتی پیچ و مهره کیلویی مگا پیچ آماده ارائه خدمات،پاسخگویی به سوالات و مشاوره و راهنمایی جهت انتخاب پیچ و مهره متناسب با کاربرد شما هستیم.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.