سه‌شنبه, 26 تیر 1403 Tuesday, 16 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 42647 تعداد نوشته های امروز : 3 تعداد دیدگاهها : 2411×
بررسی سه روزنامه دلواپس؛ دور اصلاح‌طلبان را خط بکش
24 خرداد 1403 ساعت: 11:15
شناسه : 282609
3

در واقع امروز کیهان طی سه مطلب جداگانه یک حرف خاص را تکرار کرده است که حتما بی‌ربط به نگرانی‌هایشان نیست. آنها سال‌هاست که ارزش‌هایی مثل مردمی بودن و ساده‌زیستی را مصادره کرده‌اند و حالا نگرانند کسی پیدا شود که آن بساط را به هم بزند.

پ
پ

روزنامه کیهان در شماره امروزش وظیفه کاندیداها را ادامه راه رییسی دانسته و در گزارشی که تیتر یک روزنامه است؛ نوشته:«نباید به سمت و سوی رویکرد و راه رئیسی راهنما زد اما به طرف مدیریت طیف اشرافی غربگرا که کشور را به قهقرای اقتصادی کشاند چرخید. نامزدهای ریاست جمهوری باید همدلی و شکوه حضور مردم در تشییع شهید رئیسی و قدرشناسی آنان از شخصیت و خدمات رئیس‌جمهور انقلابی را پاس بدارند و خط انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن را که شهید رئیسی دنبال می‌کرد، تداوم بخشند.»

کیهان در خبرهای ویژه‌اش آدرس دقیق‌تری برای آنچه در تیتر نوشته آورده است. این روزنامه ضمن دفاع از اظهارات پزشکیان در نخستین برنامه تلویزیونی نوشته:«این سخنان در عین حال که هوشمندانه و منصفانه است، احتمالا نیم نگاهی هم به محبوبیت و پایگاه اجتماعی ساخته شده توسط رئیس‌جمهور شهید دارد. این نه تنها عیب نیست، بلکه حُسن هم هست که نامزدها بگویند می‌خواهند راه موفقیت‌های شهید رئیسی را ادامه دهند؛ اما لازمه این کار، برائت از سیاستگذاران و مدیرانی است که مسیر پیشرفت درونزا را به سمت بیراهه طراحی شده از سوی غرب هدایت کرده و دولت را در موقعیتی سنگلاخ بلکه باتلاقی، تحویل آقای رئیسی دادند؛ و با این همه تقوا و تدبیر آن شهید، بر بخش مهمی از این سوءتدبیر‌های عجیب چیره شد.»

و در نهایت خود حسین شریعتمداری در یادداشت امروزش نوشته:«آقای پزشکیان، نامزد جبهه اصلاحات برای ریاست جمهوری چهاردهم در اولین مصاحبه تلویزیونی خود به‌گونه‌ای تلویحی بر ادامه راه دولت کنونی تاکید کردند ولی این سخن جناب ایشان با دیدگاه و روش و منش سیاسی کسانی که در ستاد انتخاباتی خود به کار گرفته‌اند نه فقط همخوانی ندارد، بلکه در نقطه مقابل آن قرار داشته و متضاد نیز هست! آقای پزشکیان چگونه می‌خواهند با همراهی فلان جریان سیاسی و کسانی که بیشترین جفا و مخالفت آشکار با شهید رئیسی را داشته‌اند، ادامه‌دهنده راه آن شهید مظلوم باشند؟ آیا این نکات روشن و بی‌ابهام از نگاه توده‌های دوستدار رئيسی پنهان مانده است و یا پنهان می‌ماند؟!»

در واقع امروز کیهان طی سه مطلب جداگانه یک حرف خاص را تکرار کرده است که حتما بی‌ربط به نگرانی‌هایشان نیست. آنها سال‌هاست که ارزش‌هایی مثل مردمی بودن و ساده‌زیستی را مصادره کرده‌اند و حالا نگرانند کسی پیدا شود که آن بساط را به هم بزند.

روزنامه جوان همان مسیر کیهان را می‌رود اما با شکل و شمایلی دیگر. جالب است که روزنامه‌های اصولگرا هم و غمشان بر تنها رقیب باقی‌مانده در صحنه است و اصلا جریان خودشان را رها کرده‌اند! جوان در شماره امروزش تیتر یک را به اصلاح‌طلبان اختصاص داده و نوشته:«اصلاح‌طلبان از مجموع کنش‌های نامزد انتخاباتی خود راضی نیستند. برخی حتی از او عصبانی‌اند! هرچند برخی از ایشان هم متوجه ایراد و تضاد ویرانگر این واکنش‌ها شده‌اند و زبان به تحسین او گشوده‌اند، اما در مجموع از نظر آنان نامزد رسمی‌شان با تز «تضعیف نظام برای تن‌دادن به تغییرات» همسو نبوده است… نامزد رسمی اصلاح‌طلبان در چارچوب قواعد سیاسی و اخلاقی نظام سخن می‌گوید. این رویکرد، اصلاح‌طلبان را عصبانی کرده است، زیرا از دو حالت خارج نیست؛ یا رئیس‌جمهور می‌شود که در این‌صورت رأی‌دهندگان، چارچوب‌بندی او را در خاطر دارند و از او مطالبه می‌کنند و او نیز به احتمال زیاد چنین می‌کند، پس دیگر رئیس‌جمهور اصلاح‌طلبان نیست! یا شکست می‌خورد که در این صورت گفته می‌شود اصلاحات فاقد پایگاه رأی بود و شکست خورد و این یعنی مرگ‌مفاجای اصلاحات! »

روزنامه وطن امروز هم در سرمقاله امروزش سراغ روزنه‌گشاهای پیشتر اصلاح‌طلب رفته و نوشته:«میانه روهای اصلاح‌طلب به این تحلیل واقع‌نگرانه رسیده‌ بودند که محبوبیت و داشتن پایگاه اجتماعی با «رادیکال شدن گفتمان و صدور بیانیه» حاصل نمی‌شود؛ از این ‌رو با اذعان به اینکه «کاهش مشارکت انتخاباتی از جمله به تشدید تهدیدها علیه ایران و تحریم‌ها علیه ایرانیان می‌انجامد» خود را دغدغه‌مندانی توصیف کردند که نمی‌توانند این مهم را نادیده بگیرند، بنابراین کنش مشارکت مدنی را در پیش گرفته‌اند تا با مشارکت فعال در عرصه انتخابات و فراخواندن هواداران خود به حضور، هم منویات معقول خود را در چارچوب قانون پی بگیرند، هم در بالا بردن آمار مشارکت به مثابه امری امنیت‌ساز ایفای نقش کرده باشند. البته این طیف از اصلاح‌طلبان با وجود تمام تفاوت‌هایی که با تحریم‌طلبان این جبهه دارند، اشتراکاتی انکارناشدنی با رفقای رادیکال‌شان دارند و آن «سیاه‌نمایی مطلق عملکرد دیگری» و «خودمنجی‌پنداری» افراطی ایشان است»

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.