سه‌شنبه, 26 تیر 1403 Tuesday, 16 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 42647 تعداد نوشته های امروز : 3 تعداد دیدگاهها : 2411×
اصلاح خاک
29 خرداد 1403 ساعت: 15:27
شناسه : 283047
0

اصلاح خاک یا همان در اصطلاح عامیانه شست‌و‌شو خاک را بایستی یک فرآیند بسیار کاربردی برای از بین بردن تمامی آلودگی‌های خاک دانست تا در نتیجه آن خاک بیمار گیاهان شما به خاک کاملا مرغوب و سالم تبدیل گردد و زمینه رشد، تهویه و آبرسانی بهتر آن‌ها را فراهم گرداند.

پ
پ

اصلاح خاک یا همان در اصطلاح عامیانه شست‌و‌شو خاک را بایستی یک فرآیند بسیار کاربردی برای از بین بردن تمامی آلودگی‌های خاک دانست تا در نتیجه آن خاک بیمار گیاهان شما به خاک کاملا مرغوب و سالم تبدیل گردد و زمینه رشد، تهویه و آبرسانی بهتر آن‌ها را فراهم گرداند.البته لازم به ذکر است بر اثر مصرف عناصر تغذیه از خاک توسط گیاهان نیاز است همه ساله نسبت به اصلاح و غنی سازی خاک در مقابل فقر عناصر تغذیه ای اقدام شود.

اگر به دنبال بهترین روش‌ها برای اصلاح خاک و خاک و کود می‌گردید؛ در این مقاله کاربردی شما عزیزان را با انواع این روش‌ها آشنا خواهیم نمود. همراه ما بمانید، تا خاک بیمار را به خاکی سالم تبدیل نمایید.

word image 283047 1 - اصلاح خاک - اصلاح خاک

آلودگی خاک چرا اتفاق می‌افتد و اصلا اصلاح خاک چیست؟

خاک تحت تاثیر استفاده از کود و مواد شیمیایی نامناسب، آب و هوای بد، استفاده از خاک نامناسب، شیوه دفع غلط انواع زباله‌ها، کشت گیاهان غلط با توجه به جنس خاک، عدم زهکشی مناسب، استفاده از آب شور و افزایش شوری بیشتر آب و دلایل بسیار متعدد دیگری آلوده می‌گردد و در نهایت موجب عدم جذب عناصر تغذیه ای در خاکهای شور و انهدام گیاه می گردد.

در عملیات و فرآیند اصلاح خاک به کمک راه‌حل‌های مختلفی، آلاینده‌ها از دل خاک بیرون کشیده می‌شوند و به این ترتیب تمامی مشکلات خاک برطرف گشته و خاک سالم می‌گردد. شما عزیزان می‌توانید برای تهیه انواع اصلاح‌کننده‌های مختلف خاک از سایت تخصصی ما گلباران سر‌سبز کمک بگیرید.

اصلاح خاک در سایت گلباران سر‌سبز

ما می‌دانیم که یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دغدغه‌های مختلف تمامی شما کشاورزان و باغداران داشتن باغی سرحال و شاداب است. می‌توانید برای تهیه انواع اصلاح‌کننده خاک از سایت ما گلباران سر سبز تمامی محصولات مختلف اصلاح خاک را از قبیل انواع پلیت، لیکا، سم، انواع محصولات تقویتی و غیره را تهیه فرمایید؛ زیرا یک قرن تجربه ما در این زمینه موجب شده است تا افراد بسیار زیادی به ما اعتماد نمایند.

چرا اهمیت انجام این کار بسیار بالا است؟

اصلاح خاک به راحتی زمینه مساعد و فراهم نمودن بستری مناسب را برای رشد گیاهان فراهم می‌سازد. چرا که تمامی گیاهان نیاز به مواد معدنی و غذایی مورد نیاز خود را از طریق مواد موجود در دل خاک تامین می‌نمایند.

بنابراین؛ بهتر است پس از خرید یک باغ یا زمین کشاورزی و قبل از شروع به کشت انواع گیاهان ابتدا نمونه‌ای از خاک منطقه خریداری شده را برای آزمایش به کارشناسان گلباران سر‌سبز ارسال فرمایید تا در طی این فرآیند کمبود‌های خاک به شما اعلام گردد و در صورت نیاز به اصلاح خاک، مواد مناسب به شما پیشنهاد شوند.

شما عزیزان می‌توانید تمامی محصولات مورد نظر جهت اصلاح انواع خاک را از سایت گلباران سر‌سبز به صورت کاملا بهداشتی در بسته‌بندی‌های مختلف با نام گلباران سبز گیلان تهیه نمایید و پس از استفاده، تاثیرات مثبت آن را مشاهده کنید.

چه روش‌هایی را می‌توان برای اصلاح انتخاب نمود؟

روش‌های مختلفی برای اصلاح خاک وجود دارند که در این قسمت به معرفی تعداد زیادی از آن‌ها از جمله استفاده از انواع روش‌های فیزیکی و غیرفیزیکی خواهیم پرداخت. شایان ذکر است، در روش‌هایی که در ادامه بیان خواهیم نمود اغلب از ابزار‌های فیزیکی کمک گرفته می‌شود:

اصلاح الکتروتکتیکی: با جذب الکتریکی توسط دستگاه نامبرده در خاک اشباع یا غیراشباع‌شده مورد نظر، تمامی کاتیون‌ها به کاتد و آنیون‌ها نیز به آند تبدیل می‌گردند و به این ترتیب اصلاح خاک انجام می‌گیرد.

استخراج بخار: آلاینده‌های فرار و نیمه فرار را توسط استخراج بخار به صورت نصب شده در باغ به شکل عمودی یا افقی انجام می‌دهند که روش کار این دستگاه به این صورت است که بخار‌ها را به داخل حفره‌های خاک می‌کشاند و قبل از بازگرداندن به سرجای خود آن‌ها را تصفیه کرده و به این ترتیب اصلاح خاک را انجام می‌دهند.

در کنار این روش‌ها روش‌های دیگری نیز وجود دارند که از انواع اصلاح‌کننده‌های مختلف شیمیایی و غیر شیمیایی جهت انجام این کار کمک می‌گیرند. در ادامه به شرح مفصل آن‌ها خواهیم پرداخت.

اصلاح‌کننده خاک چیست؟

اصلاح خاک توسط اصلاح‌کننده‌ها به این صورت انجام می‌گیرد که با توجه به کمبود‌ها، نیاز و شرایط خاص، نوع خاصی از مواد شیمیایی و غیرشیمیایی را به خاک اضافه می‌کنند تا در ویژگی‌های شیمیایی و فیزیکی خاک تغییر ایجاد گردد و به این ترتیب خاک اصلاح شود.

مزایای استفاده از اصلاح‌کننده‌ها چیست؟

  • ایجاد بهبود در زمینه نگهداری بیشتر آب توسط ریشه‌ها و رفع خشکی دائمی
  • افزایش نفوذ‌پذیری خاک
  • ایجاد وضعیت زهکشی مناسب
  • بهبود ساختار خاک
  • کمک به هوادهی بهتر

و بسیاری مزایای بی‌شمار دیگر که از طریق گلباران سر‌سبز شما عزیزان می‌توانید انواع محصولات برای کمک به اصلاح خاک را با نام‌ گلباران سبز گیلان تهیه فرمایید و حتی قبل خرید از کارشناسان تخصصی ما مشاوره دریافت نمایید.

لازم به ذکر است در صورت قلیایی بودن خاک شما متاسفانه بسیاری از عناصر تغذیه ای قادر به جذب از طریق ریشه نمی باشند لذا باید نسبت به اصلاح خاک در صورت بالا بودن PH و EC قبل از انهدام گیاهان و حتی درختان مثمره اقدام نمود.

word image 283047 2 - اصلاح خاک - اصلاح خاک

معرفی چند اصلاح کننده خاک

به طور کلی؛ تمامی خاک‌های موجود، در یکی از دسته‌های خاک سنگین، خاک شور، خاک سفت قرار می‌گیرند. همان طور که از نام آن‌ها پیداست این خاک‌ها دارای مشکلاتی نظیر شوری بیش از حد، سفتی ذرات و سنگینی بالا می‌باشند. بهترین روش برای رفع مشکلات این خاک‌ها استفاده از محصولات اصلاح خاک است که در زیر به معرفی بهترین و کاربردی ترین آن‌ها خواهیم پرداخت.

  1. کود دامی: برای رفع مشکلات خاک رسی و شنی، اصلاح خاک با کود‌های دامی بسیار انتخاب مناسبی می‌باشد. چرا که باعث افزایش بازدهی آبیاری، کمک به تقویت خاک، قیمت مناسب نسبت به کود‌های شیمیایی، ارگانیک بودن و مقاومت بالا در برابر بیماری‌ها هستند.
  2. خاک لومی: خاک لومی، خود از ترکیب مقدار مشخصی شن، سیلت، ماسه و کمی هم خاک رس تشکیل شده است و به عنوان یک اصلاح خاک عالی محسوب می‌گردد. زیرا؛ دارای بافتی بسیار متخلخل است و در نتیجه آب در آن به راحتی حرکت می‌کند. در واقع خاکهای لومی ترکیبی از گل و لای می باشد با ذرات 0.02 میلی متر.

شما عزیزان می‌توانید برای خرید بهترین محصولات اصلاح‌ خاک همین حالا به سایت گلباران سر‌سبز سر بزنید و این محصولات شگفت‌انگیز را با نام گلباران سبز گیلان تهیه فرمایید.

نحوه استفاده از اصلاح‌کننده‌ها چیست؟

شما عزیزان می‌توانید پس از خرید انواع اصلاح‌کننده مورد نیاز از سایت گلباران سر‌سبز به بروشور موجود در پشت بسته مراجعه فرمایید و طریقه استفاده را مطالعه کنید. لازم به ذکر است بهترین شیوه استفاده از این اصلاح‌کننده‌ها برای اصلاح خاک؛ ترکیب آن‌ها با مقدار مناسبی خاک است تا نهایت بازدهی را پیدا کند. بنابراین؛ ریختن ماده اصلاح‌خاک روی خاک اصلا فایده‌ای ندارد. اصولا بافت خاک کناسب و دارای زهکشی خوب باید حدود 45٪ رس 25٪ سیلت و 30٪ شن داشته باشد.

سایت گلباران سر‌سبز چه خدماتی در این زمینه به متقاضیان ارائه می‌دهد؟

در سایت گلباران سر‌سبز با تجربه یک قرن فعالیت و استقبال بالا مشتریان، شما می‌توانید انواع محصولات برای کمک به اصلاح خاک، انواع خاک نظیر خاک گلدان و انواع کود غیرشیمیایی و ارگانیک و یا کود‌های شیمیایی، انواع ادوات باغبانی و غیره را در تعداد و حجم مورد نظر خود خریداری فرمایید.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.