پنج‌شنبه, 4 مرداد 1403 Thursday, 25 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 42767 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 2418×
مناظره سوم جایی که عیار متفاوت نامزدها نمودار شد
2 تیر 1403 ساعت: 3:36
شناسه : 283286
1

روایت رضا رئیسی از پخش مناظره سوم(فرهنگی)؛ پیش از آغاز مناظره سوم، بسیاری از مردم از مدل برگزاری مناظرات ناراضی بودند و آن را خنثی طور و بی حال و هوای شورانگیز و تهییج کننده ارزیابی می کردند و معتقد بودند با این دست فرمان خبری از جلب آرای خاکستری و مشارکت حداکثری نخواهد بود اما گویا قرار بود تا 3 نشه، بازی هم شروع نشه!

پ
پ

روایت رضا رئیسی از پخش مناظره سوم(فرهنگی)؛ پیش از آغاز مناظره سوم، بسیاری از مردم از مدل برگزاری مناظرات ناراضی بودند و آن را خنثی طور و بی حال و هوای شورانگیز و تهییج کننده ارزیابی می کردند و معتقد بودند با این دست فرمان خبری از جلب آرای خاکستری و مشارکت حداکثری نخواهد بود اما گویا قرار بود تا 3 نشه، بازی هم شروع نشه! یخ مناظرات نه تنها در ایستگاه فرهنگی شکست که شاهد دست فرمان متفاوت دکتر پزشکیان نیز در مناظره سوم بودیم، پزشکیان این بار بی تعارف و بی پرده تر از همیشه سخن گفت و با تکیه کلام های نغز و شکافنده جواب بداخلاقی و وعده های پوچ و توهمی برخی نامزدها را داد، نشان به آن نشانی که بارها و بارها سالن برگزاری پخش زنده مناظره با تشویق ممتد و پرشمار مراجعه کنندگان مالامال از شور و نشاط شد، همان چیزی که گمشده این سال‌های فضای انتخاباتی کشور بوده است.

آقای طبیب نسخه فرهنگی را خوب پیچید

 در موضوع زنان چند کاندیدای اصولگرا متمرکز بر نقش سنتی زنان ایرانی در خانه و خانواده حرف زدند بی توجه به معضلات روز و دغدغه های ملموس و محسوس نسل های تازه و تحولات جهان پیرامونی. پورمحمدی تا حدودی به مشکلات روزمره اشاره و با ادبیات خاصش به اعتراض به برخوردهای قهری پرداخت اما نوبت به پزشکیان که رسید، آقای طبیب تعارفات و ملاحظات چند روز گذشته را کنار گذاشت و صریح و شفاف به انتقاد از رفتارهای متصلبانه پرداخت و به عنوان مثال در حوزه دغدغه حجاب زنان و مسائل پیرامونی آن گفت که نمی شود با زور حجاب بر سر زنان کرد البته که او راه حل ها را نیز مطرح کرد و از نگاه زیرساختی و تربیتی برای حل معضل گفت.

موضوع روز فیلترینگ و قاطعیت پزشکیان

 در ماجرای فضای اینترنت و موضوع فیلترینگ هیچ یک از نامزدها جسارت تایید فیلترینگ غیر از سخنان جلیلی که از زیر بار آن شانه خالی کرد، نداشتند، همه در مذمت فیلترینگ و عدم کارایی محدودیت های اعمالی در این حوزه گفتند اما تنها کاندیدایی که خیلی شفاف و مقتدرانه از مخالفت با فیلترینگ و مبارزه و مقابله با آن در صورت ریاست جمهوری گفت و تاکید کرد که راهکار انسدادی را اصلا قبول ندارد و وعده صریح برای مقابله با چنین نگرش آسیب زایی داد، مسعود پزشکیان بود. او گفت که اگر رئیس جمهور شود با قدرت مدافع حقوق مردم در فضای مجازی خواهد بود، نکته آنکه در ابتدای سخن پاسخی قاطع و دندان شکن بابت ادعاهای زاکانی در خصوص حرمت زنان و عمل متفاوت در حوزه حجاب بانان در مترو داد که حاضران در سالن مناظرات را شور و انگیزه تازه ای داد و آغازگر سلسله تشویق های ممتدی بود که جو محل پخش مناظره را بلکل تغییر داد.

غوغای پورمحمدی و پزشکیان

 جو متفاوت مناظره سوم به همینجا ختم نشد و دور آخر سخنان پورمحمدی و پزشکیان در مرحله اول مناظره و قبل از استراحت نامزدها با نکته سنجی این دو کاندیدا و پاسخ های قاطع آنان به اظهارات نامزدهای معروف به پوششی با استقبال شدید حضار روبرو شد تا جایی که در بسیاری از مواقع امکان شنیدن اظهارات نامزدها نیز در غوغای براه افتاده ممکن نبود.

 این همان حلقه مفقوده چند روز اخیر مناظرات بود، مردم چه بپسندیم و چه نپسندیم از مناظرات نامزدها انتظار چنین اظهارات و واکنش هایی دارند و زیاد به دنبال سخنان کلیشه ای و حتی برنامه ها و آمارها نیستند آنها می خواهند نامزد مورد علاقه و پسندشان قاطعیت و صلابت گفتاری داشته باشد و اعتماد افزایی کند، نکته ای که پزشکیان در مناظره سوم بدان اعتنا و توجه کرد و با دست فرمان متفاوت در مناظره سوم با تم فرهنگی ظاهر شد.

نگاه اصلاح طلبانه پزشکیان در دولت فرهنگی

مردم حرف اول و آخر را می زنند نه شمای زاکانی

بخش دوم مناظره سوم نیز جایی که سخن از تولیدات فرهنگی و سینما و فرهنگ و هنر شد، پزشکیان تفاوت نگاه اصلاح طلبانه را به رخ کشید و نگاه متفاوت به مقوله هنر را با اتکا به اندوخته ها و سرمایه های ملی مغضوبی چون اصغر فرهادی و نگاه محدودیت ساز چند سال اخیر که هنرمندان را منزوی کرده است، نشان داد. در نهایت هم از خجالت زاکانی و اراجیف آن درآمد و نگاه پرو مآبانه و تمامیت خواهانه او را به چالش کشید و تاکید کرد که حرف اول و آخر را مردم در انتخابات می زنند نه امثال او. اشارات نامزدهای اصولگرا به آثاری که آن را فاخر می خواندند، خود گواهی بود بر نگرش این جریان به مقولات فرهنگی که حاضران نیز با واکنش منفی پاسخ دادند، بخصوص جایی که زاکانی دوباره سراغ دولت روحانی رفت و در نقد آن کتاب معرفی کرد.

اصولگرایان کلی گویی در فرهنگ بی هدف در محتوا

قالیباف بر خلاف اظهاراتش در مناظرات اقتصادی که نشان داد برنامه هایی برای ارائه دارد در مناظره فرهنگی که تفکیک شده تر و شاخص مدارتر است، حرفی برای گفتن نداشت و باز هم آماری و سخت افزاری حرف زد.

پزشکیان از مداخله گری دولت در حوزه فرهنگ انتقاد کرد و از ممیزی سلیقه ای و دخالت نهادهای موازی در فرهنگ نیز گفت و بر ایستادگی در برابر آن نیز در منصب ریاست جمهوری تاکید کرد. تلاش حداکثری برای ایجاد امید در میان نخبگان فرهنگی و دولت فرهنگی و نه فرهنگ دولتی بخش دیگری از اظهارات او بود.

سخنان جلیلی در میان حاضران استقبالی نداشته و کم توجه ترین نامزد در طول کل مناظرات بود و در فرهنگ نیز این گسست مفهومی دو چندان تر نشان می داد.
قاضی زاده هاشمی به جای فرهنگ به مقوله جت اسکی و بسط و تعمیم آن در حوزه عمومی پرداخت!

مصادره به مطلوب برگزاری جشن های مناسبتی و مذهبی با بودجه شهرداری، کارنامه درخشان فرهنگی زاکانی و اعتبار او در این عرصه بود.

نتیجه گیری نامزدها از امنیت فرهنگی تا عدم دخالت دولتی

پورمحمدی از شعار دولت قرار رونمایی کرد و از تقابل و تفاوت دو دیدگاه امنیت فرهنگی با فرهنگ امنیتی گفت. قالیباف باز هم از نگاه بودجه ای خود به فرهنگ بدون ورود به محتوا سخن گفت. قاضی زاده هم دوباره وعده های پولی و مالی پر زرق و برق در حوزه فرهنگی داد.

پزشکیان از قدرت بخشی به هنرمندان و عدم دخالت دولت در کار هنرمندان گفت و نقش دولت را نظارتی و نه دخالتی دانست، او تاکید کرد خودمان باید الگو باشیم و لازم نیست جلوی حرف زدن مردم را بگیریم(اشاره به ماجرای دکتر فاضلی) در نهایت هم در مورد حملات به دولت روحانی گفت پس چرا همه شما دنبال یک برجام آن دولت هستید و نمی توانید.

پزشکیان در مناظره سوم نشان داد که اگر بخواهد هم توانایی پاسخ دارد و هم شیوایی در گفتار او نشان داد که پذیرای نقد هاست و نکاتی که مورد توجه و خواسته مردم است به گوشش می رسد و عطف به آن در مناظره سوم متفاوت تر از همیشه، هوشمندانه و در کلاس یک نامزد شاخص و با پرنسیب متمایز از نامزدهای طیف مقابل ظاهر و توانایی اجماع سازی و موج پردازی را دارد.

مردم و شهروندان میهمان ستاد مرکزی نیز راضی تر از همیشه و مطمئن تر از دو مناظره قبلی از ستاد به امید روزهای خوش آینده، خارج شدند

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.