دوشنبه, 25 تیر 1403 Monday, 15 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 42640 تعداد نوشته های امروز : 1 تعداد دیدگاهها : 2411×
بازسازی سینه بعد از برداشتن سینه به علت سرطان
2 تیر 1403 ساعت: 15:30
شناسه : 283336
0

بازسازی سینه همان گونه که از نامش پیداست، یک جراحی زیبایی سینه  به منظور اصلاح سینه و برگرداندن سلامتی و ظاهر طبیعی این اندام انجام می شود.

پ
پ

منظور از بازسازی سینه بعد از برداشتن سینه به علت سرطان چیست؟

بازسازی سینه همان گونه که از نامش پیداست، یک جراحی زیبایی سینه  به منظور اصلاح سینه و برگرداندن سلامتی و ظاهر طبیعی این اندام انجام می شود.

 

زمان مناسب برای انجام عمل جراحی بعد از برداشتن سینه به علت سرطان

در آغاز باید به این نکته ی مهم اشاره کنیم که عمل بازسازی سینه معمولا در دو زمان قابل اجرا می باشد. این بازسازی را هم می توان به صورت همزمان با جراحی سینه انجام دهد و هم می توان بعد از حداقل دو سال آن را انجام داد. تعیین زمان مناسب برای جراحی به عوامل متعدد و گوناگونی بستگی دارد. از جمله ی این عوامل می توان به شرایط و وضعیت بیمار، مهارت جراح، وسعت و گستردگی بیماری اشاره نمود.

خوب است بدانید که جراح برای انجام عمل بازسازی، به زمان و فاکتورهای مناسب آن توجه بسیاری می کند. به عنوان مثال یکی از مهم ترین فاکتورها در تعین زمان مناسب، توجه به احتمال پایین عود بیماری می باشد. همچنین لازم است که فرد بیمار، مرحله های پرتو درمانی و شیمی درمانی را گذرانده باشد.

همان طور که در سطرهای پیشین اشاره نمودیم، گاهی بازسازی سینه بعد از برداشتن سینه به علت سرطان، به طور همزمان با جراحی سینه انجام می شود. این مورد معمولا زمانی اتفاق می افتد که برداشتن سینه با هدف پیشگیری از سرطان سینه انجام گرفته باشد.

دکتر علی پرند فوق تخصص جراحی پلاستیک زیبایی و ترمیمی

images 1719052385 6676a861a37df - بازسازی سینه بعد از برداشتن سینه به علت سرطان -

فوق تخصص جراحی پلاستیک زیبایی و ترمیمی  با سابقه درخشان در حوزه زیبایی و ترمیمی
فوق تخصص جراحی پلاستیک از دانشگاه علوم پزشکی مشهد
پایان‌نامه فوق‌تخصص حفظ و ارتقا راه‌های هوایی بعد از جراحی زیبایی بینی
بورد تخصصی جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز
ثبت اختراع پایان نامه تخصصی جراحی عمومی در مورد بهبود اسکار ناشی از سوختگی با پماد انالاپریل و پسودوافدرین
دارای دانشنامه پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فارغ التحصیل سازمان استعدادهای درخشان(سمپاد) کرمان

مراحل جراحی بعد از برداشتن سینه به علت سرطان

به منظور انجام بازسازی سینه، موارد متعددی بررسی می شود. این موارد شامل سن بیمار، فرم بدن بیمار، وضعیت و شرایط روحی، احتمال حاملگی در آینده، بیماری ها و اختلالات فرد، سابقه ی رادیوتراپی و … می باشد. بازسازی سینه بعد از برداشتن سینه به علت سرطان دست کم در دو مرحله انجام پذیر می باشد. نخستین مرحله ی بازسازی سینه، مرحله ی اصلی به شمار می رود و طولانی می باشد. بیمار در مرحله ی اول حداقل دو روز بستری خواهد شد. مراحل بعدی بازسازی سینه اغلب کوتاه می باشد. در مراحل بعدی معمولا نیازی به بستری کردن بیمار، نیست.

 

 

شیوه ی انجام بازسازی بعد از برداشتن به علت سرطان

بازسازی سینه بعد از برداشتن به علت سرطان معمولا به دو روش قابل انجام می باشد. انتخاب هر یک از این دو روش با توجه به شرایط بیمار و صلاحدید پزشک انجام می شود. این روش ها عبارتند از:

 • بازسازی سینه با گذاشتن پروتز سینه در قسمت تخلیه شده
 • استفاده از بافت سایر قسمت های بدن و قرار دادن آنها در محل تخلیه شده

پروتز سینه که یکی از رایج ترین روش های بازسازی سینه می باشد، معمولا برای بیمارانی به کار می رود که بنا به دلایلی نمی توانند از بافت بدن خود استفاده نمایند. این جراحی به لحاظ تکنیک های درمانی جراحی ساده تری در مقایسه با روش های دیگر می باشد. این عمل جراحی  با روش پروتز، برای آن دسته از بیمارانی که رادیوتراپی نشده اند و پوست کافی نیز دارند، معمولا در یک مرحله قابل انجام است و حداقل شش ماه بعد نیز می توانند برای اصلاح نوک سینه اقدام نمایند.

در روش بازسازی سینه با استفاده از بافت سایر قسمت های بدن، سینه ها فرم طبیعی تری پیدا خواهند کرد. با استفاده از این روش می توان دو نوع ترمیم را ایجاد نمود. نوعی از ترمیم که از عضله ی صاف شکم می باشد. در نوع دیگر از ترمیم و بازسازی نیز از عضله ی پشت قفسه ی سینه استفاده می گردد. به هنگام انجام عمل جراحی با استفاده از روش بافت های بدن، بافت چربی مورد نظر به سینه انتقال داده می شود و سینه شکل می گیرد.

 

مراقبت های پس از بازسازی سینه بعد از برداشتن سینه به علت سرطان

جهت حصول بهترین نتایج و نیز تسریع روند بهبودی و درمان، لازم است نکات زیر به دقت انجام شود:

 • از آنجا که این عمل با درد همراه می باشد، لازم است چند روزی را در بیمارستان بستری باشید.
 • داروها را به دقت و سر ساعت معین مصرف نمایید.
 • برای زمان استحمام حتما با پزشک خود مشورت کنید.
 • درن هایی را که در جریان بازسازی به کار رفته است، باید چند روز بمانند.
 • تا دو ماه از فعالیت های شدید و سنگین ورزشی بپرهیزید.
 • در صورت مشاهده ی نشانه های غیرطبیعی مانند توده، درد زیاد، ترشح و … به پزشک مراجعه نمایید.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.