دوشنبه, 25 تیر 1403 Monday, 15 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 42640 تعداد نوشته های امروز : 1 تعداد دیدگاهها : 2411×
۱۰ کاربرد اصلی انواع ساندویچ پانل
19 تیر 1403 ساعت: 20:49
شناسه : 284702
2
رپورتاژ آگهی؛

در بیش از ۱۰۰ کشور جهان انواع ساندویچ پانل به عنوان پرکاربردترین متریال به منظور احداث دیوارها و سقف و ساخت جداره‌های ساختمانی شناخته می‌شوند. در ایران هم پنل ساندویچی جایگاه ویژه‌ای در ساخت‌وساز یافته و کاربرد آن به همه بخش‌های صنعت ساختمان‌سازی گسترش پیدا کرده است.

پ
پ

در بیش از ۱۰۰ کشور جهان انواع ساندویچ پانل به عنوان پرکاربردترین متریال به منظور احداث دیوارها و سقف و ساخت جداره‌های ساختمانی شناخته می‌شوند. در ایران هم پنل ساندویچی جایگاه ویژه‌ای در ساخت‌وساز یافته و کاربرد آن به همه بخش‌های صنعت ساختمان‌سازی گسترش پیدا کرده است.

معرفی ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ساختاری کاملاً متفاوت از سایر مصالح ساختمانی به خصوص آجر و سفال دارد. پانل‌ها مصالحی مدرن هستند. پنل ساندویچی از طریق قرار دادن یک ماده عایق حرارت در بین دو ورق فلزی تولید می‌شود.

۴ نوع اصلی ساندویچ پانل

برای به حداکثر رساندن بهره‌وری پنل‌ها، کارخانه‌های تولیدکننده این متریال را در ۴ نوع اصلی شامل ساندویچ پانل دیواری، سقفی، سردخانه‌ای و کلین روم (اتاق تمیز) تولید و عرضه می‌کنند.

ساندویچ پانل سردخانه

ساندویچ پانل سردخانه ضخامت بیشتری نسبت به سایر پنل‌های عایق دارد. به منظور تشخیص مناسب‌ترین ضخامت این متریال باید به نوع سردخانه (زیرصفر و بالای صفر) و شرایط خاص نگهداری کالاهای داخل آن توجه ویژه داشت.

ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری در سه نوع اصلی شامل پیچ مخفی، پیچ نمایان و شیاردار تولید می‌شود که هر یک کاربرد متفاوتی دارند. پنل پیچ نمایان ساده پرفروش‌ترین نوع از پانل‌های دیواری است. بکارگیری پیچ مخفی وابسته به نظر معمار و طرح خاص نما می‌باشد.

ساندویچ پانل سقفی

وجه مشخصه اصلی ساندویچ پانل سقفی گام است. این برآمدگی‌ها نقشی دوگانه دارند. از طرفی مقاومت در برابر نیروهای وارده را افزایش می‌دهند و از طرف دیگر محلی مناسب به منظور همپوشانی دو پنل مجاور ایجاد می‌کنند.

ساندویچ پنل اتاق تمیز

پنل ساندویچی اتاق تمیز بر خلاف سایر انواع تنها در رنگ سفید و با سطحی صاف عرضه می‌گردد زیرا کنترل مداوم تمیزی و حفظ استانداردهای بهداشتی مهم‌ترین اولویت‌ها در کلین روم هستند.

ورق‌های قابل استفاده در تولید انواع ساندویچ پانل

کارخانه‌های تولیدکننده برای لایه‌های کناری پنل‌های ساندویچی از چندین نوع ورق مختلف بهره می‌گیرند. ورق‌های فلزی مزیت‌های بیشتری نسبت به انواع غیرفلزی دارند. آلوزینک، گالوانیزه و آلومینیوم رایج‌ترین ورق‌ها بدین منظور محسوب می‌شوند.

هر سه ورق در مقایسه با فولاد مقاومت بیشتری در برابر زنگ‌زدگی دارند. در مناطقی که رطوبت هوا شدید نیست ساندویچ پانل گالوانیزه از دوام کافی برخوردار است. اما در مناطقی که میزان بارندگی و رطوبت بیش از حد معمول می‌باشد بکارگیری پنل آلوزینک تناسب بیشتری با شرایط دارد.

در ساختمان‌هایی که افزایش عمر مفید جداره‌ها اولویت اصلی است و البته هیچ محدودیتی در بودجه وجود ندارد می‌توان در اجرای سقف و دیوارها از ساندویچ پانل آلومینیوم بهره برد.

انواع پنل ساندویچی از لحاظ جنس فوم

بسیاری از ویژگی‌های انواع پنل ساندویچی به جنس فوم عایق قرار گرفته در بخش میانی آنها بستگی دارد. پلی استایرن اکسترود شده، پلی ایزوسیانورات و پلی یورتان رایج‌ترین فوم‌های عایق مورد استفاده در تولید این متریال هستند. هر یک از فوم‌های مذکور مزیت‌های متفاوت و خاص خود را دارند. در احداث اکثر ساختمان‌ها ساندویچ پانل پلی اورتان بهترین مصالح به منظور اجرای جداره‌ها است.

مهم‌ترین مزایای انواع ساندویچ پانل

  • ضریب مقاومت در برابر عبور حرارت بالا و کاهش اتلاف انرژی
  • چگالی کمتر نسبت به اکثر مصالح دیگر
  • امکان نصب سریع و ساخت جداره‌ها در زمانی به مراتب کوتاه‌تر
  • کاهش عبور صدا از دیوار و سقف و ایستادگی در برابر زنگ‌زدگی
  • برخورداری از امکان دمونتاژ و استفاده مجدد از ساندویچ پانل

word image 284702 1 - ۱۰ کاربرد اصلی انواع ساندویچ پانل -

۱۰ کاربرد اصلی انواع ساندویچ پانل در صنعت ساختمان

مزایای متعدد پنل ساندویچی موجب می‌شود تا این متریال کاربردهای بیشتری نسبت به سایر مصالح ساختمانی داشته باشد. آجر، سنگ، سفال و مصالح بنایی دیگر کارکرد محدودی دارند اما ساندویچ پانل دارای کاربردهای مختلفی است که در این بخش به ۱۰ مورد از مهم‌ترین آنها اشاره می‌شود.

ساخت دیوار و سقف سوله

اولین و شاخص‌ترین کاربرد پنل‌های عایق در ساخت سقف و دیوار سوله است. سوله‌ها عمدتاً کاربری صنعتی دارند و عمر مفید جداره‌ها و مقاومت آنها در برابر آسیب‌های محیطی و ضربات وارده از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد. از همین رو ساندویچ پنل در مقایسه با آجر و سفال تناسب بیشتری با شرایط سوله دارد.

احداث سالن‌های وسیع

ساخت فضاهایی با دهانه وسیع که مساحت زیادی را به صورت یکپارچه تأمین نمایند به خواسته اصلی بسیاری از کارفرمایان تبدیل شده است. انواع ساندویچ پانل سقفی به‌صرفه‌ترین متریال برای احداث سقف در سالن‌های بزرگ محسوب می‌شوند.

ساختمان پیش‌ساخته

ساندویچ پانل دیواری و سقفی بهترین متریال برای اجرای پروژه‌های ساختمانی به شیوه پیش‌ساختگی محسوب می‌شوند. بخش‌های مختلف ساختمان پیش‌ساخته در کارخانه و با استفاده از متریال‌های صنعتی از جمله پنل‌های عایق تولید می‌شوند و سپس به محل احداث پروژه منتقل می‌گردند.

اجرای انبار سرد و سردخانه

کم کردن دمای داخل سردخانه و رساندن آن به صفر درجه سانتی‌گراد یا حتی کمتر نیازمند مصرف مداوم انرژی است. با استفاده از ساندویچ پانل سردخانه به منظور اجرای سقف و دیوارها، اتلاف انرژی از جداره‌ها کاهش می‌یابد و هزینه‌های مصرف انرژی کم می‌شوند.

اجرای انبارها

با بکارگیری پنل ساندویچی به منظور احداث انبار، سرعت ساخت‌وساز افزایش می‌یابد و دوام ساختمان برای چند دهه تضمین می‌گردد. به منظور ساخت انبار باید از میان انواع پنل‌های عایق ساختمانی با توجه به شرایط آب‌وهوایی بهترین نوع را مورد استفاده قرار داد.

ساخت اتاق تمیز

کلین روم یا همان اتاق تمیز فضایی ایزوله می‌باشد که از ورود هر گونه آلودگی به درون آن جلوگیری می‌شود. برخی از تحقیقات پزشکی و داروسازی و همچنین بعضی از آزمایشات در حوزه تکنولوژی باید حتماً در کلین روم انجام شوند. ساندویچ پانل اتاق تمیز مصالحی استاندارد است که با هدف استفاده در ساخت کلین روم تولید می‌شود.

word image 284702 2 - ۱۰ کاربرد اصلی انواع ساندویچ پانل -

ساخت انواع کانکس با ساندویچ پانل

کانکس یا اتاقک پیش‌ساخته کاربردهای فراوانی در صنعت ساختمان و سایر صنایع دارد. چوب، ساندویچ پانل و ورق‌های فلزی را می‌توان برای تولید کانکس به کار برد. اتاقک پیش‌ساخته‌ی پنلی از جنبه ماندگاری و عملکرد برتر از انواع دیگر این محصول می‌باشد.

word image 284702 3 - ۱۰ کاربرد اصلی انواع ساندویچ پانل -

تولید اتاق حمل بار

اتاق حمل بار اتاقکی است که بر روی خودروهای باری نصب می‌شود و به منظور جابه‌جایی و توزیع کالاهای تندمصرف به کار می‌رود. انواع ساندویچ پانل بهترین انتخاب برای جداره‌های این محصول هستند.

ایجاد کف عایق

در برخی از پروژه‌های ساختمانی نفوذ سرما یا گرما از کف ساختمان به چالشی اساسی تبدیل می‌شود. عایق‌های حرارتی معمول ویژگی‌های لازم را برای قرارگیری در کف ندارند. پنل ساندویچی نایلون را می‌توان برای عایق‌بندی کف به کار گرفت.

اجرای ویلا

ویلاها معمولاً خارج از شهر‌ها احداث می‌شوند. ابعاد استاندارد ساندویچ پانل حمل آن به محل احداث ویلا را آسان می‌کند. به علاوه تنوع رنگ این متریال امکانی ارزشمند را به معماران می‌دهد تا ویلایی مطابق با سلیقه خریدار بسازند.

تفاوت قیمت انواع ساندویچ پانل

نوع ورق اثر زیادی بر تعیین قیمت انواع ساندویچ پانل دارد. ضخامت ورق، نوع فوم عایق و ضخامت کلی پنل هم سایر فاکتورهای موثر بر قیمت می‌باشند. از میان ورق‌های فلزی مختلفی که در تولید پنل‌ها به کار می‌روند آلومینیوم قیمت بیشتری دارد و برای پروژه‌هایی با بودجه اندک مناسب نیست. در مجموع ساندویچ پانل گالوانیزه به‌صرفه‌ترین قیمت را دارد و از کارایی مناسبی برخوردار می‌باشد.

منبع: روزیاتو

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.