×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

 .::.  اخبار منتشر شده : 5 خبر

635953714259173061

رئیس جمهوری گفت: اگر کسی امکانات لازم را در اختیار دارد، نباید در امانت مردم خیانت کند، چرا که مهم‌ترین اصل ما در امنیت ارتباطات است و مردم باید به ما اعتماد کنند و این حق را نداریم که بخواهیم در زندگی خصوصی مردم دخالت کنیم.

به گزارش خبرگزاری با مردم به نقل از آنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز -دوشنبه- در نشستی با وزیر، معاونان و مدیران ارشد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عملکرد، وضعیت و برنامه‌های این وزارتخانه را مورد بررسی قرار داد.

حجت‌الاسلام حسن روحانی در این دیدار با تبریک سال جدید به همه کسانی که برای پیشرفت و آبادانی ایران اسلامی تلاش می کنند، گفت: سال ۹۵، ‌سال کار، تلاش و مدیریت برای اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی است.

رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه حرکت هوشمندانه و شتابان به سمت توسعه و پیشرفت، نیاز کشور است و امروز تسهیلات و فضای بهتری برای حرکت در این مسیر فراهم شده، ادامه داد: برجام ایجاد تسهیلات لازم و برداشتن موانع است و فضایی را ایجاد می‌کند تا بتوانیم از همه امکانات به نفع مردم و توسعه و پیشرفت کشور استفاده کنیم.

روحانی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته دشمنان ملت ایران به دنبال این بودند تا توانمندی و تأثیرگذاری ایران در بازار جهانی انرژی را حذف کنند در حالی که ایران قدرت بزرگ منطقه‌ای و یک کشور تأثیرگذار در انرژی بشمار می‌‌رود، تصریح کرد: اگر این دولت می‌خواست راه گذشته را ادامه دهد، امروز صادرات نفت کشور به صفر می‌رسید. در حالی که اگر برجام نبود، قدم به قدم حتی یک بشکه نفت را هم نمی‌توانستیم صادر کنیم، اما به‌زودی با یاری خداوند و تلاش‌های دولت، به نقطه‌ای خواهیم رسید که حق و سهم حضور ما در بازار بوده است.

رئیس جمهوری به اقدامات دولت برای ارتقاء نقش ایران در بازار انرژی و تأثیرات آن بر زندگی مردم اشاره کرد و افزود: دولت در عین حال تلاش کرده تا گام به گام، اتکاء بودجه را به درآمدهای نفتی کاهش داده و برای اولین بار در تاریخ بعد از انقلاب، سال ۹۴ اولین سالی بود که صادرات غیرنفتی بیشتر از واردات غیرنفتی در کشور شد.

خریداری ۸ میلیون تن گندم از کشاورزان

باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی و عمل کنیم تا مردم استفاده از شبکه‌های اجتماعی داخلی را مطلوب‌تر و مطمئن‌تر از شبکه‌های اجتماعی بیگانه بدانند

روحانی اظهار کرد: امروز در تولید برخی از مواد غذایی در حال رسیدن به خودکفایی هستیم به طوری که در سال ۹۴، هشت میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شد و امسال بودجه لازم برای خرید ۱۰ میلیون تن گندم در دولت برنامه‌ریزی شده است.

رئیس جمهوری با اشاره به پیشرفت‌های انجام شده در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، افزود: براساس گزارش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ابتدای دولت نسبت به برنامه پنجم پروژه‌های این وزارتخانه حدود ۱۴.۵ درصد پیشرفت داشته که امروز این میزان از صد در صد هم عبور کرده است.

روحانی با تاکید بر اینکه «نباید اجازه دهیم فضای امید و تلاشی که پس از برجام شکل گرفته، از بین برود»، گفت: باید قدردان زحمات کسانی باشیم که برای باز کردن این گره کور تلاش کردند و موفقیت‌های دولت در سایه لطف و عنایت خداوند و حضور، تلاش و پشتیبانی مردم بوده است.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: اگر مردم در انتخابات حضور پرشور نداشته و با آراء خود نظراتشان را اعلام نمی‌کردند، مطمئناً نمی‌توانستیم به این سطح از پیشرفت و اقتدار دست پیدا کنیم.

روحانی با تأکید بر ضرورت، وحدت و یکپارچگی در کشور، اظهار کرد: در کشوری که همه ارکان آن در سایه قرآن، احکام الهی، قانون اساسی و هدایت ولی فقیه هستند، نباید، ذهن و فکرمان به حاشیه‌سازی‌ها مشغول و درگیر شود.

رئیس جمهوری ادامه داد: مباحث مربوط به رقابت‌های انتخاباتی باید پس از پایان انتخابات به پایان برسد و همه به دنبال تلاش برای توسعه و پیشرفت کشور باشیم و نباید اجازه دهیم، آثار یک انتخابات تا انتخابات بعدی ادامه داشته باشد.

روحانی با بیان اینکه باید از فضای بوجود آمده در برجام در راستای جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی و بهره‌گیری از فناوری‌های مهم دنیا استفاده کنیم، گفت: باید با کار، تلاش، ذوق و فناوری، از توانمندی‌های داخلی و نیروهای جوان کشورمان به بهترین شکل استفاده کنیم و در این فضا یکی از بخش‌هایی که می‌تواند به حرکت پرشتاب جامعه کمک کند، آی‌تی و آ‌سی‌تی است که می‌تواند در توسعه علم و دانش و فناوری‌های ما پیشران باشد.

نباید در امانت مردم خیانت کنیم

روحانی با اشاره به اینکه اگر دانشی در انحصار قرار گیرد، نمی‌توان بهره‌های لازم را از آن برد، خاطر نشان کرد: پیشرفت اقتصادی و علمی در سایه رقابت سالم ایجاد می‌شود و هر چه این رقابت بیشتر باشد، به نفع مردم بوده و کیفیت را ارتقاء خواهد داد.

رئیس‌ جمهوری با اشاره به تصویب چارچوب‌های شبکه ملی اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی و فراهم شدن زمینه‌های استفاده از این شبکه در کشور، گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید در بخش‌های مختلف ارایه خدمات، امین مردم باشد و اگر کسی امکانات لازم را در اختیار دارد، نباید در امانت مردم خیانت کند، چرا که مهم‌ترین اصل ما در امنیت ارتباطات است و مردم باید به ما اعتماد کنند و این حق را نداریم که بخواهیم در زندگی خصوصی مردم دخالت کنیم.

روحانی افزود: باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی و عمل کنیم تا مردم استفاده از شبکه‌های اجتماعی داخلی را مطلوب‌تر و مطمئن‌تر از شبکه‌های اجتماعی بیگانه بدانند.

رئیس‌ جمهوری همچنین با اشاره به ضرورت تلاش برای اجرای کامل دولت الکترونیک در کشور گفت: دولت الکترونیک یکی از راه‌های مبارزه با فساد در کشور است.

روحانی، شفاف‌ شدن امور در فضای مجازی را از دیگر راه‌های مبارزه با فساد برشمرد و افزود: هر چه ارتباط مردم با کارگزاران و ادارات کمتر شود، به نفع ما خواهد بود و استفاده از دولت الکترونیک یکی از راه‌های تسهیل امور مردم، تجارت و سرمایه‌گذاری آسان و حذف مقررات زائد است.

رئیس‌ جمهوری با اشاره به لزوم حفظ شئونات دینی، اخلاقی و صیانت از فرهنگ ملی و اسلامی در استفاده از فضای مجازی گفت: باید از هوشمندانه‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه‌ها برای پالایش‌ها استفاده کنیم و با تعامل سازنده با کشورهایی که این امکانات را در اختیار دارند در جهت سهولت کار مردم و صیانت از فرهنگ مردم با رعایت حفظ اسرار کشور در این راستا برنامه‌ریزی کنیم.

نباید اجازه دهیم فضای امید و تلاشی که پس از برجام شکل گرفته، از بین برود، باید قدردان زحمات کسانی باشیم که برای باز کردن این گره کور تلاش کردند و موفقیت‌های دولت در سایه لطف و عنایت خداوند و حضور، تلاش و پشتیبانی مردم بوده است

روحانی خاطر نشان کرد: باید فضای امنی را که نتوان از آن سوء استفاده کرد، ایجاد کنیم تا بتوانیم از آن در جهت صیانت از فرهنگ کشور و پایه‌ای برای رشد و حرکت به سوی اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی استفاده کنیم.

روحانی، این تفکر را که اگر یک امکانی موجب ایجاد ضرر در قسمتی شده، باید به طور کامل آن را کنار زد و نادیده گرفت، موجب اختلال در زندگی بشر دانست و گفت: ما باید به دنبال همه ابزارها و امکانات مفید برای انسان‌ها باشیم و در عین حال باید برای استفاده مفید از این ابزارها، برنامه‌ریزی داشته باشیم.

رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه هیچ تحولی در جهان همانند تحول در عرصه فناوری ارتباطات و اطلاعات یعنی دوران انفجار اطلاعات نبود، خاطرنشان کرد: از زمانی که ماشین بخار، فصل نوینی را در زندگی بشر بوجود آورد و دوران صنعتی در جهان آغاز گردید، تحولات بسیاری یکی پس از دیگری در حوزه صنعت روی داد. شروع تحولات نیز از این نقطه بود که علم، فکر و ذهن در مقام اجرا، عملیاتی و محسوس گردید و در همان دوران برخی از کشورها پیشتاز مرحله صنعتی و برخی نیز متأسفانه در ذهنیات باقی ماندند.

روحانی با بیان اینکه پس از صنعتی شدن جهان، هر مقطعی از تاریخ به دلیل موجی که در برخی فناوری‌ها ایجاد شد به نام آن فناوری، نام‌گذاری گردید، اظهار داشت: در طول دوران صنعتی شدن جهان، شاهد دوران‌های مختلفی از جمله عصر اتم و عصر فضا بودیم اما هیچ تحولی همانند تحول در عرصه فناوری ارتباطات و اطلاعات و عصر انفجار اطلاعات نیست و شاید این دوران را نتوان با هیچ یک از تحولات گذشته مقایسه کرد.

رئیس جمهوری با طرح این سوال که بدون ارتباطات و اطلاعات روزآمد و فوری در چه زمینه‌ای از علم می‌توان توسعه و پیشرفت ایجاد کرد،گفت: امروز اگر چه دانش‌های فراوانی وجود دارد اما همه آنها نیازمند فناوری ارتباطات و اطلاعات هستند.

روحانی همچنین با طرح این سوال که اساساً علم، دانش و فناوری برای چیست؟، تصریح کرد: هدف نهایی ارتقاء کیفی زندگی مردم است، همچنان که حتی دین و وحی آسمانی هم برای این آمده که کیفیت زندگی انسان را در زمینه‌های مادی و معنوی ارتقاء بخشد.

رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه بعثت پیامبر گرامی اسلام(ص) برای مکارم اخلاق بوده است، اظهار کرد: باید ارتباط انسان‌ها با هم ارتباط صحیح و مناسبی باشد و در درون خانواده و جامعه روابط اخلاقی صحیحی حاکم باشد، تا در نهایت شاهد زندگی بهتری در جامعه باشیم.

روحانی افزود: در توسعه پایدار عمدتاً بر محیط زیست تأکید می‌شود، چرا که اگر صنعت توسعه پیدا کند، اما محیط زیست سالمی وجود نداشته باشد، زندگی فایده‌ای نخواهد داشت. همچنان که اگر جامعه مترقی و برخوردار از همه امکانات مادی داشته باشیم، اما در اخلاق پیشرفت نکنیم، چنین جامعه‌ای فایده‌ای نخواهد داشت.

در ابتدای این نشست محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، گزارشی را از اقدامات و برنامه‌های اجرا شده در بخش‌های مختلف ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه کرد.

در این نشست که بیش از یک ساعت به طول انجامید، چند تن از معاونان و مدیران ارشد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، گزارش‌هایی در رابطه با عملکرد و وضعیت فعالیت‌های انجام شده و در دست اقدام در حوزه‌های گوناگون از جمله جایگاه بخش IT(فناوری اطلاعات)، میزان سرمایه گذاری‌ها در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات، عملکرد اهداف کمی و شاخص‌های کلیدی بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات، درآمدهای دولت از بخش IT، اهداف کلیدی سند راهبردی برنامه ششم توسعه در حوزه ITC(فناوری اطلاعات و ارتباطات)، افزایش ظرفیت شبکه انتقال داخلی، طرح صیانت فرهنگی و اجتماعی در فضای مجازی و برنامه‌های توسعه صنعت، پژوهش، فناوری و آموزش ارائه کردند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.