نخبگان جامعه سهم کمتری از نسل آینده دارند | تحصیل، اشتغال و اقتصاد از عوامل اصلی پایین بودن نرخ باروری است
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۳۰ شهریور - ۱۳۹۸  
false
false

 نوروزپور - نخبگان جامعه سهم کمتری از نسل آینده دارند | تحصیل، اشتغال و اقتصاد از عوامل اصلی پایین بودن نرخ باروری است

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان لاهیجان در همایش باروری سالم و سیاست های جمعیتی با بیان اینکه تک فرزندی باعث بروز برخی مشکلات اجتماعی و روانی در جامعه می شود افزود: اشتغال و تحصیل خانواده ها و البته اقتصاد و رفاه اجتماعی از عوامل اصلی پایین بودن نرخ باروری در کشور هستند.

به گزارش «بامردم»، دکتروهرام نوروزپور مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان لاهیجان در همایش باروری سالم و سیاست های جمعیتی صبح امروز در سالن همایش های دانشکده شهیدرجایی لاهیجان برگزار شد با بیان اینکه در چندسال اخیر نرخ باروری کشور از مرز ۲ و یک دهم کمتر شده و به مرز یک و هشت دهم رسیده است افزود: در اردیبهشت سال ۹۳ مقام معظم رهبری سیاست های کلی جمعیت را به تمام سازمان ها از جمله وزارت بهداشت ابلاغ کردند، که ۱۴ بند داشت و برخی از بندها نیز به وزارت بهداشت مرتبط است.

وی با بیان اینکه از سال ۹۴ و ۹۵ وزارت بهداشت به صورت جدی دراین زمینه وارد شد و اقداماتی را انجام داد گفت: تشویق به ازدواج در بین جوانان و فرزندآوری دو سیاست پیش روی وزارت بهداشت برای افزایش نرخ باروری در کشور بود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان لاهیجان در ادامه با بیان اینکه فرهنگ تک فرزندی بسیار زیاد شده و از این رو خانواده ها باید تشویق به فرزندآوری شوند گفت: زیرا تک فرزندی باعث بروز برخی مشکلات اجتماعی و روانی در جامعه می شود، علاوه بر آن تک فرزندی بیشتر در بین خانواده های تحصیل کرده بیشتر دیده می شود که مرتبط با بحث اشتغال و بخصوص تحصیل است که خیلی از خانواده ها، فرزندآوری را برای این موضوع به تعویق می اندازند.

وی در ادامه با بیان اینکه مقام معظم رهبری در سخنرانی خود بیان داشتند که قشرتحصیل کرده جامعه که جزء نخبگان جامعه نیز محسوب می شوند در واقع سهم کمتری از نسل آینده دارند و این می تواند تاثیر منفی روز ضریب هوشی نسل های آینده کشور داشته باشد افزود: این نکته بسیار ظریفی بود که کمتر کسی روی این موضوع فکر کرده است.

وهرام نوروز پور در ادامه افزود: خیلی از مشکلاتی که باعث شده فرزندآوری کم شود و یا خانواده ها به تک فرزندی روی آورند بحث اقتصادی و رفاه اجتماعی است که باید روی این قضیه نیز به عنوان یکی از علل اصلی پایین بودن نرخ باروری کار شود.


منبع: لاهیجان | انتشاردهنده: علیرضا پرندوش

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true