×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

  .::.   برابر با : Friday, 1 July , 2022  .::.  اخبار منتشر شده : 1 خبر

photo_2016-05-03_14-25-21-300x230

فرمانده نیروی قدس سپاه با تاکید براینکه امروز جمهوری اسلامی ایران در خرمنی از آتش در امنیت و آرامش است، تاکید کرد: ۳۰ سال است که در جنگی پیوسته در ابعاد گوناگون به دلیل داشتن رهبری شجاع و حکیم و ملتی با وفا، توانستیم دشمن را به زانو در بیاوریم.

به گزارش خبرگزاری بامردم، سرلشکر پاسدار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دقایقی پیش در اجلاسیه کنگره ملی ۸ هزار شهید استان گیلان که در میدان شهدای ذهاب رشت درحال برگزاری است، به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی در بخش ابتدایی سخنانش اظهار داشت: سخنم در اینجا، درباره دورانی که است که ۲۰ سال از آن می‌گذرد. درباره گنجی که سال‌های متمادی ملت ما را از خود بهره‌مند کرد، گنجِ جنگ، گنج بی‌همتایی است که باید کاوش شده و به جامعه معرفی شود.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران با تاکید براینکه جای شهیدان ما همیشه پر و مملو است از شهیدان زنده و آماده شهید همانند شهیدان مدافع حرم، ادامه داد: ۳ نکته را قصد دارم در این مراسم به‌ آن‌ها بپردازم. نکته اول که از درک آن عاجز هستیم از باب معرفی شهید و شهادت،‌ نکته دوم در باب هدف و اهداف شهدا، در طول این مسیر از دیروز تا به امروز و نکته سوم در باب حالات و رفتار و سلوک اخلاقی شهدا است.

وی با بیان اینکه تا کسی شهید نبود، شهید نمی‌شود، شرط شهیدشدن را شهید بودن دانست و افزود: اگر امروز کسی را دیدید که بوی شهید از کلام، رفتار و اخلاق او استشمام شد، بدانید شهید خواهد شد؛ تمام شهدای ما این مشخصه را داشتند قبل از اینکه شهید شوند، “شهید” بودند. کسی نمی‌تواند قبل از اینکه علم بیاموزد، عالم شود.

سرلشکر سلیمانی با بیان این مطلب که پایه‌ی اصلی‌ای که همه شهیدان طی کردند، پایگاه و مقام “هجرت” است، گفت: آن‌ها، همان‌طوری که دیدید، از وابستگی و دلبستگی‌ها دل کندند و به سوی تکلیف حرکت کردند. نخستین پایه رسیدن به مقام شهید و شهادت “هجرت” است؛ هجرت از مال، مکان، مقامات و دلبستگی‌ها، شهدا این هجرت را در همه ابعادش، در حد کمال انجام دادند.

وی خاطرنشان کرد: مرتبه دوم، مرتبه جهاد و مرتبه سوم، ایستادگی و پایداری در این راه است. برادران و خواهران؛ این شهدای حرم را دیدید و شهدایی که اخیراً به شهادت می‌رسند، این‌ها هوشمندند.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران تاکید کرد: در مسئله درک مقام شهدا نباید تردید کنیم که آن‌ها هم مانند اولیای ما دارای اعجاز هستند، استمداد طلبیدن از شهدا یک حقیقت است چراکه مانند قطره‌ای هستند که به دریا وصل شده‌اند، چون ذوب در خدا شده‌اند، اخلاص پیدا کردند و چون اخلاص پیدا کردند اتصال پیدا کرده‌اند.

وی تصریح کرد: اگر این اتصال به‌وجود آمد، فرقی بین آن‌ها، حبیب آن‌ها و معبود آن‌ها نیست. این از خود او نیست بلکه در اثر آن اتصال به‌وجود آمده است، یک قاعده‌ی الهی است. هرکس به امیرالمونین (ع) نزدیک‌تر شد، این مدار بر او اثر می‌گذارد، و ابوذر غفاری و سلمان پاک می‌شود.

سرلشکر سلیمانی با تاکید براینکه فلسفه شهید، فلسفه این اتصال است و این قطره‌ای در دریاست، گفت: او به مدار مغناطیسی وصل است، الهی و جزئی از معصوم شده است. پدر و مادر شهید هم همین‌طور است، این ژن مطهر در این وجود نسل به نسل منتقل شده است. او هم دارای چنین حرمت و جایگاهی است و باید باشد در جامعه ما.

وی اضافه کرد: قدر این پدران و مادران شهدا را بدانید، این‌ها منشأهای کرامت و رحمت الهی هستند، یکی از پایگاه‌های جذب برکت الهی هستند.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه سخنانش با بیان این مطلب که در تاریخ سئوال می‌کنند چرا ۸ هزار نفر شهید شدند؟ برای چه چیز رفتند؟ ما که جمع شده‌ایم و یا می‌شنویم و بعداً خواهیم شنید باید به این سئوال پاسخ دهیم، گفت: باید از وجدان خود و فطرت خود سئوال کنیم که این‌ها چرا رفتند؟ یک بمباران اتمی مانند هیروشیما به‌وجود نیامد که ۸ هزار نفر یک‌جا شهید شوند بلکه این‌ها در اثر حادثه‌ای طولانی قریب به بیش از ۲۰۰۰ روزه‌ رفتند و دیدند و شهید شدند؛ رفتند دیدند کسی شهید شد، مادر و پدر پیر او تنها ماند باز هم متوقف نشدند و رفتند. این ۸ هزار نفر در طول ۸ هزار اتفاق افتاده است، هر سال ۱۰۰۰ نفر بهترین‌های مردم در این جا شهید شدند. چرا؟

وی با بیان اینکه قربانی مهم است اما مهم‌تر از قربانی، چیزی است که انسان برای آن قربانی می‌شود، اظهار داشت: امام حسین (ع) عظیم است اما اعظم از آن چیزی است که امام حسین (ع) برای آن شهید شد؛ امام حسین(ع) برای اسلام شهید شدند.

سرلشکر سلیمانی ادامه داد: اسلام است که اعظم است بر امام حسین(ره) و آن‌ها برای این رفتند، شهید شدند؛ امام خمینی(ره) نیز کاری کرد کارستان، هیچ عالمی در تاریخ شیعه، هیچ مرجعی در تاریخ شیعی نه امروز نه دیروز قادر نبود کاری که امام(ره) انجام داد را انجام دهد. امام تأسیس حکومت اسلامی را در نخستین فرصت به اجرا گذاشت.

وی تاکید کرد: امروز در جامعه ما خیلی مهم است این منزوجیت دین و قومیت و ملیت؛ این هنر امام(ره) بود. امام راحل برای بیمه‌کردن این کشور و برای بیمه کردن اسلام، حکومت اسلامی را به اجرا گذاشتند و احیاء کردند. بیش از ۱۳ قرن اسلام، اسلام امویان، اسلام عباسیان، اسلام عثمانیان بود، در تاریخ طولانی بر جهان اسلام، همه انحرافاتی که در عالم اسلام به‌وجود آمد، در اثر حکومت‌های فاسد و خودکامه‌ای بود که به اسم اسلام حکومت کردند.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران خاطرنشان کرد: مگر امکان داشت بدون انگیزه دین و اسلام، ۸ هزار نفر بروند در فاصله‌ای بیش از ۱۰۰۰کیلومتر بدون اینکه خانه و شهرشان مورد هجوم قرار گیرد، در مرزهای شلمچه، سرشان را بگذرند و قطع شود و بعد با چند وجب به دامن مادران برگردند؟ این بدون اسلام امکان‌پذیر نبود. امام (ره) برای احیای مجدد اسلام، این ملت را شایسته آن دید بنابراین امروز دفاع از نظام اسلامی، مساوی با دفاع از اسلام است.

وی در ادامه ضمن بیان مطلب فوق تاکید کرد: این نظام و آرامشی که امروز داریم را باید قدرشان را بدانیم؛ امروز یک خرمنی از آتش در اطراف ایران وجود دارد اما کشور این‌قدر آرامش و امنیت دارد. حال می‌خواهیم نظام را با کجا مبادله کنیم؟ با ترکیه؟ جمهوری اسلامی با کدام نظام قابل مقایسه و تبدیل است؟ قطعا با هیچ نظامی قابل قیاس نیست.

سرلشکر سلیمانی افزود: این حجم زیبا از آزادی و رشد علمی در سطوح گوناگون را ببینید؛ هم نظام دیروز ارزش این را داشت که ۸هزار نفر شهید شوند هم امروز ارزش این را دارد که هزاران نفر در راه آن شهید شوند. اینکه رهبر عزیز و بزرگوار ما در بالای قله نظام مراقبت می‌کند از هر چیزی که خدشه به آن وارد کرده و از اسلامیت آن و از استقلال بکاهد، در مقابل آن می‌ایستد. حال چه ارزشی دارد که پاسپورت ما را قبول دارند یا خیر؟ مهم است اما آیا مهم‌تر از عزت ماست؟ عزت و استقلال این ملت از هر چیزی مهم‌تر است.

وی تاکید کرد: استقلال در همه ابعاد مهم است، در فرهنگ، در مسئله دینی، در موضوعات اقتصادی و فرهنگی استقلال مهم است. استقلال همه این سطوح را شامل می‌شود. فقط به تمامیت ارضی بر نمی‌گردد به همه تمامیت‌ها بر می‌گردد. به این دلیل رهبری بر فرهنگ مراقبت می‌کنند، بر موضوعات سیاسی و اقتصادی مراقبت می‌کنند. استقلال کشور در همه ابعاد باید باقی بماند.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در ادامه سخنانش با تاکید براینکه ۳۰ سال جنگ پیوسته در ابعاد گوناگون وجود دارد برای حمله به تمام سطوح اما کشور و نظام به‌دلیل رهبری شجاعانه و حکیمانه و داشتن ملتی با وفا، توانسته بر تمام این‌ها غلبه کند و دشمن را به‌زانو درآورد، گفت: تسلیم دشمن مقابل اراده یک ملت جامع‌ترینِ زانو‌زدن‌هاست؛ باید دید امروز دشمن شما یا مهم‌ترین حامی همه دشمنان آن‌ها “شیطان بزرگ” نگاهش به ما چیست؟

وی ضمن اشاره به مسئله سلوک و رفتار شهدا و اخلاقیات حاکم بر شهدا اظهار داشت: چه امری سبب شد این‌ها این‌قدر ماندگار شوند؟ امروز حسین خرازی، شهید املاکی، احمد کاظمی، همت، باکری، بیش از یک مرجع تقلید رهروی می‌شوند نه در فکر بلکه در سلوک متعدد.

سرلشکر سلمانی ادامه داد: یکی از برجستگی‌های جنگ ما این بود که قله‌های آن، قله‌های مطهر و مرتفعی بود. اگر قله مرتفع بود، دامنه زیبا و سرسبز می‌شود؛ پیامبر مکرم اسلام (ص) قریب به ۱۰ سال حکومت کردند رسمی اما هزاران سال بر دل‌ها جا دارند. این قله مطهر است. امام (ره) ۱۰ سال حکومت کرد اما تأثیر امام(ره) در جامعه ما بیش از تأثیر تمام حکومت در تمام ۵۰ سال است.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تاکید کرد: امروز تأثیر مقام معظم رهبری در جامعه ما و بر مصونیت جامعه و حفظ تدین و معنویت جامعه، بیش از تأثیر یک حکومت است. جنگ از ویژگی‌هایش این بود یکی از چیزهایی که اطمینان خاطر می‌دهد، وجود فرماندهان شهید و آن قله‌های برجسته دفاع مقدس است.

وی خاطرنشان کرد: جنگ ما یک گنج بود که بیت‌الله الحرام و طواف حجاج در برابر آن کم است؛ به این دلیل امام (ره) در پیام حج‌شان فرمودند: ای نشستگان در مقابل خانه خدا به ایستادگان مقابل دشمنان خدا دعا کنید.

سرلشکر سلیمانی همچنین در ادامه یکی از مشخصه‌های مهم جنگ را اخلاص دانست و اظهار داشت: برادران و خواهران؛ جامعه‌ای صالح می‌شود که افراد صالح در آن حاکم شوند. عارف به معنای حقیقی، عابد به معنای حقیقی، این خصیصه مهم جنگ بود. خصیصه دیگر این بود که در سطوح جنگ، هیچ‌گونه احساسِ توقعی و توقع پاداشی نداشتند، کلمه رایج در آن سال‌ها، “سردار” و “سرهنگ” نبود، بلکه “برادر” کلمه رایج بود. در پایان جنگ کسی فکر نمی‌کرد که حقوق فرمانده سپاه ۲۵۰۰ تومان و حقوق رزمنده عادی هم ۲۵۰۰ تومان. این زیبایی‌ها، جنگ ما را به اینجا رساند.

وی با بیان اینکه شهدا و رزمندگان دفاع مقدس در سختی‌ها “مطیع‌ترین” بودند، تاکید کرد: در شدت‌ها و سختی‌ها، در جان دادن‌ها و سر دادن‌ها، در اوج آن سختی‌ها همواره شهدای ما و رزمندگان دفاع مقدس “مطیع‌ترین” بودند. این جنگ به این دلیل گنج است و باید از آن حراست کرد.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: برجسته‌ترین شخصیت این نظام، فقیه جامع‌الشرایط، ولی فقیه ما، چفیه را- این آثار جنگ را- در جلسات رسمی و غیررسمی و در مقابل روسای جمهور دنیا، همیشه حائل جسم خود به همراه دارند که یک دلیل آن، قدسیت و عظمت آن است. از همین حیث ضرورت جامعه ما و درد جامعه و آن درک درد جبهه است؛ برگزاری یادواره‌ها مهم است اما باید توجه داشت که در تمام مساجد و روستاها همچنان که برگزاری این یادواره‌ها امتداد دارد، امتداد نیز داشته باشد تا همواره فرهنگ دفاع مقدس در جامعه گسترش یابد./تسنیم

انتهای پیام/

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.