×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

باهنر1 - انتقاد صریح باهنر از مداحی عید فطر علیه روحانی | برخی درباره تنفیذ رئیس‌جمهوری ایجاد تردید می‌کنند

رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری با انتقاد از مداحی روز عید فطر در مصلی تهران، گفت: بعد از یک ماه تعبد، روزه و عبادت مردم برای جشن به نماز عید می‌آیند و آن طور مداحی خطاب به رییس جمهور کار درستی نبود.

محمدرضا باهنر در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین عنوان کرد: در منطقه موقعیتی شکل گرفته که همه این‌ها به خودی خود می‌تواند سرنوشت ساز باشد و اگر نتوانیم نگاه کاملی به این‌ها بیاندازیم باز هم سعی می‌کنیم نیم نگاهی داشته باشیم و ببینیم تکلیف ما در آینده چیست. وضعیت منطقه دچار تحولات سنگینی است از طرفی خبرهایی خوشحال‌کننده‌ای وجود دارد که گروه‌های تکفیری و در راس آنها داعش سنگرهایشان را از دست می‌دهند و در چند روز اخیر مقر اصلی داعش آزاد شد و به تصرف نیروهای عراقی درآمد.

او افزود: امروز دنبال برخی فراری‌های داعش هستند که برخی خودشان را در جمعیت پنهان کردند برخی در حال توبه، برخی در حال گشتن به دنبال مقر جدید در سوریه هستند که وضعیت‌شان هم فرقی ندارد آنها هم تحت فشار سنگین نیروهای دولتی هستند این وحشی‌گری‌ها ممکن است برطرف نشود ولی این مناطق از تصرف این‌ها آزاد شده و این از همت بزرگان دین مانند حضرت آیت الله سیستانی بود که حکم جهاد صادر کرد و هم همت خود مردم عراق و بسیجی‌های عراقی و کمک‌های آموزشی و خدماتی ایران و قبل از همه این‌ها فضل الهی بود که وضعیت را به سمت سامان جدید پیش می‌برد. امیدواریم دیگر آثاری از تکفیری‌ها و این خون‌خواران وجود نداشته باشد و البته تفکر باقی می‌ماند و برخی از اینها به محل تولدشان برمی‌گردند.

اهم اظهارات باهنر را به نقل از خبرگزاری ها بخوانید؛

* تحول دیگر منطقه روابط کشورهای منطقه است که بعضا زمینه‌های آن وجود داشته و برخی با تحریکات دولت تازه به قدرت رسیده آمریکا بوده است. در راس این خباثت‌ها در منطقه آل سعود است. نطفه طالبان و القاعده این‌ها بودند که هم پول و هم خانه به آنها دادند و هم آنها را تایید کردند و از ابتدای شکل‌گیری تروریست‌ها در منطقه آل سعود در این روند نقش داشته است. در مدتی حکام اصلی پیرمردهای محافظه‌کاری بودند که خیلی تلاش می‌کردند اگر هم اقدامی می‌کنند این اقدام رو نباشد و لو نرود ولی از وقتی حکومت دست جوانان خام و نپخته افتاده کار سخت‌تر شده است.

*برخی می‌گویند شاه عربستان آلزایمر دارد برخی می‌گویند سرطان دارد این‌ها کسانی نیستند که کاری کنند و اختیار را به جوانان دادند این‌ها تازه به دوران رسیده هستند و با حکومت تازه به دوران رسیده ترامپ و اعوان و انصارش محور پارادوکس‌های دروغین خودشان شدند. نتیجه اینکه ترامپ در سیاست خارجی سعی کرده مجموعه‌ای ضدتروریسم را تشکیل دهد. آقای ظریف گفت ترامپ جای خوبی رفته و به منشا این ناآرامی‌ها رفته است که اگر دلار های نفتی عربستان پشت سر بسیاری از گروه‌ها نبود بسیاری از مشکلات حل می‌شد در ضمن بالاخره ترامپ از یک جهاتی به بخشی از اهداف کوتاه مدت خود رسید و گفته بود ما هزینه برقراری امنیت در خاورمیانه را باید از خود کشورها بگیریم. با قراردادی که با ریاض بست این هدف محقق شد و توانستند آل سعود را بدوشند.

*اتفاق بعدی تغییر ولیعهد بود و این جوانک بچه را ولیعهد کردند برخی می‌گویند ولیعهد قبلی در حصر خانگی است برخی می‌گویند کودتا بوده است. اما خبری را دیدم در روز تودیع و معارفه ولیعهد جدید گفته بودند بن سلمان باج سنگینی نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار به ولیعهد قبلی داده است این کاملا روشن است حکومت آل سعود کمی بیشتر از ذخایر ارزی‌اش که ۱۰۰۰ میلیارد بوده را به حراج گذشته است.

*داستان قطر مقداری پیچیده است، قطر احساسات هم سنگی با عربستان را در جریان حمایت از تروریست‌ها داشت اما الان گفته شده اگر بخواهند قطر را به شورای همکاری خلیج فارس راه بدهند لیستی از درخواست‌ها را دارند از جمله قطع ارتباط با ایران. البته قطر زیر بار نرفته است. باید مسائل منطقه را با دقت پیگیری کرد.

*ترامپ در روزهای اول پرشورتر بود. خود ترامپ نمی‌دانست چه کارهایی را می‌تواند بکند برخی فرمان‌ها را صادر کرد که با پیگیری دادگاه‌ها به مقصود رسید ولی حکومت او هر روز در سعی و خطاست و سعی می‌کند بسنجد. در این وضعیت بین‌الملل و منطقه به نظر می‌رسد یکی از طرف‌های اصلی این بحث ایران اسلامی است که با همه توان و امکانات کمک کرده به نیروهای رسمی منطقه تا شر داعش و النصره و تروریست‌ها کم شود و حالا معلوم شده کشوری که در برخورد با تکفیری‌ها موثر بوده ایران بوده است.

* از طرفی در ایران اتفاق جدیدی افتاد که خودش مهم نبود ولی تاثیری در سیاست‌های ایران گذاشت و این به قول رهبری ترقه‌بازی بود. به حمد‌الله این حادثه خوب جمع شد و نیروهای امنیتی و اطلاعاتی تسلط خوب و مقتدرانه‌ای بر رفتار تروریست‌ها دارند ما از آنها تشکر می‌کنیم گزارش‌هایی که سپاه و ارتش و غیره می‌دهند هوشیارانه است ولی به نظرم باید برخی نقشه‌های تدافعی را مورد بازنگری قرار دهند.

*این اتفاق در مجلس با بعضی تغییرات ساده می‌توانست جلوگیری شود. هزینه‌های زیادی شده و نیروهای ما بر منطقه تسلط خوبی دارند به طوری که هر کجا داعش حرکت می‌کند زیر چتر اطلاعاتی ماست و نیروهای ما تصمیم می‌گیرند کجا با او برخورد کنند. البته وارد جزییات نمی‌شوم که در دقایق اولیه نیروهای امنیتی یک اسلحه در دست نداشتند البته این استراتژی آنها بود ولی به نظر می‌رسد نقطه ضعف بوده است. باید مناطق حساس و حیاتی در دفاع از خود تجدیدنظر کنند.

*مدافعان این اماکن باید هفت یا هشت برابر آمادگی داشته باشد چون حمله‌کننده زمان و مکان را انتخاب می‌کند. درست است سیاسیون مذاکره می‌کنند و رفتار دیپلماتیک دارند اما نیروهای مسلح باید همیشه فرض کنند فردا صبح موشک‌باران است. البته سیاسیون و اطلاعاتی‌ها تحلیل می‌کنند که آیا این حمله امکان وقوع دارد یا نه گاها این امکان به صفر می‌رسد اما ربطی به نیروهای دفاعی ندارد این‌ها باید همیشه فرض کنند قرار است حمله صورت بگیرد.

*یک اتفاق مهم و خوب هم مساله انتخابات ریاست جمهوری و شوراها بود. خارج از نگرانی‌های مردم از بیکاری و اینکه چه کسی پیروز شد علیرغم همه این‌ها یک حضور بالای ۷۰ درصدی پای صندوق‌های رای پیروزی بزرگ برای ملت ایران اسلامی است که باید به فال نیک گرفت. درباره رقابت‌ها اگر به روزهای رقابت برگردیم اشکالاتی وارد است. یکی بیشتر یکی کمتر . یکی از تهدیدها این است که حرف‌هایی زده می‌شود که بعضا مستدل است و بعضا غیرمستد است. بعد از اینکه کسی رای آورد از آن به بعد موفقیت آنها هم تراز با موفقیت دیگران است در مشکلات مملکت وفاق جمعی بود و تقریبا همه احزاب و گروه‌ها اقرار داشتند که مشکل اصلی اشتغال است.

* دوازده مشکل استراتژیک تعریف و کشف شد و همه افراد بر وجود این مشکلات صحه گذاشتند یکی می‌گفت تورم را باید کنترل کرد یکی گفت رکود یکی گفت خانه می سازیم. ما تردید نداریم در هر حال دولتی مستقر می‌شود و همه گزاره‌های او نیز رای می‌آورد و اینها وارد کارزار می‌شوند. از این به بعد موفقیت دولت باید موفقیت نظام باشد اگر کسی مصمم باشد در ماه‌های اول و سال اول ثابت کنیم دولت ناکارآمد است، این سیاست راهبردی کاملا اشتباه است.

*امیدوارم کابینه پویایی ایجاد شود که هم در فکر و عقل و هم در کار پویا باشد. متاسفانه برخی حرف‌های تند در جامعه زده می‌شود در برخی جاها می‌گویند آیا تنفیذ انجام می‌شود یا نه از این تردیدها ایجاد می‌کنند یا اینکه زمان انتخابات هرکس چه گفت و صدا و سیما باید تکلیفش یک سره شود و نیروهای مسلح ما چه شدند. رییس‌جمهور اگر در رسانه می‌گویند چرا نیروهای سپاه کار اقتصادی می‌کنند و دولت تفنگدار داریم، فرمانده سپاه هم می‌گویند ما تفنگ هم داریم. این پینگ پونگ شروع شده است همین بستری می‌شود که برخی بروند روز قدس به رییس‌جمهور فحش بدهند و این را تعبیر کنند به آتش به اختیار و بعد حضرت آقا آن را تفسیر کنند.

*خود حضرت آقا سخنرانی‌هایشان را فکر می‌کنند و می‌نویسند، اگر کسی آتش به اختیار را مساوی تحقیر و فحش بداند رهبری باید بنده خدا توضیح دهد که منظور من این نبود و این کار نیروی انقلابی را بدنام می‌کند.

*ما انتخابات‌ها را با هم منطبق کردیم قبلا هر سال انتخابات داشتیم ما این را ادغام کردیم چون برای مردم انتخابات مهم است اگر قرار باشد پس لرزه‌های آن مثل پیش‌لرزه باشد و برخی تلاش کنند چهار سال یک نفر موفق نباشد درست نیست. بلکه این تعداد هم باید تلاش کنند کار دولت پیش برود کسانی که دلشان برای ایران می سوزد باید تلاش کنند.

*پرتاب موشک به داعش اقدام بزرگ و مهمی بود، تا الان همه موشک‌های ما مانور و آزمایش بود اما این اولین بار بود که مستقیما مورد بهره قرار گرفت. ما با این کار همه گرینه‌ها را روی میز گذاشتیم و نشان دادیم جدی هستیم و اگر دستی دراز شود به سمت ما سالم نمی‌ماند و قطع می‌شود. حال وزیر اطلاعات می‌گوید نقاط گرای منطقه را ما دادیم سپاه قدس می‌گوید ما دادیم. قدس می‌گوید ما نبودیم ثار الله بود چه فرقی می‌کند. امروز آنچه از همه مهمتر است وحدت است.

*این وحدت برای حل مشکلات داخلی و منطقه و آمادگی دفاعی است. برخی می‌گویند اولین مشکل ما اشتغال و رکود است یا مسائل زیست محیطی است این‌ها به معنای غفلت از امنیت نیست. همه این‌ها زمانی می‌تواند به وقوع بپیوندد که امنیت باشد. همین امروز اگر میکروفون را جلوی ۱۰۰ نفر بگیریم شاید یک نفر هم نگوید امنیت.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.