سه‌شنبه, 26 تیر 1403 Tuesday, 16 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 42647 تعداد نوشته های امروز : 3 تعداد دیدگاهها : 2411×
در فرهنگ نباید بصورت جزیره‌ای عمل کرد | هرچیزی که مانع توسعه شهرستان باشد را بر اساس قانون کنار خواهیم گذاشت
20 تیر 1396 ساعت: 11:25
شناسه : 65112
2

جلسه شورای فرهنگی عمومی شهرستان لاهیجان در سال 1396 با موضوع «اصلاح فرهنگ عمومی به کمک ابزارهای فرهنگ و هنری_ بررسی شیوه‌های افزایش کارایی مساجد، حسینیه‌ها و تکایا» در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد. به گزارش «بامردم»، مهندس احمدی در این نشست اظهار داشت: در شورای فرهنگ عمومی هرآنچیزی که در خصوص فرهنگ، اعتلای […]

پ
پ

جلسه شورای فرهنگی عمومی شهرستان لاهیجان در سال 1396 با موضوع «اصلاح فرهنگ عمومی به کمک ابزارهای فرهنگ و هنری_ بررسی شیوه‌های افزایش کارایی مساجد، حسینیه‌ها و تکایا» در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

55427 - در فرهنگ نباید بصورت جزیره‌ای عمل کرد | هرچیزی که مانع توسعه شهرستان باشد را بر اساس قانون کنار خواهیم گذاشت - توسعه

به گزارش «بامردم»، مهندس احمدی در این نشست اظهار داشت: در شورای فرهنگ عمومی هرآنچیزی که در خصوص فرهنگ، اعتلای فرهنگ، معضلات فرهنگ و … باشد مورد بحث قرار می گیرد، در این نشست ها مهم این است که بتوانیم مصوبه هایی که تصویب می کنیم بازخوردش را در شهرستان مشاهده کنیم.

سید محمد احمدی با تبیین اهمیت بسیار زیاد پرداختن به موضوعات فرهنگی شهرستان تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که در خصوص مسائل فرهنگی وجود دارد، جزیره ای برخورد کردن است، همانطور که در اقتصاد و در بسیاری از موارد جزیره ای عمل کردن نتیجه خوبی در بر ندارد در فرهنگ نیز اینگونه است، در فرهنگ نباید بصورت جزیره ای عمل کرد و همه باید با تعامل ، هم افزایی و برنامه های منسجم به ارتقاء فرهنگ شهرستان کمک کنند.

وی افزود: ما در ستاد اقتصاد مقاوتی تاکید می کنیم که هرچیزی که مانع توسعه شهرستان باشد را بر اساس قانون کنار خواهیم گذاشت، توجه به فرهنگ عمومی از اهمیت خاصی برخوردار است، در مسائل فرهنگی نیز با توجه به اهمیت آن همین کار را خواهیم کرد.

نماینده عالی دولت در شهرستان لاهیجان ضمن تشکر از ارگان ها و سازمان هایی که در موضوعات فرهنگی همراه و فعال هستند، خاطرنشان کرد: از دبیر جلسه می خواهیم که بیشتر پی گیر برگزاری جلسات شورای فرهنگ عمومی باشند تا بتوانیم با روند قابل قبولی به مسائل فرهنگ عمومی شهرستان بپردازیم.

فرماندار لاهیجان عنوان کرد: موضوع جلسه امروز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، در جلسات انجمن کتابخانه ها نیز همین دغدغه ها مطرح شد و رویکردمان را در این جلسات تغییر دادیم و جلساتی را نیز در کنار جلسات انجمن کتابخانه ها تشکیل دادیم تا بتوانیم در بحث کتاب و کتابخوانی پیشرو بوده و بتوانیم امسال لاهیجان را به عنوان شهر کتاب معرفی کنیم.

وی افزود: 60 هزار عنوان کتاب را در کتاب خانه های عمومی شهرستان داریم، در کتابخانه مساجد نیز باید تغییر و تحولاتی را داشته باشیم و کتاب های گوناگون را در اختیار مراجعه کنندگان قرار دهیم، مسجد یک ظرفیتی است که حتی در روستا ها نیز می توان برای ارتقا فرهنگ عمومی از آن استفاده کرد.
احمدی با اشاره به بررسی ویژگی ها و مشکلات فرهنگی تصریح کرد: تجهیز کتابخانه های مساجد و حسینه های توسط اعضای شورای فرهنگ عمومی شهرستان در دستور کار قرار دارد و همه باید در این زمینه همکاری کنند.

امام جمعه شهرستان لاهیجان نیز بر تجهیز کتابخانه های عمومی مساجد و حسینه ها تاکید و اظهار کرد: مسجد جامع چشم شهر است ولی یک کتابخانه ندارد و باید همه مسئولان دراین زمینه کوشا بوده و در تجهیز آن همکاری کنند.
حجت الاسلام عبدالله زاده یادآورشد: با توجه به اینکه فقر فرهنگی در باره کتاب و کتابخوانی در این شهرستان وجود دارد کتابخانه های مساجد و حسینه ها علاوه بر تجهیز ، باید بروز رسانی نیز بشوند.

وی خاطرنشان کرد: مسئولان شهرستان به مقوله کتاب و کتابخوانی و فرهنگ عمومی و تجهیز کتابخانه های مساجد و اماکن عمومی توجهی ویژه داشته باشند.

فرمانده سپاه ناحیه لاهیجان نیز در سخنانی بر تبلیغ مصرف کالاهای تولید داخلی و کمک به این کالاها تاکید کرد و گفت :استکبار در تلاش است تا ذائقه ها را تغییر دهد و به همین دلیل شورای فرهنگ عمومی باید بتواند استفاده از کالاهای ایرانی را برجسته کند.
وی توجه به مسایل زیست محیطی را در فرهنگ عمومی بسیار ضروری دانست.
پیام دهکردی فعال فرهنگی و از هنرمندان کشور نیز در این نشست اظهار داشت: عرصه فرهنگی نیز نیازمند مدیریت جهادی و عزم ملی است و هر اندیشه ای که در قالب هنر تجلی پیدا نکند، نمی تواند ماندگار باشد.
وی گفت: جامعه باید بتواند بسته های فرهنگی مناسبی به نسل جوان ارائه دهد زیرا چند دهه اخیر ثابت شده که برخورد قهرآمیز جواب نمی دهد.
مصباحی رئیس تبلیغات اسلامی لاهیجان نیز پیشنهاد کرد: برای اجرای برنامه فرهنگی و تجهیز مساجد به کتابخانه ها ، 30مسجد به عنوان الگو انتخاب و برای آنها زمان بندی و برنامه ریزی تعریف شود.
در پایان دبیر جلسه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان، گزارشی از مصوبات و عملکرد این شورا ارائه نمود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.