×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

 .::.  اخبار منتشر شده : 6 خبر

مطلوبيت فضاي شهري باعث ريشه دار شدن حركت و سازندگي شهر و تكاپوي افراد بومي است چرا كه در صورت عدم وجود كيفيت، هر تغيير يا توسعه اي منتهي به ركود يا حداقل ،رونق موقتي خواهد شد.

بامردم | دکتر ایمان محمد پور نیک بین*: درس گرفتن از تجربه و به روز بودن در تمام زمينه ها امريست كه براي تمام مديران ضروري و لازم است و بايد سرلوحه هر اقدامي باشد. معماري و شهرسازي شمال ايران داراي نواقص و معايب بسياري چه در حيطه كالبدي چه در حيطه عملكردي است كه در خصوص رفع اين معضل و عدم سرايت آن به نواحي بكرتر ، موارد ویژه ای توسط شهرداران جديد بايد به شيوه اي پي گيرانه مد نظر قرار گيرد. ابتدا به ساکن رجوع به طرحهاي جامع و تفصيلي و احيانا” طرحهاي هادي بخش هاي وابسته به شهرداري جهت دقيق شدن روي موارد شكافته نشده اي كه احتياج به توضيح و جزئيات بيشتري دارد از اولویت خاصی برخوردار است. در این راستا امور فوق توسط برنامه ريزي و نظارت راهبردي دفتر فني جوان و كارآمد مستقر در شهرداري ذيربط صورت مي گيردكه شهردار خود راسا” به آنها رسيدگي مورد به مورد باید داشته باشد. از سویی در خصوص محيط زيست و ارتقاء روشهاي حفظ محيط زيست در جهت توسعه معماري و شهرسازي پايدار كه از جديدترين و به حق از مهمترين مباحث سالهاي اخير است ، در كارگروهي جداگانه و همگام با دفترفني شهرداري بايد تصميمات پيشرو ارائه گردد و به سرعت به اجرا در آورده شود كه الگوي ساير مناطق نيز باشد. از جمله مصداق ساده آن ، مسئله مديريت زباله هاي شهري و آگاهي و تشويق مردم و ارائه جايزه به آنها در جهت تصميمات شهرداري است. از آنجا كه بحث محيط زيست و مسائل دفتر فني مهندسي شهرداري در جاهايي هم پوشاني و تداخل دارند اين دو گروه بايد جلسات مشترك براي ارائه نظرها و هماهنگي لازم را داشته باشند و براي ارائه راهكارهاي پيشنهادي و اصلاحي از هم كسب نظر نمايند.در نهايت ، نهادينه شدن تعامل سازنده اعضاي داخلي گروه هاي مذكور و مستمر بودن آن ، هدف شهرداري است.با موفقيت در تحقق موارد فوق الذكر است كه زيرساخت هاي لازم جهت توسعه همه جانبه و پايدار و اقتصاد پوياي منطقه ازجمله جذب توريست و اشتغال زايي بومي و … فراهم مي شود.در تمام موارد فوق الذكر ، راهكارها بايد با توجه مستمر به بستر اجراي طرح ها و با بيشترين بهره گيري از عوامل بومي متخصص و غير متخصص باشد.

خلاصه آنچه كه به آن اشاره شد تكيه بر اين اصل دارد كه كيفيت و مطلوبيت فضاي شهري باعث ريشه دار شدن حركت و سازندگي شهر و تكاپوي افراد بومي است چرا كه در صورت عدم وجود كيفيت، هر تغيير يا توسعه اي منتهي به ركود يا حداقل ،رونق موقتي خواهد شد. به عنوان يك مثال ساده ، هتلي كه در ابتدا به شكلي لوكس طراحي شده ولي در عمل، رسيدگي و نگهداري و تعمير و مديريت مستمر و پاسخگو نداشته باشد ، بعد از مدتي با عدم اقبال در خصوص جلب مسافر مواجه خواهد شد. شهر نيز همين گونه است.بايد همه اجزاي آن زنده و پويا باشد تا حركتي چشمگير و رو به جلو داشته باشد.شايد بعضي ها گمان كنند موارد برنامه ريزي شده دقيقتر براي شهر ، در حيطه عملكردي و كالبدي ، سرمايه گذار خصوصي را براي اجراي طرح هايش دلسرد كند و او را به عقب بكشاند. در صورتي كه اين طور نيست و اين از مديريت و ابتكار عمل شهردار است كه با وجود برنامه ريزي دقيق و به روز ، امتيازاتي براي سرمايه گذار جهت ايجاد انگیزه در نظر بگيرد كه در عين حال ، همسويي با تحقق اهداف شهرداي هم در آن كاملا” مد نظر باشدكه آن چيزي نيست جز بهره مندي همه آحاد شهراز تحول و توسعه از سرمايه گذار گرفته تا شهروندان./گیل و دیلم

*قائم مقام مرکز متخصصین راه و شهرسازی استان گیلان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.