×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

وزیر راه و شهرسازی با اعلام این که در تهران ۵۰۰ هزار خانه خالی داریم و در عین حال عده ای در فلاکت زندگی می کنند، مدعی شد: مبنای جابجایی ها در وزارت راه و شهرسازی مباحث کارشناسی است.

عباس آخوندی - ۱۹ میلیون ایرانی در فلاکت زندگی می‌کنند

به گزارش تسنیم، عباس آخوندی با بیان این که مبنای بنده برای همکاری صداقت بوده است، اظهار کرد: مبنای تصمیم گیری مبنای کارشناسی بوده و تصمیم به این جابجایی و تصمیم سخت گرفتم.

وی تصریح کرد: راه ناپیموده بسیاری را در پیش داریم، وضع شهرسازی در ایران بسیار آشفته است و تا رسیدن به مرحله ای که قابل قبول باشد کار بسیار سختی است.

وی با بیان این که حرکت و قابلیت جابجایی و قابلیت سکونت دو مسئله شهرهای کشور است، ادامه داد: در مفهوم شهر و ایران دچار سرگشتگی شده ایم. شهر در عرصه تاخت و تاز سوداگران بود و تصمیم می گرفتند کجا چه بسازند. بر این باورم که در ایران چند دهه درگیر خواهیم بود. وقتی نظام شهرنشینی از قائده خارج می شود با یک تصمیم دولتی به قائده خودش باز نمی گردد.

وی با اشاره به این که فرسودگی شهرها از درون و حاشیه نشینی از برون دو روی یک سکه است، اظهار کرد: اساسا مفهوم شهر و قانون را از دست داده ایم، مفهوم شهروند را از دست داده ایم. در چنین فضایی تصور کنید با یک تصمیم اداری می توان به نقطه اول بازگشت؟

وزیر راه و شهرسازی با بیان این که ۱۵ میلیون نفر در تهران و حاشیه های آن زندگی می کنند، گفت: در تهران ۵۰۰ هزار خانه خالی داریم و از طرف دیگر عده ای در فلاکت زندگی می کنند، در کشور نیز ۱۹ میلیون نفر در فلاکت زندگی می کنند. این عدم تعادل را می توان با دستور برطرف کرد؟

آخوندی افزود: از روز اول سال ۹۲ که با شهرداری تهران جلسه داشتیم بحث ما این بود که چقدر ظرفیت شهرنشینی ایجاد شده است. الان ظرفیت جمعیت پذیری تهران بالای ۱۱ میلیون نفر است در حالی قرار بوده ۸٫۷ میلیون نفر در این شهر زندگی کند.

وی تصریح کرد: با انتقاد تلویحی از عملکرد شهردار سابق تهران اظهار کرد: اگر آقای نجفی (شهردار تهران) دو میلیون نفر به جمعیت پذیری تهران اضافه کند باید بگوید عملکرد خوبی داشته است.

وی با بیان این که در پردیس و پرند چه نشانی از ایران می بینید، گفت: آخر کار می توانیم در ناکجاآباد زندگی کنیم. واقعا راه سختی را در پیش داریم و برگشتن به مفهوم ایران در کشور به معضل تبدیل شده است.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: بازآفرینی شهری یعنی برگشتن به مفهوم شهر، توسعه و مدیرنیته است. وقتی می خواهیم به این مفاهیم برسیم باید به یک ایران مدرن مدنی بر منبای حقوق و قانون برسیم.

آخوندی با بیان این که ساختن خانه در بیابان مسئله حاشیه نشینی را حل می کند، اظهار کرد: دو بار استیضاح شده ام و هیچ برایم مهم نیست. وقتی در مقابل سودداگران شهری می ایستید این بی هزینه نیست. فکر می کنم آخر کار آمده ایم هزینه بدهیم و اگر نمی خواستیم می رفتیم همان زندگی دانشگاهی را ادامه می دادیم.

وی گفت: باید اینقدر با هم گفت وگو کنیم تا ببینیم آینده شهرنشینی کشور چیست. این حضراتی که شهرنشینی را به این وضعیت رساندند اکثرا از معماری اسلامی ایرانی حرف می زدند اما آخر کار در کشور بیغوله ساختند.

پیروز حناچی در حالی جای خود را به مدیرعامل سابق شرکت عمران و بهسازی شهری ایران داد که به عنوان یکی از سرسخت ترین منتقدان عملکرد شهرداری تهران شناخته می شود. طی چهار سال دولت یازدهم شهرداری تهران همواره تبدیل به سیبلی برای انتقاد مسئولان و مدیران وزارت راه و شهرسازی شده بود. این رویه در چند ماه باقیمانده به زمان برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری شدت گرفت به طوریکه وزیر راه و شهرسازی اقدام به راه اندازی یکی کانال در شبکه های اجتماعی کرد.

وی تقریبا به طور روزانه مطالبی در نقد عملکرد شهردار سابق به عنوان یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری را از طریق همین کانال منتشر می کرد. به موازات این اقدام پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی علاوه بر بازنشر این مطالب به نقل از معاون سابق آخوندی مطالب متعددی را در همین راستا منتشر می کرد.

گفته می شود تغییرات امروز وزارت راه و شهرسازی با هدف هم راستا شدن معاونت معماری و شهرسازی با شهرداری تهران در دوره جدید صورت گرفته است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.