×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای - نشست خبری اژه‌ای؛ از حبس قاضی رشوه‌بگیر تا حکم مفسدان

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه عصر امروز در صدوسی‌وسومین نشست خبری خود برخی از احکام صادر شده برای متهمان پرونده‌های فساد ارزی و قاچاق کالا را تشریح کرد.

وی گفت: تعداد دیگری از کسانی که در دادگاه‌های ویژه اقتصادی محکوم شدند و غیر از دو نفر حکمشان قطعی شده را اعلام می‌کنم. اسامی و احکام صادر شده برای این افرد به شرح زیر است:
داریوش ابراهیمیان به اتهام فسادفی‌الارض به اعدام و ضبط وجوه به مبلغ ۳۵ میلیون تومان
یونس بهاءالدینی نیز با همان اتهام به اعدام محکوم شده است که غیرقطعی است
محمد بهاءالدینی به ۱۰ سال حبس و رد مال محکوم شده است و حکم وی قطعی است
ایمان پهلوانی به ۵ سال حبس و ضبط وجوه
داود کاتبی به ۷ سال حبس و ضبط وجوه
مرتضی کاتبی‌نژاد به ۵ سال حبس و ضبط وجوه
رضا نادری فرزند صفرعلی به ۵ سال حبس و ضبط مال
حمید میرزایی زرین‌کلاهی به ۷ سال حبس و ۴۷ میلیارد ریال رد مال
جعفر بهشتی فروتن ۶.۵ حبس و ۳۰ میلیارد رد مال
علی اصغر کاویانی ۶ سال و ۳ ماه حبس و رد مال
سندباد صفرها به ۶ سال و ۶ ماه حبس و پرداخت ۴۷ میلیارد تومان
علیرضا سنجری ۶ سال حبس و رد مال ۱۶ میلیارد تومانی
محمد مرادی به ۶ سال و ۳ ماه حبس و پردخت رد مال
سید محمد کاویانی به ۶ سال و ۳ ماه حبس و رد مال
محمد غالب علمداری به ۵ سال و ۳ ماه حبس و رد مال ۶ میلیاردی
مهدی محبی به ۵ سال و ۳ ماه حبس و جزای نقدی ۲ میلیاردی
علی آشتیانی به ۵ سال حبس و رد مال
رضا شرکت افتخار به ۵ سال و یک ماه حبس و رد مال
فرخ اسکندری نژاد به ۵ سال حبس و ۶۰۰ میلیون رد مال
مسعود ابراهیمی به ۵ سال حبس و۱۴۰ میلیون جزای نقدی

۱۰ سال حبس برای قاضی رشوه بگیر
در ادامه این نشست، سخنگوی قوه قضاییه گفت: ۴۰ هزار قاضی و کارمند حاضر در دستگاه قضایی کشور اکثرا افراد خدومی هستند که بین آنها موارد انگشت‌شماری هم تخلف وجود دارد.

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه گفت: براساس دستورات رهبر معظم انقلاب مقرر شد با متخلفین دستگاه قضایی هم با شدت برخورد کنیم.

وی افزود: البته ۴۰ هزار قاضی و کارمند حاضر در دستگاه قضایی کشور اکثرا افراد خدومی هستند که بین آنها موارد انگشت‌شماری هم تخلف وجود دارد.اژه‌ای گفت: دو قاضی که گزارش آنها رسیده بود درخواست تعلیق شد و پرونده آنها به دادسرا رفت و یک مورد هم که قبلا محکوم شده بود و به تجدیدنظر رفت که حکمش قطعی شد.

وی ادامه داد: یکی از این افراد حجت‌الله یازرلو قاضی متخلف بوده است که به ۱۰ سال حبس، ۷ میلیارد تومان جزای نقدی و ۳ سال انفصال محکوم شد.سخنگوی قوه قضاییه گفت: با گزارش دادستان انتظامی قضات از استان کرمانشاه ۱۹ نفر از قضاتی که در سال ۹۶ و ۹۷ خوب کار کرده بودند مورد تقدیر قرار گرفتند.

اژه‌ای افزود: در سال ۹۷ مجازات‌های جایگزین حبس به نسبت ۲ سال‌ گذشته رشد خوبی داشته است و فقط در ۷ ماه گذشته ۲۹ هزار و ۶۱۱ مورد حکم جایگزین صادر شده است.وی تصریح کرد: این افراد و خانواده‌هایشان باید مراقب باشند تا در زمان خاصی که برای انها تعیین شده مرتکب جرم نشده و موارد لازم را رعایت کنند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در واقع برای ۱۱ درصد موارد، امسال مجازات جایگزین تعیین شده است که امیدواریم در نیمه دوم سال بیشتر شود.

قطعی‌شدن حکم یک جاسوس
حجت الاسلام محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه عصر امروز در صدوسی‌وسومین نشست خبری خود با اشاره به بخشنامه رییس قوه قضاییه در خصوص بانک مرکزی گفت: فلسفه این بخشنامه اصلاح نظام بانکی است که همه بر آن متفق‌القول هستند.

وی ادامه داد: البته در طول سالیان گذشته اصلاحاتی انجام شده که کافی نیست و لازم است در دوره‌ای که فشارهای بین‌المللی بر سیستم بانکی اعمال می‌شود، اصلاحاتی فوری و ضروری صورت بگیرد.سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: رئیس قوه قضاییه با برخی پیشنهادها موافق نبود و در جلسه شورای عالی سران قوا اصلاحاتی انجام گرفت.

اژه‌ای افزود: این بخشنامه به این منظور است که کسی نتواند علیه عملکرد بانک مرکزی در چارچوب مصوبه شورای عالی سران قوا در دیوان عدالت و دادگاه‌های حقوقی شکایت کند.وی در خصوص صدور حکم برای یکی از جاسوسان گفت: فردی که به جاسوسی متهم بود و حکمش در دادگاه بدوی صادر شده بود اکنون قطعی شده است.سخنگوی قوه قضاییه گفت: این فرد کمال امیربیگ (علی بیگ) کارمند وزارت امور خارجه است که به ۱۰ سال حبس و ضبط اموال بیش از ۲۰۰ هزار دلار محکوم شده است.

صدور ۱۳ کیفرخواست برای متهمان پرونده بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان
سخنگوی قوه قضاییه گفت به تازگی برای ۱۳ نفر از متهمان پرونده بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان کیفرخواست صادر شده است.

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه عصر امروز در صدوسی‌وسومین نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درخصوص برخورد با مخلان بازار ارز و سکه گفت: ۹۶ نفر از کسانی که در سایت‌ها و کف خیابان در مسئله ارز و سکه اختلال ایجاد می‌کردند بازداشت شده‌اند که برخی با قرار مناسب آزاد هستند.

وی همچنین درخصوص رسیدگی به پرونده بانک سرمایه گفت: در این پرونده برای ۱۳ نفر کیفرخواست صادر شده است. اژه‌ای گفت: ۲ مدیرعامل این بانک اخیرا بازداشت شده‌اند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در یکی از پرونده‌های سنگین خودرویی برای ۷ نفر کیفرخواست صادر شده است و برای ۴ نفر از شرکت لیزینگ کیمیایی که ۱۲۰۰ شاکی دارد نیز کیفرخواست صادر شده است. وی ادامه داد: برای متهمان سه تعاونی اعتباری هم اخیرا کیفرخواست صادر شده که عبارت است از تعاونی دومان و توکان، تعاونی اعتباری ولیعصر برای ۲ نفر و تعاونی البرز ایرانیان هم برای ۲ نفر.

محسنی اژه‌ای در خصوص نتیجه رسیدگی به پرونده کنتورسازی ایران هم گفت: برای ۲ نفر در این پرونده به تازگی کیفرخواست صادر شده است.

ماجرای داماد سخنگوی قوه قضاییه و جعل عنوان برای ساخت مسکن!
سخنگوی قوه قضاییه گفت: اخیراً فردی با جعل عنوان خودش را داماد من معرفی کرده و در یکی از روستاهای همدان ساختمانی را در یک زمین ساخته است.

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه عصر امروز در صدوسی‌وسومین نشست خبری خود به موضوع یک فقره جعل عنوان اشاره کرد.

وی با اشاره به این مطلب که چندین بار در مورد کسانی که با جعل عنوان و ادعای ارتباط مرتکب اخاذی و کلاهبرداری شده‌اند، صحبت کرده‌ام گفت: در این مدت هم چندین مورد کلاهبرداری با جعل نامه رییس جمهور به شورای پول و اعتبار نامه نوشته رویت شده است.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: این فرد اول گفته است که داماد روحانی بودم، بعد داماد رییس جمهور یک کشور آفریقایی شده‌ام و اکنون داماد محسنی اژه‌ای هستم.محسنی اژه‌ای تصریح کرد: البته من دامادی در سال ۹۶ ندارم، یک داماد دارم که فرزند بزرگ دارد.وی گفت: این فرد رفته در روستایی در همدان یک زمین را خلاف مقررات با این جعل عنوان ساخته است، خواهش می‌کنم مراقب این کلاهبرداری‌ها باشند.سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: ساخت و توزیع مشروبات تقلبی که خود ساخت و توزیع آن جرم جداست که منجر به خسارت‌های فراوان می‌شود، در پرونده اخیر بندرعباس ۱۸ نفر بازداشت شده‌اند و ۳۸ نفر طبق آخرین اعلام براثر استفاده از این مشروبات فوت کرده و ۴۳۲ نفر هم دچار مشکلات جسمی شده‌اند.

وی افزود: در شرایط فشار دشمن باید مراقب برخی سوءاستفاده‌ها بود، در یک مورد با کمک و تبانی جایگاه‌داران ۸۴ میلیون لیتر سوخت قاچاق کرده‌اند و در چند استان بازداشتی داشته‌ایم.

سیف همچنان ممنوع الخروج است
سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: یک مدیرکل بانک مرکزی به اتهام مالی دستگیر شده و چند نفر هم احضار شده اند و سیف هم همچنان ممنوع‌الخروج است.

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس،‌ حجت الاسلام محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه عصر امروز در صدوسی‌وسومین نشست خبری خود در پاسخ به این سوال که آیا اتهامی متوجه سیف بوده؟ آیا درست است که سه نفر از مدیران زمان ایشان بازداشت شده‌اند، گفت:در این خصوص دو پرونده یا به عبارتی سه پرونده تشکیل شده است.وی ادامه داد: یک پرونده شکایت از شرکت تعاونی اعتباری و سمن‌ها شکایت شده و گزارشی از سوی مجلس آمده در مورد رییس بانک‌مرکزی که در مرحله رسبدگی است.اژه‌ای افزود: یک پرونده در خصوص توزیع خارج از مقررات اسکناس صورت گرفته بود، تشکیل شده است که دو مدیرکلان مجموعه تخت تعقیب بودند و برای ۵ نفر در آن پرونده کیفرخواست صادر شده است.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: یک مدیرکل بانک مرکزی هم به اتهام مالی دستگیر شده و چند نفر هم احضار شده اند و سیف هم همچنان ممنوع‌الخروج است.

ورود سازمان بازرسی به تخلفات واگذاری فروشگاه رفاه/دو مدیرعامل از شرکت‌های تویوتا و رنو بازداشت شده‌اند
سخنگوی قوه قضاییه گفت: در موضوع تخلفات واگذاری فروشگاه رفاه هم سازمان بازرسی ورود کرده است. حجت الاسلام محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه عصر امروز در صدوسی‌وسومین نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درباره واگذاری شرکت های دولتی به بخش خصوصی و مشکلات آنها گفت: در واگذاری‌ها پرونده‌هایی تشکیل می‌شود اما گاهی مکانیزمی که باید رعایت شود رعایت نمی‌شود.

وی ادامه داد: واگذاری برخی شرکت‌ها به قیمت زیر بازار البته نه به صورت فاحش و خارج از اختیارات قانونی، ایرادی ندارد زیرا گاه نگهداشتن یک شرکت زیان‌ده صحیح نیست.سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: در موضوع تخلفات واگذاری فروشگاه رفاه هم سازمان بازرسی ورود کرده است.

یکی از خبرنگاران پرسید: میزان زیان اقتصادی تخلفات و جرایم اقتصادی اخیر به کشور چقدر بوده است؟محسنی اژه‌ای گفت: در مورد پرونده‌های دادگاه‌های ویژه من نظارتی دارم که چه پرونده‌ای به چه شعبه‌ای برود اما برآوردی از میزان خسارات مستقیم و غیرمستقیم این جرایم اقتصادی ندارم.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: در خصوص پرونده خودروها چند پرونده تهیه شده و دو مدیرعامل از شرکت‌های تویوتا و رنو بازداشت شده‌اند و پرونده که به تهران احاله شده بود، در حال رسیدگی است.وی درخصوص اینکه روز گذشته دادستان تهران گفته است برای جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی کیفرخواست صادر شده است، گفت: در این پرونده برای متهم کیفرخواست صادر شده، وی در نقل و انتقال حواله‌ها دخالت داشته است؛ اما اینکه وی جعبه سیاه بوده یا نه مطمئن نیستم.

برخی مردان تعداد غیرمعقول سکه مهر می‌کنند
سخنگوی قوه قضاییه گفت: در خصوص مسئله مهریه، برخی مردان تعداد غیرمعقول و غیرمنطقی سکه را مهر قرار می‌دهند، مقام معظم رهبری سال‌ها قبل عقد ازدواج با مهریه بیشتر از ۱۴ سکه را قبول نمی‌کردند و افراد باید توجه داشته باشند و بی‌حساب تعهد نکنند.

همچنین، حجت الاسلام محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه  گفت: اگر کسی به پرداخت جزای مالی محکوم شد و نتوانست آن را پرداخت کند قبلا به زندان می‌افتاد و در صورت درخواست اعسار به آن درخواست رسیدگی می‌شد و در صورت  اثبات اعسار ازاد می‌شد، اما  رییس قوه از ابتدا با این روند مخالف بود و اکنون هم با تقاضای اعسار فرد بدهکار به زندان نمی‌رود.

وی ادامه داد: در مواردی فردی به پرداخت مهریه محکوم شده بود و درخواست اعسار او هم مورد پذیرش قرار گرفته بود با این افزایش قیمت سکه که دیگر افراد توانایی پرداخت سابق را ندارند، برخی خانم‌های طلبکار سکه مردان را به زندان انداخته بودند، این افراد هم باید آزاد شده و تقاضای اعسارشان مورد رسیدگی قرار گیرد.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در خصوص مسئله مهریه، برخی مردان تعداد غیرمعقول و غیرمنطقی سکه را مهر قرار می‌دهند، مقام معظم رهبری سال‌ها قبل عقد ازدواج با مهریه بیشتر از ۱۴ سکه را قبول نمی‌کردند و افراد باید توجه داشته باشند و بی‌حساب تعهد نکنند.

محسنی اژه‌ای در خصوص اجرای طرح کاداستر گفت: اراضی شهری و غیرشهری باید در طرح کاداستر حدنگاری شوند و اگر این کار صورت گیرد بسیاری از مشکلات حل خواهد شد، از مجلس و دولت خواهش می‌کنیم که بودجه کافی این طرح را اختصاص دهند.

وی ادامه داد: در سالی که بودجه کافی بود، پیشرفت جهشی صورت گرفت اما اگر بودجه نباشد توان اجرای قانون هم وجود نخواهد داشت.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در یکی از سال‌ها برآورد بودجه ما ۲۳ هزار میلیارد بود اما بودجه در قانون زیر ۱۰ هزار میلیارد تصویب شد. طبیعی است توان اجرای قوانین با بودجه ارتباط دارد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.