به گزارش «بامردم»، شهرآورد پایتخت روز جمعه هشتاد و سومین دیدار خود را پشت سر خواهد گذاشت. دیداری که از همان آغاز با حساسیت‌های ویژه‌ای همراه بوده و بازیکنان ویژه‌ای هم در طول این دیدار خاطره‌سازی کرده‌اند. بازیکنانی که در طول این ۸۲ دیدار گذشته اتفاقاتی فراموش نشدنی را رقم زده‌اند.

با هم نگاهی می‌اندازیم به ۳+۸ بازیکن ویژه دربی پایتخت تهران.

۱-  عزیز اصلی؛ اولین شوک به داور دربی

اولین دربی استقلال ( تاج ) و پرسپولیس با حواشی که بعد از گل محمود خوردبین پیش آمد و گل این بازیکن مورد قبول واقع نشد، همراه بود. عزیز اصلی در خاطرات خود می‌گوید، من در حال خوشحالی بعد از گل بودم که فهمیدم داور گل را نپذیرفته است. عزیز اصلی اولین سنگربان سرخ‌های تهران در آن بازی معروف، نتوانست در مقابل تصمیم داور تاب بیاورد و یک سیلی به صورت داور آن دیدار “ابوالقاسم ابوالحسن” زد تا اولین جنجال‌های دربی سرخابی را شکل دهد.

عزیز اصلی در سوم اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ به دیار باقی شتافت.

۲-  حسن روشن؛ کاپیتانی دربی در ۲۲ سالگی

حسن روشن جوان‌ترین کاپیتان دربی‌های پایتخت به حساب می‌آید.  روشن در ۲۲ سالگی کاپیتان تیم آبی‌پوش پایتخت بوده است. حسن روشن هم‌چنین جوانترین بازیکنی است که در دربی به میدان رفته است. روشن در دربی یازدهم که ۱۱ اسفند ۱۳۵۱ انجام شد، ۱۷ سال و ۲۷۴ روز سن داشت و رکورد وی پس از گذشت نزدیک به ۴۴ سال هنوز شکسته نشده است.

۳-  بهنام طاهرزاده؛ گلزنی فقط با ۷ دقیقه حضور در دربی

بهنام طاهرزاده یکی از بازیکنان ویژه دربی پایتخت است. او فقط با ۷ دقیقه حضور در دربی، گلزنی در این دیدار مهم را هم به کارنامه خود اضافه کرد. او این روزها از جریان‌هایی که در زمان فوتبال برعلیه او بوده و اجازه رشد را به او نمی‌داده گلایه دارد و معتقد است که به حق خود از این فوتبال نرسیده است. البته او پس از اتفاقاتی که برای او رخ داد و جایی در ترکیب تیم پرسپولیس پیدا نکرد به “پابلیکوم اسلونی” رفت که البته چندان موفق نشد. گلزنی طاهرزاده تنها پس از ۷ دقیقه حضور در دربی ۴۳ اتفاق افتاد و این بازیکن موفق شد سومین گل پرسپولیس را در دقیقه ۸۷ و در بازی خداحافظی فرشاد پیوس به ثمر برساند.

۴-  شاهرخ بیانی؛ گیرنده اولین پنالتی سرخابی‌ها

آماری که شاهرخ بیانی از خود به جای گذاشته از هر جهت غافلگیرکننده و عجیب است. این بازیکن که در هر دو تیم استقلال و پرسپولیس به میدان رفته موفق شده اولین پنالتی هر دو تیم سرخابی  را در تاریخ دربی به نام خود ثبت کند.

 شاهرخ بیانی اولین پنالتی پرسپولیس در تاریخ دربی‌ها را در دقیقه ۵۷ دربی ۲۷ (۲۵-۰۳-۱۳۶۵) به دست آورد و خودش هم توپ را به گل تبدیل کرد. چهار سال گذشت تا در دربی ۳۳ که این بازیکن به تیم رقیب رفته بود، اولین پنالتی تاریخ استقلال در دربی‌ها را به نام خود ثبت کند و در دقیقه ۶۲ باز هم خودش توپ را به گل تبدیل کند.

۵-  رضا عنایتی؛ مسن‌ترین بازیکن دربی

رضا عنایتی که در آستانه ۴۱ سالگی قرار دارد هنوز به فوتبال خود ادامه می‌دهد. او در حال حاضر امید اول صمد مرفاوی در تیم صبای قم برای گلزنی به حساب می‌آید. عنایتی که دیر به فوتبال ایران معرفی شد، قصد دارد تا با دیر خداحافظی کردن از فوتبال جبران مافات کند. او رکورد ویژه را هم در دربی‌ به جا گذاشته است. او زمانی که ۳۹ سال و ۲۴ روز داشت در شهرآورد تهران به میدان رفت تا رکورد مسن‎‌ترین بازیکن دربی را به خود اختصاص دهد.

۶-  وحید قلیچ؛ سه بار گرفتن پنالتی در تاریخ دربی‌ها

وحید قلیچ در بین گلرها بیشترین حضور را در تاریخ پرسپولیس به نام خود ثبت کرده است. او ۱۲ سال در تیم پرسپولیس حضور داشته و در ۱۷۶ دیدار هم به میدان رفته است. نکته ویژه وحید قلیچ که او را در لیست بازیکنان عجیب ما قرار داده، دفع سه ضربه پنالتی در دربی‌ها می‌باشد که او را از این لحاظ رکورد دار کرده است.

۷-  هاشمی‌نسب؛ دفاعی که ۵ بار در دربی و برای هر دو تیم گلزنی کرده

در تاریخ دربی سرخابی‌های پایتخت هستند کسانی که موفق شده‌اند بیش از ۵ گل به ثمر برسانند. صفر ایرانپاک با ۷ گل بیشترین گل را در دربی به ثمر رسانده‌ است. حسین کلانی با ۶ گل پشت سر او قرار دارد و بازیکنانی مثل علی جباری و غلامحسن مظلومی هر کدام ۵ بار در دربی گلزنی کرده‌اند.

اما نکته‌ای که مهدی هاشمی‌نسب را به بازیکنی ویژه تبدیل می‌کند این است که این بازیکن در ۵ دربی با اینکه در پست دفاع بازی می‌کرده موفق به گلزنی شده است. ضمن اینکه هاشمی‌نسب که با جنجال‌های بی‌شماری از جمع سرخپوشان جدا شد و به جبهه آبی پایتخت رفت، موفق شد در اولین حضور در دربی پس از پیوستن به استقلال گلزنی کند!

۸-  احمدرضا عابدزاده؛ شکست ناپذیر دربی‌ها

احمدرضا عابدزاده ابتدا در تیم استقلال تهران به میدان می‌رفت ولی پس از مصدومیتی که برای او ایجاد شد و مدتی از فوتبال دور بود در بازگشت، به تیم پرسپولیس پیوست تا ادامه فوتبال خود را در این تیم دنبال کند. نکته عجیب عابدزاده این است که علیرغم حضور در ۱۱ دربی، او حتی یک شکست را هم در این دیدارها تجربه نکرده است و همین موضوع از او یک بازیکن ویژه در تاریخ شهرآورد تهران می‌سازد.

۱+۸. عباس سرخاب؛ سریع‌ترین گلزن دربی

عباس سرخاب یک رکورد ویژه به نام خود ثبت کرده؛ او در دربی  ۳۲ که در تاریخ چهارم خرداد ماه سال ۱۳۶۹ برگزار می‌شد در آغاز نیمه دوم به عنوان یار جایگزین به زمین آمد و موفق شد بلافاصله پس از آغاز بازی گل اول بازی را به ثمر برساند. استقلال در نهایت آن بازی را با نتیجه ۲ بر ۱ به سود خود به پایان برد. بعدها در دربی ۵۳ که در تبریز برگزار می‌شد علی سامره در ثانیه ۳۰ موفق به گلزنی شد؛ هواداران استقلال پس از این گل به او لقب “علی سی ثانیه” دادند. این لقب قبل‌تر از این به عباس سرخاب داده شده بود.

۲+۸. محسن خلیلی و امید روانخواه؛ امید و محسن رفت و برگشت

محسن خلیلی و امید روانخواه دو بازیکنی بودند که در دربی‌های ۶۳ و ۶۴ برای استقلال و پرسپولیس در دو نتیجه یک بر یک سال‌های ۸۶ و ۸۷  گلزنی کردند. اما نکته‌ای که باعث شد این دو بازیکن در فهرست بازیکنان عجیب قرار بگیرند علاوه بر گلزنی‌ آن‌ها در دو دیدار، مصدومیت هر دوی آن‌ها و به نوعی تمام شدن فوتبال حرفه‌ای آن‌ها خیلی زودتر از آن چیزی که باید، بود. دو بازیکنی که خیلی بیشتر از این‌ها می‌توانستند در فوتبال ایران بدرخشند، اما مصدومیت این فرصت را از آن‌ها گرفت.

۳+۸. ایمون زائد؛ سه گل در ۱۸ دقیقه

ایمون زاید به تنهایی چند رکورد ویژه را در تاریخ شهرآورد پایتخت تهران به خود اختصاص داده است. این بازیکن در دربی ۷۴ که در تاریخ ۱۳ بهمن ماه سال ۱۳۹۰ برگزار می‌شد به عنوان یار ذخیره وارد میدان شد. ایمون زائد تنها ۱۸ دقیقه در تاریخ دربی به میدان رفته و موفق شده در طول ۱۰ دقیقه ۳ گل را برای تیم پرسپولیس به ثمر برساند. او هم‌چنین با زدن سه گل در یک مسابقه به اولین بازیکن خارجی تبدیل شد که توانسته در دربی هتریک کند. پیش‌تر از او همایون بهزادی با گلزنی در دربی معروف ۵۲ اولین هتریک دربی‌ را به نام خود ثبت کرده بود و زائد با این هتریک پس از ۳۸ سال به دومین بازیکن تاریخ شهرآورد تهران تبدیل شد که موفق شده سه گل در یک دیدار بزند.