سه شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۴۰۳ Tuesday, 9 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 41245 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 2365×
 • شعار سال

  شعار سال 1403

 • توضیحات کارشناس اسلحه‌ درباره سلاح، فشنگ‌های شلیک شده و تیری که باعث قتل میترا استاد شد
  26 تیر 1398 - 17:00
  شناسه : 155976
  0

  سرگرد علی عزتی‌راد کارشناس اسلحه‌شناسی و رئیس مرکز تشخیص هویت پلیس آگاهی تهران با حضور در جایگاه مختصات سلاح استفاده شده در صحنه قتل میترا استاد را تشریح کرد.

  پ
  پ

  اسلحه‌ نجفی - توضیحات کارشناس اسلحه‌ درباره سلاح، فشنگ‌های شلیک شده و تیری که باعث قتل میترا استاد شد -

  دومین جلسه از رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد از حدود ساعت ۱۰ صبح امروز با حضور متهم، وکلای اولیای دم، وکلای متهم و مهیار صفری؛ فرزند مقتول در دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی کشکولی آغاز شده است.

  در ابتدای این دادگاه یکی از وکلای اولیای دم، مهیار صفری، پدر مهیار، و سپس محمدعلی نجفی به ایراد سخن پرداختند و پس از آن فیلم بازبینی شده از دوربینهای مداربسته ساختمان محل قتل به نمایش درآمد.

  در ادامه قاضی کشکولی از محمدعلی نجفی پس از مشاهده فیلم پرسید که آیا صحت این فیلم‌ها را تایید می‌کنید که نجفی با تأیید صحت فیلم‌ها گفت: بنده پس از ماجرا در پارکینگ پیاده شدم و قصد داشتم در خیابان ایران زمین کمی قدم بزنم.

  برای تصمیم‌گیری‌های خاص به قم می‌رفتم/ ماجرای عکس‌‌ از نجفی در قم

  قاضی کشکولی از نجفی پرسید که با چه وسیله‌ و هدفی به قم رفتید، که وی گفت: بنده زمانی که در حالت‌های خاص روحی قرار می‌گرفتم یا در زمان اتخاذ تصمیمات مهم به قم می‌رفتم و پیش از این نیز سابقه داشت. آن روز نیز به قم رفتم تا حلالیت طلبیده و سپس تصمیم بگیرم.

  قاضی کشکولی از نجفی پرسید که چه اتفاقاتی در حرم حضرت معصومه(س)، روی داد که وی گفت: در ابتدای ورود به صحن آقای جوانی نزد من آمد و به من تسلیت گفت و در آنجا فهمیدم موضوع پخش شده است، بعد جوان دیگری نزد من آمد و از من خواست که با هم عکس بگیریم که من نپذیرفتم، این فرد گفت در تهران به دنبال شما هستند که بنده با تأیید این موضوع گفتم می‌خواهم سریعا زیارت کرده و به تهران برگردم، بعد ظاهرا همان شد به دنبال من آمده و در محدوده ضریح از من عکس گرفته بود، در زمان خروج از حرم آن شخص مجددا نزد من آمد و خواست با من عکس بگیرد که قبول نکردم.

  وی افزود: سپس مقابل حرم رفته و با گرفتن یک تاکسی گفتم می‌خواهم به تهران بروم و عجله دارم که راننده تاکسی گفت باید به مکان خاصی بروی و من را به نزد اتوبسهای تهران برد، سپس سوار اتوبوس شدم و بعد از حدود نیم ساعت با آمدن دیگر مسافرها، خودرو راهی تهران شد.

  متهم پرونده قتل میترا استاد افزود: سپس از ترمینال با یک خودرو راهی آگاهی شاهپور شدم، بعد یادم نمی‌آید که به تلفن همراه همسر اول یا دخترم زنگ زدم اما دخترم پاسخ داد و به او گفتم که می‌خواهم به اداره آگاهی شاهپور بروم از خودرو پیاده شدم که ماموری مرا دید و گفت آقای نجفی می‌خواهی خودت را معرفی کنی که گفتم بله. سپس دید که اسلحه همراه من است، اسلحه و خشاب را به او دادم و بعد با سوار شدن بر روی موتور او به داخل مقر پلیس آگاهی رفتیم.

  قاضی کشکولی در این مرحله تنفس چند دقیقه‌ای اعلام کرد و پس از اتمام تنفس از سرگرد عزتی‌راد کارشناس اسلحه‌شناسی و بررسی صحنه جرم خواست در جایگاه حاضر شده و نسبت به اصالت سلاح و پوکه‌ها اظهار نظر کند.

  شوخی قاضی با نجفی: به ما شلیک نکنی!

  قاضی کشکولی همچنین از نجفی خواست از میان ۳ سلاح آورده شده به جلسه دادگاه‌، اسلحه متعلق به خود را شناسایی کند که نجفی این کار را انجام داد. البته در این میان قاضی کشکولی با مذاح به نجفی گفت که به سمت ما شلیک نکنی.

  نجفی با تایید اینکه این اسلحه همان اسلحه‌ای است که از آن استفاده کرده گفت: اسلحه در سال ۶۰ به من تحویل شد اما نمی‌دانم از کدام سازمان اسلحه را تحویل گرفتم یا از کمیته یا از سپاه پاسداران تحویل گرفتم، آن زمان تیم حفاظت من از کمیته بودند که گمان می‌کنم سلاح را از آنها گرفتم.

  قاضی کشکولی در ادامه خطاب به نجفی گفت: سازمان حفاظت اطلاعات ارتش مجوز حمل سلاح را برای شما صادر کرده، آیا این موضوع صحت دارد که نجفی این موضوع را تایید کرد.

  در ادامه قاضی کشکولی به ایرادات وکلای محمدعلی نجفی درباره مختصات نوع سلاح و کالیبرها اشاره کرد و گفت: طی استعلامات صورت گرفته مشخص شده که این سلاح در سال ۷۷ توسط حراست سازمان برنامه و بودجه در اختیار محمدعلی نجفی قرار گرفته و از تاریخ ۲۷/۹/۹۴ اعتبار آن تمدید نشده است که نجفی گفت، سلاح قبلی من از نوع کلت برتا بود و برای تمدید سلاح را ثبت کرده و عوض کردم، اما نوع سلاح در آن زمان تغییر پیدا نکرد.

  در ادامه سرگرد علی عزتی‌راد کارشناس اسلحه‌شناسی و رئیس مرکز تشخیص هویت پلیس آگاهی تهران با حضور در جایگاه مختصات سلاح استفاده شده در صحنه قتل میترا استاد را تشریح کرد و گفت: این سلاح از نوع برتا، ۹ میلیمتری و با کالیبر نوع جنگی و ساخت ایتالیا است که ۱۳ تیر داخل خشاب آن جای می‌گیرد.

  در این حین قاضی کشکولی از نجفی پرسید که داخل اسلحه چند گلوله قرار داشت که وی گفت: به نظرم ۱۳ گلوله، من کنترل آنچنانی نداشتم که سلاح پر است یا خیر اما ۵ گلوله شلیک شد و ۸ گلوله نیز داخل خشاب بود.

  عزتی‌راد در ادامه صحبت‌های خود نیز گفت: از صحنه جرم ۵ پوکه و یک گلوله از بدن مرحوم خارج و کشف شده است. همچنین ۸ تیر جنگی نیز تحویل ما شد.

  وی افزود: در مجموع دو پوکه نزدیک دمپایی، یک پوکه روی روشویی و دو پوکه کنار حمام کشف شده است، ۳ گلوله به دیوار خورده و به سقف کمانه کرده، یک گلوله به داخل کمد رفته و یک گلوله نیز پس از اصابت به دست مقتول بر روی سینه وی جا گرفته و در پهلوی راست گیر کرده است.

  این کارشناس اسلحه افزود: زمانی که گلوله به دست بخورد و از دست خارج شود و بر روی سینه نشیند به آن برخورد غیرمستقیم می‌گوییم.

  قاضی کشکولی در این لحظه خطاب به نجفی گفت که تیرها چگونه از اسلحه خارج شد که وی گفت: مطالب ارائه شده توسط کارشناس اسلحه تایید مطالب من است کارشناس اسلحه می‌گوید ۴ گلوله از ۵ گلوله به خانم استاد اصابت نکرده و یک گلوله به وی خورده. نمی‌دانم چطور شد که گلوله نخست شلیک شد، من به سرعت دستم را بالا گرفتم و انتظار نداشتم که میترا به من چسبیده باشد، گلوله آخر نیز حدسم این است که شاید دست میترا روی لوله سلاح قرار گرفته باشد، شلیک شده باشد. اگر تیر مستقیم به قفسه سینه مقتول می‌خورد باید از پشت وی خارج می‌شد در حالی که تیر مایل رفته و از پهلو خارج شده یا گیر کرده است.

  در این حین قاضی کشکولی از سرگرد عزتی راد خواست تا نظر قطعی خود را درباره سلاح و گلوله‌های شلیک شده اعلام کند که وی گفت: گلوله اصابت کرده به متوفی بعد از عبور از دست از پشت دست خارج شده و متوفی حالت کش و قوس یا نیم‌خیز داشته است. در مجموع ۳ گلوله به دیوار یک گلوله و یک گلوله به دست و سپس به سینه مقتول اصابت کرده است.

  قاضی کشکولی سپس از نجفی پرسید که چرا برای ورود به حمام از پالش استفاده کردید که نجفی گفت: این کار را انجام دادم که میترا اسلحه را نبیند و قصد مذاکره و صحبت با او را داشتم قصد قبلی برای استفاده از بالش وجود نداشت و می‌خواستم میترا اسلحه را نبیند، در ابتدا فکر می‌کردم ۴ گلوله شلیک شده اما بعدا فهمیدم که ۵ گلوله شلیک شده است. من حین مقابله با میترا با وضعیت پیش‌بینی نشده مواجه شدم و بالش در دستم بود.

  قاضی کشکولی از نجفی پرسید حین مشاهده جسد توسط راننده و دختر شما، حوله‌ سفیدرنگی روی جسد قرار گرفته که نجفی گفت: آن زمان شوکه شده بودم و دیدم میترا حرکت ندارد که حوله را روی او انداختم.

  قاضی: چرا با بالش به حمام رفتی؟ نجفی: میخواستم میترا را به طلاق راضی کنم

  قاضی کشکولی مجددا از نجفی پرسید با چه هدف با بالش به حمام رفتی که نجفی گفت: آن صبح و شب حرفهای خارج از خط قرمز من و میترا رد و بدل شد و می‌خواستم بگویم کار به انتهای خط رسیده و او را برای طلاق راضی کنم.

  قاضی کشکولی در این حین خطاب به نجفی گفت: چرا اسلحه را داخل حمام بردید در صورتی که این کار متعارف نیست، که نجفی پاسخ داد بله کارم متعارف نبود، عصبی بودم، خود میترا نیز یکی، دو بار گفته بود انتهای مسیری که می‌رویم به خون منجر می‌شود.

  کشکولی در ادامه خطاب به نجفی گفت برای این کار نیازی به اسلحه وجود نداشت که نجفی گفت: بالش را برداشتم که میترا اسلحه را نبیند و بگویم ممکن است کار به جای باریک کشیده شود.

  کشکولی در ادامه از نجفی پرسید چه گفت‌وگویی در حمام بین شما و متوفی رد و بدل شد که نجفی گفت: گفت‌وگوها خیلی کوتاه بود، چون گمان می‌کردم میترا در فاصله یک متری من باشد، به میترا گفتم کار در حال کشیده شدن به نقاط باریک است که میترا با دیدن بالش و اسلحه ناگهان دچار اضطراب شد، البته پیش از این نیز درباره اسلحه با او صحبت کرده بودم و نمی‌ترسید و حتی می‌گفت طرز کار اسلحه را به من نشان بده، به میترا گفتم کی می‌خواهی این بحث را تمام کنی که او با دیدن اسلحه هول شد و دو دستش را روی من گذاشت و گفت علی غلط کردم، موضوع را حل می‌کنیم که دیگر صحبتی مطرح نشد و اتفاقات پیش آمد.

  کشکولی از نجفی پرسید که در آن شرایط می‌دانستی که چه می‌کنی، که نجفی گفت: خیر و پاسخ داد حتی در بازداشتگاه نمی‌توانستم دقیقا صحنه را بازسازی کنم.

  قاضی ادامه داد:‌ عوامل بررسی صحنه جرم در حمام تا لحظه جابه‌جایی جسد خون ندیدند و در کف حمام تا داخل اتاق لکه‌هایی از خون دیده شده و پاسخ استعلام تشخیص هویت نیز مشخص است.

  کشکولی از نجفی پرسید که خونها متعلق به چه کسی بوده که وی پاسخ داد: من آن زمان چند بار داخل وان رفتم و در آپارتمان قدم زدم حتی لباس و پای چپ من خونی شده بود.

  در ادامه کشکولی از نجفی پرسید که آیا در آن شرایط متوجه بودید که چه اتفاقی افتاده که وی پاسخ داد: اصلا متوجه خونی شدن لباس و پایم نشدم، زمانی که راننده بالا آمد از حالت اضطراب من فهمید که اتفاقی افتاده و گفت پایت خوبی است که به او گفتم چیزی نشده است.

  کشکولی از نجفی پرسید: چه زمانی متوجه فوت میترا استاد شدی که نجفی پاسخ داد: بعد از اینکه میترا داخل وان افتاد اسلحه را مقابل آینه گذاشته و بعد از تکان دادن میترا فهمیدم که حالتی از حیات ندارد و فوت شده است.

  پارسال می‌خواستم رگ دستم را بزنم، اما به خاطر مصرف تعداد زیادی قرص، نتوانستم

  کشکولی در ادامه از نجفی درباره سابقه خودکشی وی پرسید که نجفی در این باره گفت: آبانماه ۹۷ بود که اختلافات و بحث‌های پیش آمده بین من و میترا مرا به جایی رساند که اقدام به خودکشی کنم، اما موفق نبودم، بعد از آن دوستانم درباره مسائل شرعی مربوط به خودکشی گفتند که من نیز پشیمان شدم و به همین دلیل بعد از قتل نیز خودکشی نکردم.

  وی افزود: سابقه خودکشی من مربوط به زمانی است که به یکی از هتل‌های تهران رفتم، در آنجا تعدادی قرص خوردم و می‌خواستم رگ دستم را بزنم اما چون تعداد قرص‌ها زیاد بود نتوانستم کاری انجام دهم بعد از دو روز مسئولان هتل با توجه به اینکه می‌دانستند من در هتل حضور دارم نگران شده در اتاق را باز کرده و مرا به بیمارستان رساندند.

  کشکولی از نجفی پرسید در بررسی صحنه جسد ۴ بریدگی در ساعد دست چپ میترا استاد وجود دارد که نجفی گفت: میترا می‌گفت در زندگی اولش سه بار خودکشی کرده، دو بار با مصرف قرص و یکبار با بریدگی دست.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.